Plastry Fentanylu a leczenie szpiczaka

Leczę się ze szpiczaka.Stosuję plastry Fentanylu od blisko 2 lat w dawce 50-125 w róznych okresach. Teraz wydaje mi się że powinienem zwiększać. Lekarz mówi, że jeśli trzeba to należy zwiększć ale ja obawiam się uzależnienia i tego, że przestaną działać. Chciałbym nawet odejść od tych plastrów - co Pani o tym sądzi? Można przecież stosować inne środki łagodzące ból. O konsultacje z lekarzem jest teraz bardzo trudno a Pani zdanie chcę traktować pomocniczo.Bardzo proszę o odpowiedz. Mam 70 lat.
MĘŻCZYZNA, 70 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

W tej sytuacji priorytetem jest skuteczna walka z bólem. Dlatego też, jeśli dotychczas stosowane dawki fentanylu nie są wystarczające należy rozważyć zwiększenie dawki.
Zamiana fentanylu na inny lek przeciwbólowy może zakończyć się niepowodzeniem, gdyż jest to bardzo silny (i skuteczny) farmaceutyk przeciwbólowy. Inne leki mogą okazać się niewystarczające do zniesienia bólu nowotworowego.
Najważniejszy jest Pani komfort psychiczny znacząco wpływający na jakość życia i przebieg leczenia. Jego osiągnięcie nie będzie możliwe, jeśli walka z bólem będzie niewystarczająca.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty