Ryzyko zarażenia wścieklizną po ugryzieniu prze kota

W dniu wczorajszym, przyplątał się do mnie kot, z tego co zauważyłem miał nacięte ucho, po kilku sekundach głaskania ugryzł mnie w wewnętrzną część prawej dłoni, "wyssałem" krew z rany po czym ranę przemyłem wodą z mydłem i przelałem wódką. Obawiam się że kot był chory, bo nie wiem skąd wzięła się nagle taka agresja, po ugryzieniu odszedł i znów wrócił żeby go głaskać. Jakie istnieje ryzyko zarażenia się wścieklizną?

Ryzyko jest duże. Należy kota zawieźć do weterynarza, który będzie go obserwował. Jeśli nie rozwiną się u kota objawy wścieklizny to nie trzeba się szczepić na wściekliznę. W innym przypadku szczepienie jest konieczne. Warto też się zgłosić do chirurga, który obejrzy ranę i ewentualnie poda surowicę p-tężcową.