Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35721 odpowiedzi

59261 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35721)

Co oznacza taki poziom limfocytów u 32-latka?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu (2-3 tygodnie) czuję się osłabiony, bez sił. Postanowiłem zrobić morfologię z rozmazem i generalnie wszystko wyszło zgodnie z normami oprócz limfocytów. Nie bardzo wiem jak czytać te wyniki. Limfocyty z rozmazu (18%) norma - 30-50. LYM% z morfologii - 17,7 - norma 25-45. Natomiast LYM
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Osłabienie może być powiązane z niskim poziomem limfocytów, których ilość poniżej normy może wskazywać na toczące się w organizmie infekcje wirusowe, nowotwory, choroby autoimmunologiczne czy nadmierny stres. W związku z nieprawidłowymi wynikami badań krwi oraz pogorszonym samopoczuciem powinien... Dzień dobry,
Osłabienie może być powiązane z niskim poziomem limfocytów, których ilość poniżej normy może wskazywać na toczące się w organizmie infekcje wirusowe, nowotwory, choroby autoimmunologiczne czy nadmierny stres.
W związku z nieprawidłowymi wynikami badań krwi oraz pogorszonym samopoczuciem powinien się Pan zgłosić do lekarza.
Więcej informacji na temat morfologii znajdzie Pan w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy
https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-badan-krwi-erytrocyty-hemoglobina-leukocyty-limfocyty
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to możliwe, że skutkiem ubocznym są jakieś powikłania sercowe?

Od tygodnia stosuję probiotyk Dicoflor 3 w dawce jedna rano i jedna wieczorem w związku z odbudową flory bakteryjnej po antybiotyku na SIBO i IBS. Mniej więcej jak zacząłem przyjmować Dicoflor to pojawiła się u mnie arytmia serca i co... Od tygodnia stosuję probiotyk Dicoflor 3 w dawce jedna rano i jedna wieczorem w związku z odbudową flory bakteryjnej po antybiotyku na SIBO i IBS. Mniej więcej jak zacząłem przyjmować Dicoflor to pojawiła się u mnie arytmia serca i co jakiś czas duszości (mam zaburzenia rytmu serca nadkomorowe około 3000-7000 w ciągu doby). Czy to możliwe, że skutkiem ubocznym probiotyku są jakieś powikłania sercowe czy to przypadek? Przed dicoflorem zmagałem się miesiąc z drganiem lewem powieki, i akurat jak zacząłem brać dicoflor to zniknęło drganie lewej powieki, a pojawiłą się arytmia. Czy występuję tutaj jakaś zależność, czy arytmia jest raczej spowodowana zmianą pogody, bo teraz wieje mocno i ewentualnie brakiem magnezu?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Przyjmowanie probiotyku nie powinno wpływać na pracę serca i istnieje prawdopodobieństwo, że arytmia pojawiła się w tym czasie jako zbieg okoliczności. Niektóre artykuły wskazują, że na pojawienie się arytmii mogą mieć wpływ warunki atmosferyczne np. niska temperatura, ale... Dzień dobry,
Przyjmowanie probiotyku nie powinno wpływać na pracę serca i istnieje prawdopodobieństwo, że arytmia pojawiła się w tym czasie jako zbieg okoliczności.
Niektóre artykuły wskazują, że na pojawienie się arytmii mogą mieć wpływ warunki atmosferyczne np. niska temperatura, ale również niedobory magnezu, dlatego warto zadbać o oznaczenie jego poziomu i w razie potrzeby należy wdrożyć jego suplementację po konsultacji ze specjalistą.
Więcej informacji na temat prawidłowej pracy serca znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/anatomia-serca
https://portal.abczdrowie.pl/32-sprawdzone-rady-aby-miec-zdrowe-serce
https://portal.abczdrowie.pl/10-zasad-zdrowego-odzywiania
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak poprawić jakość snu u 36-latka?

