Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59170 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy podwyższenie PLT może oznaczać chorobę?

Witam. Czy samo podwyższone PLT o czymś świadczy? Moj lekarz rodzinny mówi, ze jest wszystko ok ale mi to spędza sen z powiek. Norma to 157- 425 a ja mam 567. Z góry dziękuję za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, podwyższone PLT (płytki krwi) mogą wskazywać na różne stany, ale interpretacja wyników powinna być zawsze prowadzona przez lekarza w kontekście całego obrazu klinicznego. Płytki krwi powyżej normy, czyli trombocytoza, mogą być spowodowane przez: infekcje, stany zapalne, obecność chorób... Dzień dobry,
podwyższone PLT (płytki krwi) mogą wskazywać na różne stany, ale interpretacja wyników powinna być zawsze prowadzona przez lekarza w kontekście całego obrazu klinicznego. Płytki krwi powyżej normy, czyli trombocytoza, mogą być spowodowane przez: infekcje, stany zapalne, obecność chorób przewlekłych, niedobory w tym żelaza czy po operacjach. Mogą to być także choroby, które pochodzą od szpiku kostnego i jego nieprawidłowej pracy. Szczególnie chodzi o nadpłytkowość samoistną.
Warto w tej sytuacji podpytać lekarza rodzinnego, czy nie jest konieczna dalsza diagnostyka. Być może konieczne będzie odczekanie i zrobienie badania powtórnie oraz ewentualna konsultacja z hematologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/nadplytkowosc-rodzaje-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/nadplytkowosc-samoistna
https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w czasie karmienia piersią zaleca się ostrożność w wyborze produktów stosowanych na skórę, w tym wcierek na łysienie androgenowe. Wydaje się, że najlepszą opcją będą preparaty na bazie ziół i naturalnych olejów, np. ze skrzypem polnym, rozmarynem czy... Dzień dobry,
w czasie karmienia piersią zaleca się ostrożność w wyborze produktów stosowanych na skórę, w tym wcierek na łysienie androgenowe.
Wydaje się, że najlepszą opcją będą preparaty na bazie ziół i naturalnych olejów, np. ze skrzypem polnym, rozmarynem czy olejem rycynowym. Ponadto można także zastosować środki z witaminą B oraz biotyną. Jeśli problem jest mocno nasilony, to konieczne jest skonsultowanie się z dermatologiem. Możliwe, że lekarz przepisze jakiś preparat na receptę, który podczas karmienia będzie bezpieczny. Zachęcamy zatem do kontaktu dermatologiem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://uroda.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe-przyczyny-objawy-i-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
https://portal.abczdrowie.pl/lysienie
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak przygotować się do badania stolca pod kątem Sanepidu?

Dzień dobry, czy przed badaniem kału w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella nie można spożywać alkoholu? Jesli tak to na jak długo przed?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przed badaniem kału w kierunku nosicielstwa Salmonella/Shigella nie należy spożywać alkoholu. Najlepiej zachować kilkudniową abstynencję od alkoholu (co najmniej dwu, trzydniową) i dopiero wtedy oddać kał do badania. Mimo, że zdania na ten temat bywają podzielone, ponieważ alkohol... Witam serdecznie,
przed badaniem kału w kierunku nosicielstwa Salmonella/Shigella nie należy spożywać alkoholu. Najlepiej zachować kilkudniową abstynencję od alkoholu (co najmniej dwu, trzydniową) i dopiero wtedy oddać kał do badania.
Mimo, że zdania na ten temat bywają podzielone, ponieważ alkohol nie powinien zaburzyć wyników badań, to naszym zdaniem lepiej z niego zrezygnować w tym czasie.
Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-kalu-a-picie-alkoholu-dwa-dni-wczesniej,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-pic-alkohol-dzien-przed-badaniem-na-salmonelle,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-pic-alkohol-dzien-przed-badaniem-kalu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-wypic-dzisiaj-dwa-piwa-przed-badaniem-kalu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z krwawieniem podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Dzień dobry. W piątek 5 lipca zaraz po miesiączce nakleiłam pierwszy plaster antykoncepcyjny. Będąc na wakacjach (wtorek 9 lipca) odkleił się a pech i moje nierozgarnięcie spowodował, że nie wzięłam na wyjazd plastrów i kolejny nakleiłam dopiero w piątek 12... Dzień dobry. W piątek 5 lipca zaraz po miesiączce nakleiłam pierwszy plaster antykoncepcyjny. Będąc na wakacjach (wtorek 9 lipca) odkleił się a pech i moje nierozgarnięcie spowodował, że nie wzięłam na wyjazd plastrów i kolejny nakleiłam dopiero w piątek 12 lipca - czyli dzień zmiany drugiego plastra. Dzień później w sobotę 13 lipca dostałam krwawienia z przyklejonym już plastrem i krwawienie nadal jest obecne. Jak mam postępować w tym przypadku aby wrócić na dobre tory? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, odklejenie plastra mogło obniżyć jego skuteczność. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Proszę kontynuować stosowanie dalszych plastrów antykoncepcyjnych. Ochrona jednak może nie być taka sama, dlatego konieczne może być stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład w... Witam serdecznie,
odklejenie plastra mogło obniżyć jego skuteczność. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Proszę kontynuować stosowanie dalszych plastrów antykoncepcyjnych. Ochrona jednak może nie być taka sama, dlatego konieczne może być stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład w postaci prezerwatywy.
Krwawienie, którego Pani doświadcza jest najprawdopodobniej reakcją organizmu na nieprawidłowe stosowanie plastrów i brak hormonów. W międzyczasie warto wykonać test ciążowy i udać się do ginekologa, który wskaże Pani dalsze postępowanie.
Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ochrona-i-prawidlowe-postepowanie-podczas-stosowania-plastrow-antykoncepcyjnych,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odklejenie-plastra-antykoncepcyjnego,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-postapic-w-przypadku-odklejenia-drugiego-plastra-antykoncepcyjnego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam te wodniste upławy?

