Życie po operacji przepukliny rozworu przełykowego

czy po operacji przepukliny rozwru przłykowego można normalnie żyć , jeść, pracować i uprawiać sport ? i dlaczego lekarze mòwią że operacja to ostateczność? proszę mi rozszerzyć odpowiedz dziękuje magda

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Życie po zabiegu i kilkutygodniowym okresie rekonwalescencji przebiega normalnie. Operacja to ostateczność w tym sensie, że jest to leczenie, które (w zależności od choroby podstawowej) jest kolejnym etapem leczenia, po leczeniu farmakologicznym, wiąże się jednak z całkowitym i ostatecznym usunięciem przyczyny choroby.

czy po operacji przepukliny rozwru przłykowego można normalnie żyć , jeść, pracować i uprawiać sport ?
- Tak, oczywiście po tego typu operacji nie ma żadnych ograniczeń w zakresie czynności życiowych, stylu życia.
i dlaczego lekarze mòwią że operacja to ostateczność?
- Każda operacja z reguły jest ostatecznością. Jeśli coś da się leczyć skutecznie zachowawczo to tak się leczy. Przy braku mozliwości leczenia zachowawczego trzeba wybrać ingerencję chirurgiczną, która zawsze zmienia w pewnym stopniu normalne warunki anatomiczne organizmu i może doprowadzać do powikłań (z resztą jak w przypadku każdego leczenia).

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Zanim lekarze i Pani zdecydują o operacji warto wypróbować leczenie zachowawcze. Sprawdzić czy dieta z ograniczeniem substancji drażniących stosowana w leczeniu GERD przyniesie efekty i znormalizować masę ciała oraz wykluczyć otyłość brzuszną, jeśli taka potrzeba u Pani występuje.
Pozdrawiam serdecznie