Przeciwwskazania do jednoczasowej operacji przepukliny pępkowej i pachwinowej

Witam! Odpowiedzi, których udziela P. dr są zawsze bogate w informacje, dlatego polegam na pańskiej intuicji, miałem już zoperowaną pachwinę - strona lewa - metoda Desardy i zadałem już na ten temat liczne pyt. i ten temat można zamknąć, nie ma żadnych problemów. Na operację czeka prawa str. i też miała być tą metodą, na wiosnę jak dostałbym urlop z pracy i to też nie problem. Jest inny problem - przepuklina pępkowa, stwierdzono ją już dawno, nim się pojawiły pachwinowe. Ja od tamtego czasu do ćwiczeń zakładałem elastyczny pas i osiągnąłem super formę, teraz pracuję jako masażysta i wykonuję ciężkie masaże i do niedawna były dolegliwości tylko ze strony pachwiny a pępek zero. Ćwiczyłem z głową i było ok. Jakieś 2 tyg. temu przeniosłem ciężki zlew u mnie w SPA. Nie wiem ile ważył, czy 25-30 kg, generalnie miałem siłę go podnieść, tyle że sądzę, że zrobiłem to źle, bo wziąłem ciężar na bicepsy i tak przeszedłem z nim ok. 200 m. Od tego czasu czuję jakby z jednej strony przy pępku coś mi wyszło pod mięśniami. Wcześniej był jedynie drobny miękki worek i jak ćwiczyłem to znikał. Przepraszam za obszerną historię. Moje pytania: 1. Liczyłem się operacją przy pępku, ale lekarz operujący pachwinę jak ją zbadał kazał wzmacniać mięśnie brzucha i powiedział, że zobaczymy w przyszłości, jakie rozwiązanie jest lepsze - zoperować 2 przepukliny od razu? 2. Czy w przypadku przepukliny pępkowej w grę wchodzi jedynie siatka? Mam 32 lata? 3. Czytałem o nowoczesnych siatkach, czy po takiej operacji będę nadal mógł ćwiczyć i wyćwiczyć mięśnie brzucha? Obecnie moje ciało wygląda na doskonałą formę. 4. Którą przepuklinę operować wcześniej, jeśli nie będzie opcji 2 od razu i jaka metoda jest najdoskonalsza dla pępkowej? 5. Obecnie często masuję w saunie Hamam, masaże wykonuje się z dość sporym naciskiem, choć spotkałem się z opinią, że masować można dość szybko po zabiegu. Ile czasu trwałaby rekonwalescencja po pępku?

1. Liczyłem się operacją przy pępku, ale lekarz operujący pachwinę jak ją zbadał kazał wzmacniać mięśnie brzucha i powiedział, że zobaczymy w przyszłości, jakie rozwiązanie jest lepsze - zoperować 2 przepukliny od razu? - Radziłbym dwóch przepuklina naraz nie operować. To zwiększa ryzyko operacyjne i pooperacyjne, zwiększa szanse na powikłania oraz wydłuża okres rekonwalescencji. Zawsze odradza się jednoczasowego wykonywania dwóch zabiegów. 2. Czy w przypadku przepukliny pępkowej w grę wchodzi jedynie siatka? Mam 32 lata? - Nie. W przypadku przepukliny pępkowej jeśli jest niewielka, a tak wynika z Pana opisu wystarczająca jest klasyczna plastyka przepukliny najlepiej sposobem Mayo, bez użycia siatki. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że siatka jest wszczepem syntetycznym, czyli ciałem obcym (nienaturalnym) wszczepianym w powłoki brzuszne. Jeśli nie ma ewidentnych wskazań nie powinno się takiej siatki niepotrzebnie stosować. 3. Czytałem o nowoczesnych siatkach, czy po takiej operacji będę nadal mógł ćwiczyć i wyćwiczyć mięśnie brzucha? Obecnie moje ciało wygląda na doskonałą formę. - Oczywiście, że będzie można swobodnie ćwiczyć nawet bez zastosowania w czasie zabiegu siatki. W niczym nie będzie to przeszkadzało. 4. Którą przepuklinę operować wcześniej, jeśli nie będzie opcji 2 od razu i jaka metoda jest najdoskonalsza dla pępkowej? - Raczej najpierw pachwinową skoro jet większa i daje dolegliwości. Najczęściej stosuje się w przypadku przepukliny pępkowej plastyki sposobem Mayo. Jest prosta, bez użycia siatki i wysoce skuteczna. 5. Obecnie często masuję w saunie Hamam, masaże wykonuje się z dość sporym naciskiem, choć spotkałem się z opinią, że masować można dość szybko po zabiegu. Ile czasu trwałaby rekonwalescencja po pępku? - Około 3-4 tygodni i będzie można wrócić swobodnie do pracy masażysty.