Rak jelita grubego a stosowanie diety

Tata ma 93 lata stwierdzono raka jelita grubego,nie nadaje się do operacji,obrzęk płuc niewydolność krążenia,był 2 tygodnie w szpitalu,niedrożnosc jelit,obecnie oddaje stolce wcześniej wystapila krew w stolcach,jest na kleikach ,kisielkach Jaka diete mam stosować tata nie uznaje tych kleików .Co mogę mu podawać ,boję się zablokowania jelit.

Witam, to bardzo trudna sytuacja, zalecana jest w takich stanach dieta płynna, niekiedy kleikowa, ale skoro Pani Tata tak źle ją znosi, proponowałabym kontakt z lekarzem prowadzącym. O ile wyrazi zgodę na rozszerzenie diety to w grę wchodzi dieta lekkostrawna, pozbawiona wszelkich produktów wzdymających, surowych warzyw i owoców.Potrawy wyłącznie gotowane, bardzo dobrze rozdrobnione, wręcz przetarte. Bardzo ważne jest tez nawadnianie i "pilnowanie", by Pani Tata popijał często, nawet co kilkanaście minut po kilka łyków.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

Dzień dobry,

Dieta w takiej sytuacji powinna być dobrze dobrana pod względem pracy jelita.
Dieta powinna być łatwostrawna, ale o delikatnej konsystencji.

Tutaj jest pomocny artykuł http://portal.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna. Dania powinny być przetarte, rozdrobnione, zaleca się warzywa i owoce - banan - gotowane (jabłko, marchewka, gruszka, pietruszka, ziemniak, seler, ostrożnie z brokułem). Wskazane są kasza manna, rozgotowany ryż biały, zacierka, białe pieczywo (bezglutenowe), masełko, gotowane mięso (drobiowe z piersi indyka, kurczaka), pulpety mięsne lub rybne.

Przede wszystkim należy unikać warzyw kapustnych, konserw, otrębów, kaszy gryczanej, nasion roślin strączkowych.
Tata powinien pić len -zmielony - korzystnie wpływa na śluzówkę oraz jeść co 2-3 dzień jogurt naturalny probiotyczny. Co 2 dzień warto jest także podać na probiotyk np. Lakcid, Linex. Gdy jelita spowolnią pracę można podać rozmoczone (2 sztuki) suszone śliwki.

Zaleca się także wzbogacenie diet w specjalne produkty medyczne np. Nutridrink - dostarczają w małej objętości energię i składniki odżywcze.
Ważne jest, aby nie dopuszczać do niedożywienia u taty.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek