Podwyższony poziom żelaza a omdlenie

Witam, 28.12.2011 zemdlałam, więc zrobiłam wyniki, aby sprawdzić czy wszystko ze mną OK. Dziś odebrałam wyniki i okazało się, że wszystko jest w normie (morfologia, Ca, Mg i K, OB i CRP w normie), tylko żelazo podwyższone 218ug/dl. Czy to jest związane z moim omdleniem, czy to jest dla mnie niebezpieczne, jak to leczyć. Dodam, że ostatnio piłam pokrzywę na poprawę skóry i włosów. Wcześniej przed omdleniem 4 razy miałam stawiane pijawki lekarskie. Czy to wszystko ma związek i czy oznacza to konieczność dodatkowych badań i wizyt u specjalistów? W przychodni Pani doktor powiedziała, że pierwszy raz widzi kogoś z podwyższonym Fe i nic mi nie zaleciła. W internecie jest napisane że wysoki poziom Fe powoduje raka lub jest objawem marskości wątroby. Bardzo proszę o odpowiedź, jakie jeszcze badania wykonać i czy rzeczywiście jestem poważnie chora?

Witam serdecznie!

Poziom żelaza podlega rytmom dobowym - jest o 30% większy rano. U osób zdrowych w surowicy norma jest szeroka 55-180 ug/dl. Czasami podwyższony poziom żelaza może być faktycznie wynikiem poważnych chorób, aczkolwiek zwykle chorobom tym towarzyszą dolegliwości i odchylenia w badaniach krwi.

U Pani przekroczenie poziomu żelaza jest bardzo niewielkie, więc nie stanowi z pewnością dla Pani zagrożenia. Jeżeli jest Pani ogólnie osobą zdrową, nie choruje Pani przewlekle, nie sądzę także, aby przyczyna była groźna. Picie naparów z pokrzyw często zaleca się osobom z anemią, ponieważ dostarczają one żelaza, więc być może w tym tkwi przyczyna nadmiaru żelaza u Pani.

Proponuję powtórzyć badanie poziomu żelaza za 2-3 tygodnie - w tym czasie proszę nie stosować pokrzywy - (dodatkowo z oznaczeniem TIBC, ferrytyny, które są wykładnikami gospodarki żelaza w organizmie). Oprócz tego warto oznaczyć profil wątrobowy (Alat, Aspat, bilirubina całkowita).

Nie wiązałabym natomiast omdlenia z nieprawidłowym wynikiem żelaza. Omdlenia mogą mieć różne przyczyny i zależą także od wieku. U osób młodszych (do 30 r.ż.) najczęściej przyczyną bywa tzw. omdlenie ortostatyczne, czyli spadek ciśnienia tętniczego spowodowanego np. długim staniem, stresem itp. Czasami przyczyną omdlenia bywa przyczyna kardiologiczna - można ją podejrzewać, jeśli omdlenie było poprzedzone kołataniem serca, jeśli dana osoba ma problemy z sercem lub występowały poważne choroby serca w rodzinie (np. rodzinne kardiomiopatie, wady serca). Czasem przyczyna jest neurologiczna - czyli np. padaczka, zwężenie tętnic szyjnych itp).

Pozdrawiam serdecznie