Proszę o interpretację wyników badania

Meżczyzna, wiek 33 lata. Leukocyty 5,2, erytrocyty 4,85, hemoglobina 14,1, hematokryt 42,2, średnia objętość erytrocyta 87, średnie stężenie Hb w erytrocycie 33,5, średnia masa Hb w erytrocycie 29,1, rozkład obęetości erytrocytów 12, bezwzględna l. limfocytów 2,0, bezwzględna l. neutrocytow 2,8, bezwzględna l. monocytów 0,281, bezwzględna l. eozynofili 0,12, bezwzględna l. bazofili 0,07. Przekroczona limfocyty 38%, neutrocyty 53%, monocyty 5,37%, eozynofile 2,4%, bazofile 1,4%. Przekroczona płytki krwi 219, rozkład objętości płytek krwi 20,3, średnia objętość płytek krwi 8, odsetek płytek dużych 0,2%. Ob 4. Niepokoją mnie przekroczone wartości bazofili. Nie miałem infekcji - przynajmniej mi o tym nie wiadomo.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odsetek bazofili jest rzeczywiście podwyższony - górna granica normy to 1%. Jednak nie można tego powiedzieć o ich liczbie bezwzględnej. Jeśli wyrażona jest ona w liczbie komórek/mikrolitr, to górna granica normy wynosi - w zależności od źródła - od 100 do 300 na mikrolitr. Pański wynik to 70 na mikrolitr - mieści się więc w węższych i szerszych normach.

Można za jakiś czas powtórzyć morfologię z wykonaniem rozmazu mikroskopowego (ręcznego).

Pozdrawiam