Wodonercze spowodowane zwężeniem podmiedniczkowym

W tym miesiącu potwierdzono u mnie wodonercze spowodowane zwezeniem podmienniczkowym. Wyniki badania tomografii komputerowej i scyntygrafii nerek wykazały: w nerce prawej poszerzona miedniczka do ok.75mm, wydalanie z nerki prawej lekko opóźnione, funkcja względna L/P: 56/44, cechy zwolnionego odplywu znacznika MAG3-Tc99m z poszerzonej miedniczki przy dyskretnie wydłużonym tranzycie przez miąższ. Czy będzie konieczna operacja?

Aleksander Ropielewski

Na pewno konieczne będzie usunięcie zwężenia moczowodu. W dużej części przypadków konieczna jest operacja. Ostatecznie postępowanie zależy jed ak od przyczyny ucisku na moczowód.