Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35721 odpowiedzi

59260 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35721)

Czy mogę w tej sytuacji przyjąć Monural?

W sobotę 21 września powinnam mieć miesiączkę. W tym cyklu miałam dni płodne (staramy się o dziecko). Dzisiaj dostałam zapalenie pecherza (19 września). Czy mogę bezpiecznie wziac Monural?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Monural jest lekiem, który pod nadzorem lekarza może być stosowany przez kobiety ciężarne w przypadku zapalenia pęcherza, dlatego zanim zacznie go Pani zażywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać jeszcze badanie moczu, które potwierdzi... Dzień dobry,
Monural jest lekiem, który pod nadzorem lekarza może być stosowany przez kobiety ciężarne w przypadku zapalenia pęcherza, dlatego zanim zacznie go Pani zażywać, należy skonsultować się ze specjalistą. Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać jeszcze badanie moczu, które potwierdzi infekcję.
Więcej informacji na temat stosowania leków w ciąży znajduje się w poniższych artykułach:
https://parenting.pl/leki-w-ciazy
https://parenting.pl/jakie-leki-mozna-brac-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia się poważnymi chorobami?

Dzień dobry! Zwracam się z nietypowym pytaniem - zakupiłam element bielizny nocnej (pasek) na portalu z odzieżą używaną, który miał być nowy, ale otrzymałam go beż metki i teoretycznie nie mogę mieć pewności czy nie był używany. Wcześniej o tym... Dzień dobry! Zwracam się z nietypowym pytaniem - zakupiłam element bielizny nocnej (pasek) na portalu z odzieżą używaną, który miał być nowy, ale otrzymałam go beż metki i teoretycznie nie mogę mieć pewności czy nie był używany. Wcześniej o tym nie pomyślałam i przymierzyłam element - okazało się, że zahacza o okolice intymne. Teoretycznie nie mogę wykluczyć, że nie miał kontaktu z jakimiś płynami ustrojowymi potencjalnie chorych osób, skoro to element bielizny nocnej... Nie pomyślałam wtedy o umyciu ani zdezynfekowaniu go na wszelki wypadek... Przed kolejnym użyciem zdezynfekowałam go płynem do odkażania powierzchni i umyłam wodą. 1. Moje pytanie - czy istnieje jakieś ryzyko zarażenia się poważnymi chorobami (jak HIV, WZW etc.) w taki sposób? Przedmiot wyglądał na nowy, ale niestety moje zaburzenie lękowe podpowiada mi różne scenariusze... 2. Czy istnieje ryzyko zakażenia się takimi chorobami poprzez siadanie na desce w publicznych WC? Będę wdzięczna za odpowiedź!
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Ryzyko zakażenia poważnymi patogenami typu HIV, bakterie, grzyby czy chorobami jak WZW itp. poprzez założenie użytego przez kogoś elementu bielizny jest bardzo niskie, ponieważ na jego powierzchni nie ma korzystnych warunków do przetrwania zaraźliwych drobnoustrojów, zwłaszcza że zdążył... Dzień dobry,
Ryzyko zakażenia poważnymi patogenami typu HIV, bakterie, grzyby czy chorobami jak WZW itp. poprzez założenie użytego przez kogoś elementu bielizny jest bardzo niskie, ponieważ na jego powierzchni nie ma korzystnych warunków do przetrwania zaraźliwych drobnoustrojów, zwłaszcza że zdążył on z pewnością wyschnąć, nawet jeżeli miał kontakt z płynami ustrojowymi. Tak samo tyczy się to sytuacji przeniesienia groźnych chorób przy korzystaniu z WC, jednak akurat tu istnieje możliwość zarażenia bakteriami czy grzybami, z uwagi na obecność wilgotnego środowiska.
W związku z powyższym nie powinna się Pani martwić o potencjalne przeniesienie choroby, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Więcej informacji na temat chorób zakaźnych znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/coraz-wiecej-chorych-na-zoltaczke-pokarmowa-jakie-jest-zrodlo-choroby
https://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaja-infekcje-intymne-u-kobiet
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-infekcjom-intymnym
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest szansa, że dziecko mogło się zarazić wirusem?

Witam, wczoraj koleżanka córki przyszła w odwiedziny i bardzo chciała potrzymać na rękach 4miesięcznego syna. Niestety nie zauważyłam, że na jej wardze widoczna jest opryszczka. Trzymając dziecko koleżanka zbliżyła swoją twarz (okolice warg) do czoła niemowlaka. Nie całowała go. Czy jest szansa, że dziecko mogło się zarazić wirusem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Jeżeli opryszczka dziewczynki, czy też płyn z pęcherzyków nie miał kontaktu z niemowlęciem, nie powinno dojść do zarażenia wirusem opryszczki, jednak warto mieć też na uwadze, że dziecko mogło dotykać ust/chorego miejsca, a następnie na dłoniach przenieść zarazki... Dzień dobry,
Jeżeli opryszczka dziewczynki, czy też płyn z pęcherzyków nie miał kontaktu z niemowlęciem, nie powinno dojść do zarażenia wirusem opryszczki, jednak warto mieć też na uwadze, że dziecko mogło dotykać ust/chorego miejsca, a następnie na dłoniach przenieść zarazki na Pani syna. W związku z tym należy obserwować niemowlę i w razie pogorszenia jego stanu zdrowia konieczne jest jak najszybsze odbycie wizyty u lekarza.
Więcej informacji na temat wirusa opryszczki znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-u-dzieci
https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozwija-sie-opryszczka
https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy jest duża szansa na ciążę w tej sytuacji?

Witam, Partnerka połknęła wytrysk a następnie popiła wodą. Pocałowaliśmy się a następnie przeszliśmy do pieszczot oralnych przy wejściu do pochwy. Czy jest szansa ja zajście w ciążę w takiej sytuacji? Czy jest możliwe przeniesienie plemników z ust do ust a następnie to doprowadzi do zapłodnienia?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Zapłodnienie w opisany przez Pana sposób jest niemożliwe, ponieważ plemniki nie mają optymalnych warunków, aby przetrwać w jamie ustnej. W związku z tym nie powinni się Państwo martwić nieplanowanym zapłodnieniem. Więcej informacji na temat poczęcia przeczyta Pan w... Dzień dobry,
Zapłodnienie w opisany przez Pana sposób jest niemożliwe, ponieważ plemniki nie mają optymalnych warunków, aby przetrwać w jamie ustnej. W związku z tym nie powinni się Państwo martwić nieplanowanym zapłodnieniem.
Więcej informacji na temat poczęcia przeczyta Pan w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę przyjmować taką dawkę magnezu dziennie?

Witam. Czy moge przyjmować dziennie 400 mg magnezu? Lecze sie na astmę, często się stresuję, niedawno zakończyłam karmienie piersią
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Przyjmowanie 400mg magnezu dziennie przez osobę dorosłą powinno być bezpieczne, zwłaszcza jeśli są do tego wskazania np. przy nadmiernym stresie czy po zakończeniu karmienia piersią (jego zapotrzebowanie może być większe niż zazwyczaj). Pomimo tego warto skonsultować się z... Dzień dobry,
Przyjmowanie 400mg magnezu dziennie przez osobę dorosłą powinno być bezpieczne, zwłaszcza jeśli są do tego wskazania np. przy nadmiernym stresie czy po zakończeniu karmienia piersią (jego zapotrzebowanie może być większe niż zazwyczaj). Pomimo tego warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który podpowiedzą najodpowiedniejszą dla Pani dawkę.
Więcej informacji na temat stosowania magnezu znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/magnez-tak-tylko-jaki
https://portal.abczdrowie.pl/magnez-na-bezsennosc-lekarz-ostrzega-nie-przyjmuj-go-w-ten-sposob
https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-zazywac-magnez-jego-dzialanie-zalezy-od-pory-dnia
https://portal.abczdrowie.pl/magnez
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić dalej po tym urazie ucha?

Wczoraj uderzyłam się bardzo mocno w ucho , co spowodowało ból ucha ,zatkanie ,szum i piszczenie ,niestety do lekarza idę dopiero za dwa dni, czy mam się obawiać najgorszego ,że po prostu już nie będę słyszeć na to ucho jak... Wczoraj uderzyłam się bardzo mocno w ucho , co spowodowało ból ucha ,zatkanie ,szum i piszczenie ,niestety do lekarza idę dopiero za dwa dni, czy mam się obawiać najgorszego ,że po prostu już nie będę słyszeć na to ucho jak wcześniej ,czy są na to jakieś krople ,cokolwiek co pomoże ?:( Dodam,że słyszę na to ucho ,tyle że gorzej i jest po prostu zatkane.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku silnego stłuczenia ucha istnieje ryzyko, że pojawił się obrzęk, który powoduje uczucie zatkania ucha, ból, szumy i pogorszenie słuchu. Z pewnością wizyta u lekarza będzie nieunikniona, ponieważ musi on sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia struktur... Dzień dobry,
W przypadku silnego stłuczenia ucha istnieje ryzyko, że pojawił się obrzęk, który powoduje uczucie zatkania ucha, ból, szumy i pogorszenie słuchu. Z pewnością wizyta u lekarza będzie nieunikniona, ponieważ musi on sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia struktur wewnętrznych typu błony bębenkowej. Do tego czasu warto uważać na ucho, nie należy przy nim nic robić, z pewnością powinno się unikać wlewania do niego wody, płynów do czyszczenia, czy też jakichkolwiek leków/kropli. Chwilowe pogorszenie słuchu nie sugeruje, że tak już zostanie czy się pogorszy.
Więcej informacji na podobne tematy znajduje się w pytaniach, na które odpowiedzieli nasi eksperci:
https://portal.abczdrowie.pl/uraz-ucha-po-uderzeniu
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-prezentacja-edukacyjna
https://portal.abczdrowie.pl/budowa-ucha-ucho-zewnetrzne-ucho-wewnetrzne-ucho-srodkowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej

Czy stan dziecka pozwala na take działania?

Witam. Mam pytanie odnośnie mojej córki. Otóż dostała antybiotyk 3 dniowy Summamed. Skończyła go dziś wieczorem. Jutro muszę wstawić się w pracy, zawsze zabierałam że sobą córkę, jest że mną w samochodzie (rozwoże paczki) , ogólnie jej samopoczucie jest już... Witam. Mam pytanie odnośnie mojej córki. Otóż dostała antybiotyk 3 dniowy Summamed. Skończyła go dziś wieczorem. Jutro muszę wstawić się w pracy, zawsze zabierałam że sobą córkę, jest że mną w samochodzie (rozwoże paczki) , ogólnie jej samopoczucie jest już lepsze. Nie gorączkuje. Ostatnia gorączkę miała 3 dni temu. Jedynie co to kaszle. Na ogół twierdzi, że chce że mną jechać do pracy i da radę. Pytanie do eksperta,czy mogę ją zabrać ze sobą? Dziecko lat 7.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy Pani córka czuje się już lepiej po skończonym antybiotyku, a towarzyszy jej jedynie kaszel i nie będzie ona wysiadać z samochodu, najprawdopodobniej nie powinno być przeszkód, aby zabrać ją ze sobą do pracy, jednak warto... Dzień dobry,
W przypadku, gdy Pani córka czuje się już lepiej po skończonym antybiotyku, a towarzyszy jej jedynie kaszel i nie będzie ona wysiadać z samochodu, najprawdopodobniej nie powinno być przeszkód, aby zabrać ją ze sobą do pracy, jednak warto skonsultować to jeszcze z lekarzem, który osłucha dziecko, oceni, czy zaszła poprawa w jej stanie zdrowia i wykluczy ryzyko dalszego rozwoju choroby.
Zachęcamy do przeczytania poniższych treści, w których znajdzie Pani informacje jak można wzmocnić odporność:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwiekszyc-odpornosc-organizmu-witaminy https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyksztalca-sie-odpornosc
https://portal.abczdrowie.pl/nabywanie-odpornosci-u-dziecka
https://portal.abczdrowie.pl/jak-budowac-odpornosc-organizmu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy muszę dalej stosować Agapurin?

Dzień dobry jestem alkoholikiem od 20 lat i stosowałem Agapurin 400 SR ale jakoś specjalnie na mnie nie działał dopiero gdy zacząłem stosować dodatkowo Neurovit 100mg 200mg 0,20 mg poczułem różnicę.Moje pytanie brzmi czy muszę dalej stosować Agapurin 400SR który w ogóle nie przynosił efektu i pozostać tylko na Neurovit?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Decyzję o zaprzestaniu przyjmowania leku powinien przyjąć lekarz prowadzący, ponieważ włączenie dodatkowego medykamentu niekoniecznie sugeruje, że można zrezygnować z przyjmowania Agapurinu. Warto porozmawiać ze swoim specjalistą o barku odczuwania pozytywnych skutków stosowania Agapurinu oraz o poprawie po Neurovicie.... Dzień dobry,
Decyzję o zaprzestaniu przyjmowania leku powinien przyjąć lekarz prowadzący, ponieważ włączenie dodatkowego medykamentu niekoniecznie sugeruje, że można zrezygnować z przyjmowania Agapurinu. Warto porozmawiać ze swoim specjalistą o barku odczuwania pozytywnych skutków stosowania Agapurinu oraz o poprawie po Neurovicie.
O stosowanych lekach może Pan przeczytać w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/pentoksyfilina
https://portal.abczdrowie.pl/neurovit
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co mam robić z uciążliwymi zaparciami?

Witam, Jestem 22 letnią kobietą. Od miesiąca borykam się z zaparciami, nie jestem w stanie się wypróżnić bez środków przeczyszczających (Dulcobis). Próbowałam już wielu rzeczy: zwiększyłam błonnik w swojej diecie, piję dużo wody ( w tym ciepłej), ćwiczę 4-5 razy... Witam, Jestem 22 letnią kobietą. Od miesiąca borykam się z zaparciami, nie jestem w stanie się wypróżnić bez środków przeczyszczających (Dulcobis). Próbowałam już wielu rzeczy: zwiększyłam błonnik w swojej diecie, piję dużo wody ( w tym ciepłej), ćwiczę 4-5 razy w tygodniu, zaczęłam wykonywać masaże brzucha, na toalecie przyjmuje pozycje które podobno pomagają, próbowałam Travisto. Nic mi dotąd nie pomogło, sytuacja ta sprawia mi duży dyskomfort fizyczny. Potrafię nie wypróżniać się wiele dni pod rząd chodziłam wtedy bardzo wzdęta i bolał mnie brzuch jedyne co mi wtedy pomogło to Dulcobis. Proszę o pomoc
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku dużych problemów z zaparciami należy zgłosić się do lekarza, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości. Poza tym warto kontynuować spożywanie większych ilości błonnika, picie 2L wody dziennie, należy zadbać też o codzienną aktywność fizyczną, do wypróżnienia powinna... Dzień dobry,
W przypadku dużych problemów z zaparciami należy zgłosić się do lekarza, aby ustalić przyczynę tych dolegliwości. Poza tym warto kontynuować spożywanie większych ilości błonnika, picie 2L wody dziennie, należy zadbać też o codzienną aktywność fizyczną, do wypróżnienia powinna Pani używać podnóżka, pomocne może być również wdrożenie do diety probiotyków.
Z pewnością zabrania się długotrwałego zażywania środków przeczyszczających, gdyż mogą one prowadzić do rozleniwienia jelit, co utrudni wypróżnianie bez wspomagania oraz utrwali powstawanie zaparć.
Więcej informacji na temat zaparć znajduje się w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/jak-mozna-leczyc-zaparcia
https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia
https://portal.abczdrowie.pl/uporczywe-zaparcia-jak-z-nimi-walczyc
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam taki problem z palcem po zastrzyku?

Witam, pod koniec marca miałem złamany 3 palec u lewej ręki. Opuchlizna nie chciała schodzić więc lekarz zrobił zastrzyk. I do dnia dzisiejszego mam na palcu mam wystające wyraziste żyłki, palec boli oraz jest na nim bardzo delikatna skóra
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Ból złamanego kilka miesięcy temu palca, w który wykonano zastrzyk w związku z utrzymującą się opuchlizną, może być związany z osłabionym krążeniem w tym obrębie, na co mogłyby wskazywać również uwidocznione żyłki. Niewykluczone, że objawy bólowe pojawiają się... Dzień dobry,
Ból złamanego kilka miesięcy temu palca, w który wykonano zastrzyk w związku z utrzymującą się opuchlizną, może być związany z osłabionym krążeniem w tym obrębie, na co mogłyby wskazywać również uwidocznione żyłki. Niewykluczone, że objawy bólowe pojawiają się z uwagi na nieprawidłowe zrośnięcie kości, czy też obecność stanu zapalnego, dlatego warto, aby skonsultował się Pan z lekarzem.
Więcej informacji na temat złamań znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci
https://portal.abczdrowie.pl/zlamanie-z-przemieszczeniem
https://portal.abczdrowie.pl/mechanizm-zlamania-kosci
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty