Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59167 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Kiedy należy wykonać test w kierunku ciąży?

Witam Na wstępie zaznacze, że jestem świadomy faktu że każdy stosunek niesie za sobą ryzyko ciąży. Chciałem się jednak przekonać czy to ryzyko jest istotnie wysokie. Dziewczyna 3 wrzesnia dostała okresu który trwał do 8 września kiedy jeszcze miała lekkie... Witam Na wstępie zaznacze, że jestem świadomy faktu że każdy stosunek niesie za sobą ryzyko ciąży. Chciałem się jednak przekonać czy to ryzyko jest istotnie wysokie. Dziewczyna 3 wrzesnia dostała okresu który trwał do 8 września kiedy jeszcze miała lekkie plamienia. 9 wrzesnia odbyliśmy stosunek z prezerwatywą która niestety pękła. Wytrysk miał miejsce na zewnątrz jako że zawsze prewencyjnie wychodzę wcześniej i dopiero wtedy zorientowaliśmy się że prezerwatywa pękła. Dziewczyna miała bardzo mało śluzu w tym dniu i z kalendarzyka wynikało że są to dni niepłodne ( cykle srednio 30-32 dni czasem dłużej, ostatnie kilkanaście cykli nigdy krócej). Zrezygnowaliśmy z przyjecia antykoncepcji awaryjnej ze względu na obawy przed skutkami ubocznymi i nasza ocene prawdopodobieństwa ciąży jako bardzo małe. Jednak teraz chciałem się upewnić że prawdopodobieństwo było rzeczywiście bardzo niski i prawidłowo to oceniliśmy, więc nie powinniśmy się zasadniczo niczego obawiać?? Dodatkowo kiedy można najwcześniej wykonać test ciążowy 14 dni od stosunku czy dopiero w dniu spodziewanej miesiaczki bo znajduje różne informacje na ten temat?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku koniczne jest wykonanie testu ciążowego. Aby był jak najbardziej wiarygodny najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki. W razie potrzeby można zrobić dodatkowy test. Inną opcją jest wykonanie... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku koniczne jest wykonanie testu ciążowego. Aby był jak najbardziej wiarygodny najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki. W razie potrzeby można zrobić dodatkowy test.
Inną opcją jest wykonanie badania hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa w laboratorium. Badanie to pozwala na szybkie wykrycie ciąży. Nie wymaga szczególnego przygotowania. Warto jednak wykonać je z rana, kiedy stężenie tego hormonu jest najwyższe. Zazwyczaj robi się je ok. 8 do 10 dni po możliwym zapłodnieniu. Jeżeli testy wykażą pozytywny wynik, należy skontaktować się z ginekologiem, który wskaże kolejne kroki.
Na przyszłość warto pamiętać, że prezerwatywa nie daje 100% skuteczności. Aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, warto rozważyć też inne formy antykoncepcji np. hormonalną w postaci tabletek. Na ten temat najlepiej porozmawiać z ginekologiem, który w oparciu o szczegółowe badania oceni czy i jaka forma będzie wskazana w danym przypadku. Więcej o różnych metodach antykoncepcji piszemy w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie
Warto też sprawdzić, co na podobny temat sądzą eksperci portalu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/seks-dzien-po-okresie-a-ciaza
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zajscia-w-ciaze-dzien-po-okresie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego miewam takie zawroty głowy w wieku 39 lat?

