Wynik badania densytometrycznego przy osteoporozie

Jestem osobą leżącą. Czy jak ktoś ma taki wynik badania densytometrycznego tzn.Region: L2-L4; BMD(g/cm2):0,410;Young-Adult(%):34 T-Score: -6,6;Age-Matched(%):39Z-Score-5,4.Osteoporoza.to może bezpiecznie siedziećv czy musileżeć.Co wolno mi robić aby się nie połamać ? Proszę o opinię lekarza leczącego osteoporozę.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany wynik powinien zostać oceniony w oparciu o szczegółowe dane kliniczne. Odpowiedzieć powinien Pani zatem lekarz, który zlecił wykonanie badania.

To zaawansowana osteoporoza i ryzyko złamań kręgów jest wysokie. Powinna Pani mieć badanie kości udowej. Postępowanie zależy od choroby która spowodowała osteoporozę - sterydy?
Może Pani siadać przy pomocy. Leczenie doustne jest przeciwwskazane stąd konieczne podanie leku dożylnie co 3 lub 12 miesięcy.
Witamina D i wapń jedynie w małych dawkach ze względu na ryzyko kamicy nerkowej