Usuwanie drenów z rany pooperacyjnej w piątej dobie po 25% resekcji żołądka

Czy w piata dobe po opercji 25% resekcji zoladka, co spowodowane bylo zrostem po wrzodzie, powinno usowac sie dreny z rany pooperacyjnej? Przy tym ilosc osocza wydobywajaca sie poprzedniej doby wyniosla 250ml

Witam.
Wszystko zależy od stanu rany i właściwości wydzieliny, która jest przesączana przez dren. Jeśli jest ona czysta, z reguły dren się usuwa, bo przesącza on po prostu płyn otrzewnowy, wraz z którym traci się białko. Poza tym dren może prowadzić do infekcji. Dlatego skoro podjęto decyzję o usunięciu drenów, jest ona najpewniej słuszna. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Niestety w prosty sposób nie można odpowiedzieć na Pani pytanie. Decyzje o tym powinien podjąc chirurg nadzorujący proces gojenia sie po operacji, na podstawie całości przebiegu pooperacyjnego.