Opuchnięta ręka po użądleniu przez osę

czy po ukaszeniu przez ose opuchniecie reki jest normalna reakcja?
Lek. Krzysztof Szmyt

Witam. Wszystko zależy od zakresu narastania pouchlizny pok ukąszeniu. Jeżeli opuchlizna obejmuje jedynie nieduży obszar wokół ukąszenia to jest to reakcja w normie. Jednakże, jeżeli cała dłoń jest opuchnięta to jest to reakcja anfilaktyczna i wymaga pilnej pomocy w ramach pomocy doraźnej bądź szpitalnego oddziału ratunkowego (prawdopodobnego podania adrenaliny oraz leków antyhistaminowych). Pozdrawiam