Wyniki badań hormonów tarczycy a konieczność przyjmowania leków

W wieku 16 lat miałam stwierdzoną niedoczynność tarczycy. Po lekach bardzo źle się czułam. Teraz ponownie robiłam badania: TSH - 8,133 (norma - 0,350 - 4,780); FT3 - 5,36 (3,53-6,45); FT4 - 16,57 (11.46-22,65); ATPO - 57,9 (0-60). Wysoki testosteron leczę tabletkami antykoncepcyjnymi. Dodam, że w ogóle nie mogę schudnąć, często puchnę i nabieram wody, a lekarz stwierdził, że nie potrzebuję leków. Czy potrzebuję leków czy też nie? Dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Ma Pani subkliniczną niedoczynność tarczycy, z racji wieku i objawów powinna Pani skontaktować się z endokrynologiem, który po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu zleci dalsze postępowanie. Warto rozważyć włączenie małej dawki L-tyroksyny. Jeśli źle reagowała Pani wcześniej na leczenie, warto zmienić preparat na inny lub zmniejszyć nieco dawkę - być może wcześniej miała Pani źle dobraną dawkę leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz