Wyniki gastroskopii a stan przednowotworowy

Witam, dostałem takie wyniki po gastroskopii - lekarka stwierdziła stan przednowotworowy, czy to możliwe, nie mając jeszcze wyników, wycinków z 1 z Antrum i 2 z trzonu, nie mając wrzodów ani bólu poza refluksem. Opis badania: Przełyk regularny. Na linii Z okrągła nadżerka ok. 6 mm, poza tym kilka drobniejszych (do kontroli endoskopowej po przeleczeniu). Dno, trzon - zmienione zapalnie (wyc. but nr2). Antrum marmurkowate, wyc. but nr1, odźwiernik silnie zaczerwieniony. Opuszka XII i pocz. odcinek cz. zstępującej bz, test ureazowy - silnie dodatni. Nie mogę spać po nocach teraz, czekając na wyniki, czy to wygląda tak źle?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, kluczowym i wiążącym co do diagnozy i dalszego leczenia jest badanie histopatologiczne. Nie ulega wątpliwości jednak, że toczący się stan zapalny, mocno podrażniona bł. śluzowa żołądka i jej zmieniony makroskopowo wygląd, a także silnie dodatni test ureazowy (= Helicobacter Pylori +++) sugerują zmiany przednowotworowe. Lekarz endoskopista z dużym doświadczeniem może być w stanie ocenić pewne cechy sugerujące zmiany przedrakowe. Proszę jednak cierpliwie czekać na badanie hist.-pat. pobranych wycinków i z nimi udać się do lekarza, który na w/w badanie Pana skierował. Z pewnością należy jak najszybciej przeprowadzić leczenie eradykacyjne zakażenia H. Pylorii, gdyż znacznie zwiększa ono ryzyko choroby wrzodowej i przemiany tkankowej mogącej skutkować nowotworem. Pozdrawiam