Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza te opis scyntygrafii serca?

Bardzo proszę o ocenę wyniku GC Scyntygrafia perfuzyjna serca: Dane kliniczne: akwizycję wykonano u pacjenta z bólami zamostkowymi, NT i czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Opis: W badaniu po obciążeniu farmakologicznym widoczny obszar łagodnie upośledzonej perfuzji obejmujący koniuszek i segmenty koniuszkowe przedni i przegrody. W badaniu spoczynkowym widoczna częściowa poprawa perfuzji w w/w obszarze. Wnioski: w wykonanym badaniu obszar sprowokowanego farmakologicznie niedokrwienia zajmuje do 3% objętości mięśnia lewej komory. Pytanie: czy to poważna sprawa wymagająca leczenia?
KOBIETA, 69 LAT 8 miesięcy temu

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Niedostateczne zaopatrzenie komórek serca w substancje odżywcze i tlen przyczynia się do powstania choroby niedokrwiennej serca. Dr Tomasz Pasierski opowiada o środkach farmakologicznych oraz innych metodach wspomagających leczenie tej choroby.

Judyta Samul-Jastrzębska
55 poziom zaufania

Scyntygrafia perfuzyjna serca to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca, a także w ocenie skuteczności dotychczasowego leczenia choroby wieńcowej. Badanie to ma na celu określić czy i w jakim stopniu upośledzone jest ukrwienie mięśnia sercowego podczas wysiłku oraz czy ustępuje w spoczynku. Obszar niedokrwienia zajmujący więcej niż 10% wskazuje na duże ryzyko sercowo-naczyniowe i wymaga dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, najczęściej wykonania koronarografii. W przypadku gdy obszar niedokrwienia jest mniejszy, podejmuje się leczenie zachowawcze (leki, modyfikacja stylu życia). Niemniej jednak badanie wymaga omówienia z lekarzem zlecającym/kardiologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy