Ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi podczas stosunku oralnego

Witam, kilka dni temu odbyłem stosunek oralny z prostytutką. Ja byłem stroną bierną. Stosunek odbył się w prezerwatywie. Chciałbym wiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo, że mogłem się zarazić jakąś chorobą od tej prostytutki?

Lek. Marta Hat

Witam! Ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi jest niewielkie - pod warunkiem, że na skórze nie było otwartych ran. Choroby przenoszone drogą płciową są transmitowane głównie przez kontakt z krwią, spermą, preejakulatem, śluzem szyjkowym osoby zakażonej. Jeżeli nie było bezpośredniego kontaktu między uszkodzoną skórą/błoną śluzową a krwią, śluzem szyjkowym nie należy się obawiać. Do najczęstszych chorób, którymi można się zarazić drogą płciowa należą: kiła, rzeżączka, chlamydioza, zakażenie wirusem opryszczki. W przypadku stosunku oralnego obciążona jest głównie strona bierna. Użycie prezerwatywy stanowi ochronę przed zakażeniem tymi chorobami. Pozdrawiam serdecznie!