Czy mogło dojść do uszkodzenia płodu w tej sytuacji?

Witam, Byłam z mamą jako towarzyszka podczas badania scyntygrafii nerek (mamie podano po tym od razu lek żeby wydaliła izotop). Dzisiaj okazało się, że jestem w 3-4 tygodniu ciąży. Czy mogło dojść do jakiś mocnych uszkodzeń płodu? Czy coś złego się stało? Czy samo towarzyszenie jest do przejścia? Mama na badaniu była sama- ja z nią byłam w aucie, poczekalni. Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety zdarza się czasem, że pacjentka będąc już w ciąży, poddaje się różnym procedurom diagnostycznym w związku z innymi chorobami. W tej sytuacji na pewno warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem na temat wpływu kontrastu i promieniowania na bardzo wczesną ciążę. Ogólnie uważa się, że badań radiologicznych w ciąży nie należy wykonywać albo informować lekarza o ciąży. W tak mało zaawansowanej ciąży działa jeszcze zasada wszystko lub nic. Często zarodek jest na tyle silny, że nie dochodzi w tej sytuacji do poronienia. Ponadto sporo zależy od tego, czy ma prawidłowy skład genetyczny oraz czy istnieją inne czynniki obciążające jego rozwój. Zdarza się natomiast także, że niestety ciąża obumiera i dochodzi do wydalenia zarodka. Wydaje się, że w Pani przypadku należy uzbroić się w cierpliwość i co najważniejsze być dobrej myśli. Na pewno trzeba o siebie dbać, odpowiednio się odżywiać oraz wysypiać się. Konieczne są także regularne wizyty kontrolne oraz przyjmowanie odpowiedniej suplementacji oraz ewentualnie leków, które zaleci lekarz. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ultrasonograf-jak-dziala-i-jakie-ma-zastosowanie

https://portal.abczdrowie.pl/scyntygrafia

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-izotopowe-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.