Wynik USG tarczycy i wskazania do wykonania biopsji

Pytanie do endokrynologa.20 lat i za sobą usg tarczycy. P. płat prawidłowy(ok.45x20x18mm). L. płat prawidłowy(ok.43x19x16mm). wszystko bez zmian ogniskowych.Cieśń tarczycy-prawidłowej wielkości Centralnie w połowie cieśni owalna zmiana ogniskowa ok.6,5x3,6mm niehomogenna, hypoechogeniczna, pozbawiona torebki i regularnej granicy(otoczona cienkim pasmem o nieco wyższych echach)w badaniu PowerDoppler uwidacznia się unaczynienie wew. zmiany.Czy to może być torbiel?Zrobić biopsję? Z góry dziękuję!

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Zmiany hypoechogeniczne bez regularnej granicy wymagają dokładnej diagnostyki w postaci biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej. W opisanym przypadku badanie jest wskazane i zachęcam do jego wykonania.