Witam, kłade się spać zazwyczaj koło północy. Od pewnego czasu dokuczają mi wybudzenia o 4,5 nad ranem noc w noc kolo trwa to ponad tydzień. Czasem się rozbudze na godzinę lub więcej i nawet jeśli zasnę jeszcze to koło 8-9... Witam, kłade się spać zazwyczaj koło północy. Od pewnego czasu dokuczają mi wybudzenia o 4,5 nad ranem noc w noc kolo trwa to ponad tydzień. Czasem się rozbudze na godzinę lub więcej i nawet jeśli zasnę jeszcze to koło 8-9 czuję się zmęczony, niewyspany. Nie mam dolegliwości bólowych ale przyznam że utrudnia mi to funkcjonowanie. Nie pale a alkokol spożywam sporadycznie. Kawę pije jedynie do południa. Co zrobić żeby nie zdarzały mi się takie wybudzenia? Powinienem zrobić jakieś badania? Czym może to być spowodowane? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy towarzyszą Panu problemy ze snem, czuje się Pan zmęczony, niewypoczęty, warto zadbać o prawidłową higienę snu - pomocne w rozwiązaniu jego zaburzeń może być wdrożenie kilku zasad, które wymieniono poniżej. Warto wyznaczyć sobie regularność -... Dzień dobry,
W przypadku, gdy towarzyszą Panu problemy ze snem, czuje się Pan zmęczony, niewypoczęty, warto zadbać o prawidłową higienę snu - pomocne w rozwiązaniu jego zaburzeń może być wdrożenie kilku zasad, które wymieniono poniżej.
Warto wyznaczyć sobie regularność - kłaść się do łóżka o tej samej porze, na godzinę przed snem należy zrezygnować z korzystania z ekranów (telefon, laptop, telewizor, tablet itp.), zamiast tego można wdrożyć inną formę relaksu np. Czytanie książki, rozciąganie, poza tym tak jak już Pan wspomniał - unikamy spożywania napojów kofeinowych po południu - tyczy się to kawy, ale i mocnej herbaty, napojów energetyzujących itp., powinien Pan również zrezygnować z drzemek w ciągu dnia, jeśli te się pojawiały.
Jeżeli wdrożenie do życia powyższych wskazówek nie przyniesie żadnego efektu po kilku dniach, zalecamy odbycie konsultacji lekarskiej.
W poniższych artykułach może Pan znaleźć więcej przydatnych wskazówek: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-sen
https://portal.abczdrowie.pl/relaks-przed-snem
https://portal.abczdrowie.pl/jak-cieszyc-sie-zdrowym-snem
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Interna Kawa

Czy mogę po takim czasie rozpocząć przyjmowanie tych leków?

Od ptawie tygodnia nie miałam tabletek zoloft. czy mogę bez problemu wrócić do ich brania po takim czasie? w ostatnim miesiącu przyjmowałam dawkę 25mg. Jestem na etapie odstawiania po roku
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą przed wznowieniem zażywania Zoloftu po tygodniowej przerwie, zwłaszcza że jest Pani na etapie odstawiania tego leku. Najczęściej jednak zaleca się powrót do stosowanej dawki i stopniowe schodzenie z niej według schematu ustalonego... Dzień dobry,
Najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą przed wznowieniem zażywania Zoloftu po tygodniowej przerwie, zwłaszcza że jest Pani na etapie odstawiania tego leku. Najczęściej jednak zaleca się powrót do stosowanej dawki i stopniowe schodzenie z niej według schematu ustalonego przez lekarza. Po wznowieniu leczenia należy jednak dokładnie obserwować swój stan zdrowia i w razie pojawienia się niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.
W poniższych treściach znajdzie Pani więcej informacji na temat stosowania Zoloftu:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-dalej-brac-zoloft
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-skutow-ubocznych-leku-zoloft
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kontynuwac-stosowanie-zoloftu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogło dojść do przeniesienia wścieklizny na dzieci?

Witam, mam pytanie dotyczące wścieklizny. Dzieci głaskały i przytulały psa. Nie umyły rąk przez jakiś czas dotykały oka oraz jadły. Pies ( szczepiony) nie przejawiał choroby ale nieraz biega sam po lesie. Mógł zostać lekko pokąsany albo obśliniony przez chore... Witam, mam pytanie dotyczące wścieklizny. Dzieci głaskały i przytulały psa. Nie umyły rąk przez jakiś czas dotykały oka oraz jadły. Pies ( szczepiony) nie przejawiał choroby ale nieraz biega sam po lesie. Mógł zostać lekko pokąsany albo obśliniony przez chore dzikie zwierzę w lesie i resztki śliny były jeszcze na sierści psa. Czy możliwe jest po takim kontakcie ( głaskanie , dotykanie bez mycia rąk od razu )zarażenie się wirusem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wścieklizny od szczepionego psa, który na sierści miałby resztki śliny innego zwierzęcia, jest niemalże zerowe, ponieważ patogen ten nie miałby dogodnych warunków do przetrwania. W związku z tym nie powinna się Pani martwić przeniesieniem wścieklizny... Dzień dobry,
Prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wścieklizny od szczepionego psa, który na sierści miałby resztki śliny innego zwierzęcia, jest niemalże zerowe, ponieważ patogen ten nie miałby dogodnych warunków do przetrwania. W związku z tym nie powinna się Pani martwić przeniesieniem wścieklizny na dzieci, nawet jeśli te po kontakcie ze zwierzęciem nie umyły dłoni.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących wirusa wścieklizny:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna
https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jaka jest norma dla kortyzolu po tym badaniu?

Wykonałam test z dexametazonem, mój wynik to 5,2 ug/dl. Jaka jest prawidłowa norma kortyzolu po teście z dexametazonem?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Normy dla poziomu kortyzolu po teście z deksametazonem powinny być podane przez laboratorium przy wyniku, jednak zazwyczaj powinien on wynosić Więcej o kortyzolu można przeczytać w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zbyt-wysokiego-poziomu-kortyzolu-wideo Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację... Dzień dobry,
Normy dla poziomu kortyzolu po teście z deksametazonem powinny być podane przez laboratorium przy wyniku, jednak zazwyczaj powinien on wynosić < 50 nmol/l (< 1,8 μg/dl), co oznacza, że u Pani poziom kortyzolu jest lekko podniesiony i wymaga konsultacji z lekarzem.
Więcej o kortyzolu można przeczytać w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/kortyzol
https://portal.abczdrowie.pl/hormony-stresu-charakterystyka-pozytywny-wplyw-szkodliwosc
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zbyt-wysokiego-poziomu-kortyzolu-wideo
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można zarazić się czerniakiem?

Czy czerniak rak skóry jest zaraźliwy u tej samej osobie, która ma ten nowotwór? Że ten nowotwór skóry może przenieść się do np. przełyku, gardła, do miejsc intymnych lub do wewnątrz uszu?  Moja babcia (78 lat) ma czerniaka na nosie.... Czy czerniak rak skóry jest zaraźliwy u tej samej osobie, która ma ten nowotwór? Że ten nowotwór skóry może przenieść się do np. przełyku, gardła, do miejsc intymnych lub do wewnątrz uszu?  Moja babcia (78 lat) ma czerniaka na nosie. Nie chce się leczyć ani usunąć go. Często dotyka palcami ten nowotwór,  a potem nie myjąc rąk je posiłek, kanapkę, czy też korzysta z wc wyciera papierem toaletowym miejsca intymne bez wcześniejszego mycia rąk czy też dotykając tego nowotworu po tym nie myjąc rąk wkłada patyszki do uszu do ucha. Czy też dotyka brudnymi rękami rzeczy, produktów spożywcze, włosów na głowie, a potem je np. ciasto czy ubiera się w bieliznę, czy też pociera powieki. Czy czerniak komórki rakowe mogą znajdować się na przedmiotach, która osoba chora na raka ma brudne ręce i dotykała nowotworu po tym ta sama chora osoba może przenieść czerniaka na inne część ciała? Czy przez brudne ręce, a potem nie myjąc rąk i następnie np. dotykając włosów i po tym jedząc jedzenie i korzystając z wc można zarazić się czerniakiem/ rakiem skóry na inne części ciała?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Czerniak jest nowotworem, a nie chorobą zakaźną, dlatego nie można nim zarażać, czy też przenosić na dłoniach na inne części ciała, przedmioty, nawet jeśli ma ona nieumyte dłonie. Rak złośliwy może jednak rozprzestrzeniać się w organizmie w postaci... Dzień dobry,
Czerniak jest nowotworem, a nie chorobą zakaźną, dlatego nie można nim zarażać, czy też przenosić na dłoniach na inne części ciała, przedmioty, nawet jeśli ma ona nieumyte dłonie. Rak złośliwy może jednak rozprzestrzeniać się w organizmie w postaci przerzutów.
Pomimo tego, że babcia nie chce podjąć leczenia, warto z nią porozmawiać i spróbować zachęcić ją do rozpoczęcia terapii, ponieważ istnieją bardzo duże szanse na uleczenie, jeśli działania zostaną podjęte odpowiednio wcześnie.
Więcej informacji o czerniaku znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/ipilimumab-do-walki-z-czerniakiem
https://portal.abczdrowie.pl/czerniak-zlosliwy
https://portal.abczdrowie.pl/szansa-na-wyleczenie-czerniaka
https://portal.abczdrowie.pl/rusza-akcja-informacyjna-dla-chorych-na-zaawansowanego-czerniaka-masz-czerniaka-sprawdz-gdzie-sie-leczyc
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę już wykluczyć ciążę w takim wypadku?

