Przemieszczenie opuchlizny po użądleniu pszczoły

Dwa dni temu pszczoła użądliła mnie w powiekę, spuchło mi pół twarzy. Od tego czasu codziennie piłem rano i wieczorem wapno. Od wczorajszego wieczoru zauważyłem, że opuchlizna przemieściła się na dolną część szczęki, szyję i obojczyk po tej samej stronie, co użądlenie. Co się dzieje? Czy to naturalne?

Witam!
Z Pana relacji wnioskuję, że użądlenie miało miejsce kilka dni temu i nie występowały od tego czasu niepokojące objawy poza opuchlizną. Okolica twarzy jest pod tym kątem specyficzna - cienkie powłoki i silne ukrwienie powodują szybkie narastanie obrzęku. Obrzęk taki może z czasem przemieszczać się zgodnie z siłą ciążenia - jest to naturalne. W przypadku, gdyby był umiejscowiony a kończynie można sobie pomóc, unosząc ją wyżej, np. przez podkładanie pod nogę stołeczka podczas siedzenia. W tej sytuacji jednak takie działanie nie jest możliwe. Biorąc pod uwagę okolicę użądlenia sugeruję jednak wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego lub w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej). Opisane przez Pana objawy nie wskazują na wystąpienie reakcji anafilaktycznej, jednak wystąpienie jej jest możliwe w każdym wieku, również przy "którymś z kolei" użądleniu owada. Anafilaksja polega na szybkim rozwoju objawów po ekspozycji na alergen (np. jad owada) - proszę zapoznać się z artykułem na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/anafilaksja
W razie wystąpienia przy ponownym ugryzieniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy pilnie wzywać pomoc - anafilaksja jest stanem zagrożenia życia!