Dzień dobry, raz na kilka miesięcy dopadają mnie położeniowe zawroty glowy. Bardzo silne. Przechodzą po wykonaniu pewnego manewru (znalazłam na youtube). Zawroty pojawiają się przy zmianach pozycji glowy. Ostatnio kładąc się na lewą stronę nie było ich, ale na prawą... Dzień dobry, raz na kilka miesięcy dopadają mnie położeniowe zawroty glowy. Bardzo silne. Przechodzą po wykonaniu pewnego manewru (znalazłam na youtube). Zawroty pojawiają się przy zmianach pozycji glowy. Ostatnio kładąc się na lewą stronę nie było ich, ale na prawą bardzo silne. Czy powinnam to zbadać i ewentualnie gdzie się udać? Jaka może być przyczyna tego typu zawrotow glowy?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem powinna udać się Pani do laryngologa lub neurologa. Dopiero dzięki dokładniejszym badaniom oraz na podstawie bezpośredniego wywiadu będzie on mógł powiedzieć coś więcej o przyczynie tych dolegliwości.... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem powinna udać się Pani do laryngologa lub neurologa. Dopiero dzięki dokładniejszym badaniom oraz na podstawie bezpośredniego wywiadu będzie on mógł powiedzieć coś więcej o przyczynie tych dolegliwości. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić m.in. badanie EEG, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości.
Często takie dolegliwości wynikają z problemów z błędnikiem. Mogą też sygnalizować inne problemy laryngologiczne, np. zapalenie ucha. Poza tym nierzadko odpowiadają za to różne zaburzenia naczyniowe. Zawroty głowy mogą mieć też podłoże neurologiczne. Zdarza się też, że są związane ze schorzeniami kręgosłupa – głównie w odcinku szyjnym. Jak widać przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. W związku z tym zachęcamy do szybkiej wizyty u lekarza, który skieruje Panią na odpowiednie badania i w oparciu o ich wyniki wdroży odpowiednie sposoby leczenia. Do czasu wizyty u lekarza lepiej unikać stosowania różnych metod na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą, aby nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który porusza problem zawrotów głowy oraz ich możliwych przyczyn:
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-zawrotow-glowy-w-pozycji-lezacej
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-zawroty-glowy-przy-gwaltownych-ruchach
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-po-zmianie-pozycji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mój wzrok może znacznie się pogorszyć?

Mam pytanie odnośnie wzroku.od 3 roku życia widzę na jedno oko,czy wraz z wiekiem np po 30 roku życia będą widział coraz gorzej z racji tego ze widzę na jedno oko?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wraz z wiekiem zmiany wzroku mogą nastąpić, co jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Wady zwykle zaczynają się pogłębiać po 40 roku życia. Można jednak opóźnić te procesy, odpowiednio... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wraz z wiekiem zmiany wzroku mogą nastąpić, co jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Wady zwykle zaczynają się pogłębiać po 40 roku życia.
Można jednak opóźnić te procesy, odpowiednio dbając o swoje oczy. Dużą rolę w tym przypadku odgrywają odpowiednie nawyki związane z prowadzonym stylem życia. Nie bez znaczenia jest w typ przypadku zdrowia dieta, bogata w warzywa i owoce. Takie witaminy jak m.in. A, C i E, jak również cynk czy selen wspierają prawidłowe widzenie i zapobiegają rozwojowi różnych chorób. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiedniej higienie wzroku. Nie należy przemęczać oczu długotrwałym czytaniem przy złym świetle, oglądaniem telewizji czy częstego przesiadywania przy komputerze. Długie wpatrywanie się w ekran telefonu również nie jest dobre dla oczu. Podczas pracy należy pamiętać o robieniu przerw i krótkich ćwiczeń na poprawę wzroku. Zawsze należy dbać również o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Poza tym ważne są również regularne wizyty u okulisty, dzięki którym możemy mieć swój wzrok pod kontrolą i szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.
O tym, jak należy dbać o wzrok piszemy więcej w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-oczy
Warto też sprawdzić, co na ten temat sądzą eksperci portalu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-dbac-o-swoj-wzrok
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dbac-o-wzrok-przy-codziennej-pracy-przed-komputerem
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Okulistyka Oko

Co mam robić z pojawianiem się tych plam na skórze?

Dzień dobry, około 3 lat temu po poparzeniu słonecznym na mojej twarzy powstały jasne plamy, które nie opalają się. Plamy uległy powiększeniu. Jeśli skóra nie jest opalona to nie rzucają się bardzo w oczy, natomiast opalam się bardzo szybko i... Dzień dobry, około 3 lat temu po poparzeniu słonecznym na mojej twarzy powstały jasne plamy, które nie opalają się. Plamy uległy powiększeniu. Jeśli skóra nie jest opalona to nie rzucają się bardzo w oczy, natomiast opalam się bardzo szybko i w okresie letnim szybko widać różnicę. Czy warto zacząć kurację protopic? Obecnie nigdzie nie jest dostępny, pytałem w wielu aptekach. Czy są może inne opcje na pobudzenie produkcji barwnika w tym miejscu? Maść Opzelura? Laser excimerowy? Naświetlania UVB? Będę wdzięczny za odp.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, jasne plamy na skórze, które pojawiły się po poparzeniu słonecznym i nie opalają się, mogą wskazywać na zaburzenia w produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor skóry. W takiej sytuacji nie zaleca się rozpoczynania leczenia na własną rękę,... Dzień dobry,
jasne plamy na skórze, które pojawiły się po poparzeniu słonecznym i nie opalają się, mogą wskazywać na zaburzenia w produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za kolor skóry. W takiej sytuacji nie zaleca się rozpoczynania leczenia na własną rękę, ponieważ niewłaściwe metody mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale wręcz pogorszyć stan skóry.
Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem, który po ocenie stanu skóry może zdiagnozować, czy plamy są wynikiem hipopigmentacji pozapalnej (https://portal.abczdrowie.pl/hipopigmentacja), czy może świadczą o innym schorzeniu, takim jak bielactwo (https://portal.abczdrowie.pl/bielactwo). Specjalista będzie w stanie zalecić odpowiednie leczenie, które może obejmować terapie miejscowe, fototerapię lub inne metody mające na celu stymulację melanocytów do produkcji barwnika. Warto również unikać dalszej ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, aby zapobiec kolejnym uszkodzeniom skóry.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak poradzić sobie z miejscem po odciętym opuszku palca?

Dzień dobry, pół roku temu odcięłam sobie opuszek, natomiast po przyklejeniu plastrem, psikaniu octaniseptem ładnie się goiło. Niestety opuszek w tym miejscu jest twardy i wygląda jak odcisk. Mam w nim czucie. Jest nawet przeczulony. Czy jest jeszcze szansa coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za odp.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, po odcięciu opuszków palców na skutek nieprawidłowego procesu gojenia przerwania ciągłości skóry, mógł powstać tzw. bliznowiec, czyli przerośnięta, wypukła i stwardniała blizna powstająca w miejscu urazu. Więcej na jego temat można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/keloid. Zalecałabym jednak... Dzień dobry,
po odcięciu opuszków palców na skutek nieprawidłowego procesu gojenia przerwania ciągłości skóry, mógł powstać tzw. bliznowiec, czyli przerośnięta, wypukła i stwardniała blizna powstająca w miejscu urazu. Więcej na jego temat można przeczytać na naszym portalu:
https://portal.abczdrowie.pl/keloid.
Zalecałabym jednak konsultację z dermatologiem lub chirurgiem, którzy mogliby ocenić stan palca i zaproponować odpowiednie leczenie, takie jak stosowanie specjalnych maści lub zabiegów, które mogą pomóc w zmiękczeniu zgrubienia oraz poprawić wygląd palca. Warto również unikać czynników, które mogą podrażniać tę okolicę, a także regularnie nawilżać skórę, co może przyczynić się do jej lepszego wyglądu i komfortu.
Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania o podobnej tematyce:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zgrubienie-w-miejscu-rany-szarpanej
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy było u mnie duże narażenie na wściekliznę?

Dzień dobry ugryzł mnie pies, w łydkę. Pies był na smyczy jednak przez zaaferowanie wypadło mi z głowy pytanie czy jest szczepiony. Pies był mały. Piesek nie przegryzł się przez dżinsy, nie ma nawet małej dziurki w miejscu ugryzienia. Nie... Dzień dobry ugryzł mnie pies, w łydkę. Pies był na smyczy jednak przez zaaferowanie wypadło mi z głowy pytanie czy jest szczepiony. Pies był mały. Piesek nie przegryzł się przez dżinsy, nie ma nawet małej dziurki w miejscu ugryzienia. Nie było to mocne ugryzienie, na mojej nodze zostało jakby zadrapanie, nie leciała krew. dookoła robi się siniak. Nie boli ani nie swędzi. Czy jest ryzyko zarażenia sie wścieklizną?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Nie powinna mieć Pani obaw. Aby zarazić się wirusem wścieklizny, ślina zwierzęcia musiałaby mieć kontakt z uszkodzoną skórą bądź błonami śluzowymi człowieka. Wspomina Pani, że pies nie przegryzł nawet spodni, nie zaobserwowała Pani głębszego przerwania ciągłości skóry, ponadto... Szanowna Pani,
Nie powinna mieć Pani obaw. Aby zarazić się wirusem wścieklizny, ślina zwierzęcia musiałaby mieć kontakt z uszkodzoną skórą bądź błonami śluzowymi człowieka. Wspomina Pani, że pies nie przegryzł nawet spodni, nie zaobserwowała Pani głębszego przerwania ciągłości skóry, ponadto zwierzę nie zdradzało objawów choroby.
Jeśli jest Pani zainteresowana tematem wścieklizny, zachęcamy do zapoznania się z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy toksoplazmoza w 36 tygodniu ciąży jest groźna?

Czy zarażenie się toksoplazmoza w 36 tygodniu ciąży niesie poważnie konsekwencje dla dziecka ?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani, Toksoplazmoza niestety jest niebezpieczna dla płodu w każdym trymestrze. Na początku ciąży istnieje najmniejsze ryzyko na zakażenie się chorobą przez dziecko, jednak z każdym tygodniem ono wzrasta. Oznacza to, że są większe szanse, że właśnie w późniejszym etapie... Szanowna Pani,
Toksoplazmoza niestety jest niebezpieczna dla płodu w każdym trymestrze.
Na początku ciąży istnieje najmniejsze ryzyko na zakażenie się chorobą przez dziecko, jednak z każdym tygodniem ono wzrasta. Oznacza to, że są większe szanse, że właśnie w późniejszym etapie ciąży dziecko nabędzie toksoplazmozę wrodzoną.
Zakażenie dziecka na początkowym etapie ciąży może jednak wyrządzić większe szkody w jego organizmie (m.in. zapalenie siatkówki i naczyniówki oka, wodogłowie), a nawet doprowadzić do poronienia. Z czasem ryzyko groźnych powikłań maleje. Zakażenie na końcówce ciąży oznacza często brak objawów u dziecka po porodzie. Maluszek powinien być jednak pod stałą opieką lekarską, ponieważ zdarza się, że w późniejszym czasie występują zaburzenia wzroku, neurologiczne.
Więcej na temat toksoplazmozie w ciąży można przeczytać pod linkiem:
https://zdrowie.parenting.pl/ciaza-a-toksoplazmoza
https://zdrowie.parenting.pl/objawy-toksoplazmozy-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten problem z pępkiem powinien skonsultować z lekarzem?

Witam, pewnego dnia gdy wróciłem do domu z pracy to głównie podczas schylania się czułem ból w okolicach pępka. Później sprawdziłem co tam i zobaczyłem w pępku rope, oczyściłem go patyczkami higienicznymi ale gdy naciskałem mocniej to ropa się nadal... Witam, pewnego dnia gdy wróciłem do domu z pracy to głównie podczas schylania się czułem ból w okolicach pępka. Później sprawdziłem co tam i zobaczyłem w pępku rope, oczyściłem go patyczkami higienicznymi ale gdy naciskałem mocniej to ropa się nadal wylewała, poszedłem spać, następnego dnia ropy było troszkę mniej za to o niemiłym zapachu, teraz już jest czwarty dzień o ropy już nie ma,bólu żadnego, jedyne co to w pepku widzę coś czerwonego, wklejam zdjęcie https://files.fm/f/ga2m374fcw Co to było/jest? Czy powinienem się niepokoić oraz udać się do lekarza? Dodam że w pracy czasem dość dużo dźwigam oraz mam HpV 16 okolic intymnych jeśli ma to duże znaczenie. Mężczyzna 29lat
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis jest niewystarczający do tego, aby stwierdzić co powoduje ten problem. W tej sytuacji należałoby się zgłosić do lekarza. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego lub... Dzień dobry,
Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.
Niestety sam opis jest niewystarczający do tego, aby stwierdzić co powoduje ten problem. W tej sytuacji należałoby się zgłosić do lekarza. Proponujemy zacząć diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego lub internisty, którzy pokierują Pana dalszym leczeniem.
Ropa wydzielająca się z pępka może sugerować różne schorzenia. W tym miejscu zwykle zbiera się mnóstwo różnych drobnoustrojów oraz różnych zanieczyszczeń. Możliwe, że doszło do jakiegoś zakażenia i wyciek ropnej wydzieliny jest wynikiem rozwijającej się infekcji. Nigdy nie należy jej lekceważyć, bo może to doprowadzić do groźniejszych powikłań. W wyniku zapalenia pępka, poza ropą mogą pojawić się też inne symptomy, jak nieprzyjemny zapach tych okolic, obrzęk oraz zaczerwienienie pępka. Proces leczenia jest w tym przypadku uzależniony od rodzaju zakażenia. Przeważnie lekarz zleca w takim przypadku stosowanie doustnych antybiotyków. Czasami może być konieczne ich zastosowanie również w postaci maści do nałożenia bezpośrednio na zainfekowaną skórę. Niekiedy taki problem ma związek z przetrwałym moczownikiem. Więcej o tym schorzeniu piszemy w jednym z artykułów dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:
https://portal.abczdrowie.pl/przetrwaly-moczownik
Aby nie dopuścić do podobnych tego typu infekcji, należy dbać o odpowiednią, codzienną higienę tych okolic z użyciem delikatnych kosmetyków do pielęgnacji ciała.
Warto sprawdzić, jak na podobne tematy odpowiadają specjaliści serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydzielina-z-pepka-o-nieprzyjemnym-zapachu-co-to-takiego
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ropa-wydobywajaca-sie-z-pepka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać taka zmiana na tylnej ścianie gardła?

Oglądając gardło zaniepokoił mnie przez przypadek zauważony niewielki guzek/wypukłość (nie narośl) na tylnej ścianie gardła, schowana za języczkiem podniebiennym, nie odróżnia się kolorystycznie. (blado różowy) Przy normalnie otwartym gardle go nie widać, dopiero jak trochę przesunę ten fałd skóry z... Oglądając gardło zaniepokoił mnie przez przypadek zauważony niewielki guzek/wypukłość (nie narośl) na tylnej ścianie gardła, schowana za języczkiem podniebiennym, nie odróżnia się kolorystycznie. (blado różowy) Przy normalnie otwartym gardle go nie widać, dopiero jak trochę przesunę ten fałd skóry z języczkiem. Co to może być? Nie mam żadnych objawów infekcji, gardło mnie nie boli. Znalazłam na forum zdjęcie, wygląda podobnie: https://forum.abczdrowie.pl/topic/1918597-biala-narosl-na-tylnej-tylnej-scianie-gardla/
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dopiero podczas bezpośredniej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i w razie potrzeby skierować na dokładniejsze specjalistyczne badania, jak... Dzień dobry,
Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Dopiero podczas bezpośredniej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie obejrzeć zmianę i w razie potrzeby skierować na dokładniejsze specjalistyczne badania, jak np., endoskopia czy wymaz z gardła. Na podstawie samego opisu trudno bowiem wywnioskować, co takiego może dokładnie Pani dolegać.
Zmiany w gardle mogą mieć różnorakie podłoże. Czasami mogą być wynikiem przebytej infekcji, jak np. ropień okołomigdałkowy. Jest on częstym powikłaniem anginy, które pojawia się w związku z gromadzeniem się ropy w tych okolicach. Często towarzyszą mu jednak tez inne objawy, jak stopniowo nasilający się ból gardła czy gorączka. Niestety ma on tendencję do nawracania. Przeważnie w jego leczeniu wykorzystuje się antybiotykoterapię. Więcej piszmy o nim a artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do przeczytania:
https://portal.abczdrowie.pl/ropien-naciek-okolomigdalkowy
Ale to tylko jedna z możliwych przyczyn. Taki symptom może wskazywać też na szereg innych problemów zdrowotnych o podłożu laryngologicznym, które wymagają konsultacji lekarskiej. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i leczenie.
Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gula-w-gardle
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-tylnej-scianie-gardla
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy po usunięciu polipa z jelita grubego wskazana jest jakaś dieta?

witam, dzisiaj miałem usuwany polip jelita grubego 4mm. czy jest zalecana jakaś dieta? żadnych dolegliwości bólowych
Redakcja abcZdrowie
Szanowny Panie, Usunięcie polipa jelita drugiego wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej diety. Spożywane produkty powinny być lekkostrawne, bogate w błonnik. Ponadto nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu – ok 1,5 – 2 l wody dziennie. Zaleca się rezygnację z... Szanowny Panie,
Usunięcie polipa jelita drugiego wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej diety. Spożywane produkty powinny być lekkostrawne, bogate w błonnik. Ponadto nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu – ok 1,5 – 2 l wody dziennie. Zaleca się rezygnację z używek.
Dodatkowo, zachęcamy do skontaktowania się z dietetykiem w sprawie dobrania indywidualnej diety, która uwzględni Pana aktualną sytuację zdrowotną.
Więcej informacji o polipach jelita grubego można znaleźć w poniższym artykule:
https://portal.abczdrowie.pl/polipy-jelita-grubego-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie-dieta
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty