Przyczyna obniżonego wyniku RDW-SD przy pozostałych parametrach w normie

WBC 12,9 tys/µl RBC 4,87 mln/µl HGB 13,4 g/dl HCT 39,2 % MCV 80,5 fl MCH 27,5 pg MCHC 34,2 g/dl RDW - SD 36,2 fL 37,0 — 54,0 RDW - CV 12,8 % 11,0 — 16,0 PLT 304 tys/µl MPV 11,3 fl PCT 0,34 % PDW 13,5 % P-LCR 35,0% Proszę o interpretację dlaczego może być obniżony wynik RDW-SD przy wszytskich innych parametrach w normie? Czy wynik świadczy o jakiejś niedokrwistości? Kobieta 26 lat

Witam!
RDW-SD należy do mniej istotnych parametrów morfologii krwi. Jego wartość interpretuje się zwykle gdy inne parametry są nieprawidłowe. W Pani przepadku nie należy się tym przejmować.

Natomiast wartość MCV jest przy dolnej granicy normy co może wskazywać na zagrożenie anemią z niedoboru żelaza. Zalecam wzbogacenie diety w produkty z dużą zawartością żelaza. Bardzo dobrym źródłem jest czerwone mięso (wołowina, wieprzowina). W przypadku jeśli nie je Pani mięsa wskazane może być przyjmowanie preparatów żelaza.

Pozdrawiam!