uprawiałam z moim chłopakiem petting dwa dni przed okresem (który potem normalnie dostałam), dotykałam jego wilgotnych bokserek z zewnątrz (pojawił się tylko preejakulat). po jakichś 10 minutach poszłam do toalety i chcąc sprawdzić czy może dostałam okres włożyłam sobie palec... uprawiałam z moim chłopakiem petting dwa dni przed okresem (który potem normalnie dostałam), dotykałam jego wilgotnych bokserek z zewnątrz (pojawił się tylko preejakulat). po jakichś 10 minutach poszłam do toalety i chcąc sprawdzić czy może dostałam okres włożyłam sobie palec do pochwy. w międzyczasie dotykałam dużej ilości przedmiotów np. pościeli, swoich ubrań, drzwi itp. palce na 100% miałam suche (były takie praktycznie cały czas bo jego bokserki były tylko wilgotne). 18 i 21 dni po tym zrobilam betę hcg z krwi (wynik 0,3 mIU/ml i <0,1 mIU/ml). czy ciąża jest wykluczona na 100%?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy dotykała Pani miejsc intymnych partnera wyłącznie przez wilgotną bieliznę, a następnie po czasie włożyła Pani swoje palce do pochwy, ryzyko zapłodnienia byłoby znikome. Brak ciąży potwierdza pojawienie się w terminie miesiączki oraz negatywne testy ciążowe... Dzień dobry,
W przypadku, gdy dotykała Pani miejsc intymnych partnera wyłącznie przez wilgotną bieliznę, a następnie po czasie włożyła Pani swoje palce do pochwy, ryzyko zapłodnienia byłoby znikome. Brak ciąży potwierdza pojawienie się w terminie miesiączki oraz negatywne testy ciążowe z krwi, dlatego nie powinna się Pani martwić nieplanowanym zapłodnieniem.
Informacje na temat tego, jak dochodzi do zapłodnienia, znajdzie Pani w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy czerwona koniczyna miała wpływ na rozrost endometrium?

Czy stosowanie czerwonej koniczyny przez okres ok.2 lat, przed menopauzą może przyczynić się do rozrostu endometrium, a zwlaszcza z atypią?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Przyjmowanie czerwonej koniczyny, która zawiera fitoestrogeny – substancje działające podobnie do estrogenów, może przyczynić się do rozrostu endometrium, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. W takiej sytuacji warto odstawić przyjmowany suplement i poinformować o jego wcześniejszym zażywaniu lekarza ginekologa. Zachęcamy... Dzień dobry,
Przyjmowanie czerwonej koniczyny, która zawiera fitoestrogeny – substancje działające podobnie do estrogenów, może przyczynić się do rozrostu endometrium, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. W takiej sytuacji warto odstawić przyjmowany suplement i poinformować o jego wcześniejszym zażywaniu lekarza ginekologa.
Zachęcamy do przeczytania poniższych treści poruszających podobne tematy:
https://portal.abczdrowie.pl/koniczyna-czerwona-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie
https://portal.abczdrowie.pl/ile-trwa-menopauza-i-jakie-wyrozniamy-jej-etapy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy doszło do przeniesienia bakterii na partnera?

U mojej nowej partnerki z wymazu z szyjki macicy wyhodowano Stephylococous aureus (liczne) oraz Streptoccocus agelcitae (nieliczne) z dopiskiem, że wyhodowany drobnoustrój może stanowić kolonizację przedsionka pochwy. . Partnerka nie ma żadnych objawów. Czy mogłem się od niej zarazić (seks... U mojej nowej partnerki z wymazu z szyjki macicy wyhodowano Stephylococous aureus (liczne) oraz Streptoccocus agelcitae (nieliczne) z dopiskiem, że wyhodowany drobnoustrój może stanowić kolonizację przedsionka pochwy. . Partnerka nie ma żadnych objawów. Czy mogłem się od niej zarazić (seks odbywał się w prezerwatywie, ale wkładałem jej do pochwy palce)? Jak to sprawdzić (jakie badania zrobić)?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku odbywania stosunków w prezerwatywie ryzyko przeniesienia bakterii jest ograniczone, jednak należy mieć świadomość, że nie jest wyeliminowane w 100%. W przypadku, gdy partnerka nie ma objawów infekcji, wymienione bakterie mogą być składową naturalnej flory fizjologicznej, a... Dzień dobry,
W przypadku odbywania stosunków w prezerwatywie ryzyko przeniesienia bakterii jest ograniczone, jednak należy mieć świadomość, że nie jest wyeliminowane w 100%.
W przypadku, gdy partnerka nie ma objawów infekcji, wymienione bakterie mogą być składową naturalnej flory fizjologicznej, a leczenie nie jest konieczne, jeśli nie zaobserwowano u niej np. stanu zapalnego. Jeżeli obawia się Pan, że doszło u Pana do zakażenia, może się Pan zgłosić do urologa i wykonać wymaz z cewki moczowej czy posiew moczu, jednak najprawdopodobniej odczuwałby Pan wtedy objawy, takie jak pieczenie, ból itp.
Więcej informacji na temat zakażeń drogą kontaktów seksualnych znajdzie Pan w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-infekcje-intymne
https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-zakazen-intymnych
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty