Wznowa torbieli krzyżowej

Witam, doszło do wznowy torbieli krzyżowej. Wznowa została teraz doszczętnie usuniętą bez zamykania rany. Moje pytanie: wiem, że rana goi się wolno, ale jak wolno, po jakim okresie czasu mogę próbować usiąść i czy można stosować jakieś maści do szybszego gojenia? Jestem już 2 tygodnie po operacji i codziennej zmianie opatrunków w przychodni. Chcę wrócić już do pracy, ale nie mogę. Proszę o pomoc!

Lek. Jakub Krawczyk

Witam serdecznie! Nie jestem w stanie w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na Pani pytanie. Wybór sposobu leczenia, jakiemu została Pani poddana, był uzależniony od najlepszego przewidywanego rokowania po wykonaniu zabiegu operacyjnego. Najpewniej duże znaczenie miała wielkość torbieli, stan tkanek wokół zmiany oraz obecność ewentualnych dolegliwości, które Pani odczuwała. Bez wiedzy o przebiegu samej operacji oraz obejrzenia rany nie można stwierdzić, czy rana goi się dobrze i przesądzić o konieczności utrzymania bądź możliwości zdjęcia szwów. Czas rekonwalescencji po zabiegu u każdego jest różny i nie zależy tylko od techniki jego wykonania, ale także od obserwacji po właściwej ingerencji chirurgicznej. W przypadku niezamknięcia rany w leczeniu torbieli włosowej, proces gojenia z reguły przebiega dłużej i może trwać nawet ok. 2 miesięcy. Nie przesądza to jednak o braku możliwości ponownego podjęcia pracy i powrotu do dotychczasowego trybu życia. Przestrzegam Panią jednak, że o taką możliwość należy koniecznie zapytać lekarza, który wykonywał zabieg lub innego specjalistę chirurga. Dopiero po dokładnym obejrzeniu rany specjalista może ustalić długość koniecznej rekonwalescencji. W przypadku proces gojenia zupełnie się nie zakończy i przerwie Pani leczenie, może dojść do powstania groźnych powikłań.