Dzień dobry. Mam pewien problem od dłuższego czasu, po porodzie zazwyczaj przed miesiączką mam bardzo wodniste upławy nie jest to żaden śluz a bardziej jakby woda przez którą mam całą zamoczoną bieliznę. Nie mam żadnych świądów pochwy ani nic nie czuję by było nie tak. O co chodzi?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, wodniste upławy mogą być objawem fizjologicznym wskazującym na zmiany hormonalne w danym cyklu miesiączkowym. Mogą również sugerować wystąpienie infekcji. Jeśli jednak nie odczuwa Pani żadnych niepokojących dolegliwości, takich jak: swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, to możliwe, że wszystko... Witam serdecznie,
wodniste upławy mogą być objawem fizjologicznym wskazującym na zmiany hormonalne w danym cyklu miesiączkowym. Mogą również sugerować wystąpienie infekcji. Jeśli jednak nie odczuwa Pani żadnych niepokojących dolegliwości, takich jak: swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, to możliwe, że wszystko jest w porządku.
Mimo to, zachęcamy Panią do kontrolnej wizyty u ginekologa, który zbada Panią i na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy przyczyną upławów nie są żadne nieprawidłowości.
W naszym projekcie pojawiało się więcej pytań o wodniste upławy. Można je znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wodniste-uplawy-co-to-moze-byc,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcia-i-wodniste-uplawy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-te-wodniste-uplawy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak duże jest ryzyko ciąży podczas pettingu?

Czy nie zaszłam w ciążę podczas pettingu? blagam o odpowiedz to strasznie wazne
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zaszła Pani w ciążę na podstawie jednego, krótkiego zdania. Aby doszło do zapłodnienia konieczny jest kontakt plemników z drogami rodnymi kobiety. Podczas pettingu jest to możliwe, choć ryzyko nie jest tak duże,... Witam serdecznie,
nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zaszła Pani w ciążę na podstawie jednego, krótkiego zdania. Aby doszło do zapłodnienia konieczny jest kontakt plemników z drogami rodnymi kobiety. Podczas pettingu jest to możliwe, choć ryzyko nie jest tak duże, jak podczas współżycia.
Wiele zależy od tego, jak wyglądał petting i czy istniało prawdopodobieństwo przedostania się nasienia bądź płynu preejakulacyjnego do pochwy. Najlepszym sposobem na zweryfikowanie tego, czy zaszła Pani w ciążę będzie wykonanie testu ciążowego, do czego zachęcamy.
Podobne pytania umieszczamy tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciaza-a-petting,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-miesiaczka-a-ciaza,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-pod-prysznicem-a-ciaza.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego nie mam okresu a występuje zbyt duże owłosienie?

Dzień dobry mam od dłuższego czasu problem z owłosieniem na ciele oraz brak miesiączki jaka może być przyczyna ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, przyczyną nadmiernego owłosienia na ciele oraz braku miesiączki mogą być zaburzenia hormonalne. Takie dolegliwości pojawiają się w przypadku zespołu policystycznych jajników lub hiperprolaktynemii. Inną możliwą przyczyną są zaburzenia pracy tarczycy. Zachęcamy Panią do wizyty u ginekologa i endokrynologa.... Witam serdecznie,
przyczyną nadmiernego owłosienia na ciele oraz braku miesiączki mogą być zaburzenia hormonalne. Takie dolegliwości pojawiają się w przypadku zespołu policystycznych jajników lub hiperprolaktynemii. Inną możliwą przyczyną są zaburzenia pracy tarczycy.
Zachęcamy Panią do wizyty u ginekologa i endokrynologa. Specjalista po zbadaniu Pani będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat stanu Pani zdrowia. Badanie ginekologiczne oraz badania hormonalne są konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy.
Podobne pytania można znaleźć poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-i-nieregularne-miesiaczki-u-18-letniej-osoby,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-regularnych-miesiaczek-od-dwoch-lat-bol-podczas-stosunku-i-nadmierne-owlosienie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-nadmierne-owlosienie-i-male-piersi.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mężczyzna może mieć taki typ sylwetki?

Dzień dobry , pytanie brzmi. Czy typ sylwetki gruszka jest typem prawidlowym dla mężczyzny (czy to naturalne) czy oznaka jakiegoś zaburzenia? I czy trening siłowy jest w stanie zmienić proporcje gruszki , powiedzmy w inny typ sylwetki męskiej.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w treści pytania pisze Pan, że ma wątpliwości co do swojego typu sylwetki. Zaobserwował Pan, że jest to gruszka. Ten typ sylwetki, charakteryzujący się węższymi ramionami i szerszymi biodrami, jest mniej typowy u mężczyzn, ale niekoniecznie oznacza zaburzenie.... Dzień dobry,
w treści pytania pisze Pan, że ma wątpliwości co do swojego typu sylwetki. Zaobserwował Pan, że jest to gruszka. Ten typ sylwetki, charakteryzujący się węższymi ramionami i szerszymi biodrami, jest mniej typowy u mężczyzn, ale niekoniecznie oznacza zaburzenie. Warto zastanowić się czy w rodzinie część męska nie miała takiego rodzaju sylwetki. Bardzo często jest to kwestia genetyki i naturalnej dystrybucji tkanki tłuszczowej.
Niemniej jednak, w niektórych przypadkach, może być związana z hormonalnymi lub metabolicznymi zaburzeniami, takimi jak niski poziom testosteronu. Aby to sprawdzić, można wykonać badania hormonalne i skonsultować się z endokrynologiem.
Ponadto, jeśli chce Pan popracować samodzielnie nad wyglądem, to może warto zasięgnąć porady dietetyka w celu ustalenia diety oraz aktywności fizycznej, która pozwoli przebudować rozkład masy mięśniowej. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://uroda.abczdrowie.pl/typ-sylwetki
https://uroda.abczdrowie.pl/typ-sylwetki-kategoria https://relacje.abczdrowie.pl/proporcje-idealnego-mezczyzny/6956024969517568a
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego moje dziecko w nocy płacze?

Synek 19 miesięcy. Nigdy nie przespał nocy. Od ok 3 budzi się w nocy co godzinę dwie lub na kilka godzin przerwy. Płaczę w nocy. Ibum nie pomaga. To nie ząbki. Higiena snu rytuały przed snem zachowane. Codzienne spacery. W... Synek 19 miesięcy. Nigdy nie przespał nocy. Od ok 3 budzi się w nocy co godzinę dwie lub na kilka godzin przerwy. Płaczę w nocy. Ibum nie pomaga. To nie ząbki. Higiena snu rytuały przed snem zachowane. Codzienne spacery. W dzień wesoły z apetytem w nocy istny dramat. Krzyk płacz niby chce zasnąć ale nie może. Gdzie szukać pomocy. Neurolog i pediatra mówią że taki typ i wyrośnie.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku 19-miesięcznego dziecka, które ma problemy ze snem, istnieje kilka możliwych przyczyn, które warto rozważyć, szczególnie jeśli pediatra i neurolog wykluczyli typowo medyczne powody. Warto rozważyć kilka dodatkowych opcji, w celu uzyskania rozwiązania tego problemu. A mianowicie,... Dzień dobry,
w przypadku 19-miesięcznego dziecka, które ma problemy ze snem, istnieje kilka możliwych przyczyn, które warto rozważyć, szczególnie jeśli pediatra i neurolog wykluczyli typowo medyczne powody.
Warto rozważyć kilka dodatkowych opcji, w celu uzyskania rozwiązania tego problemu. A mianowicie, można udać się do psychologa dziecięcego, który może pomóc w ocenie ewentualnych problemów emocjonalnych lub behawioralnych, które mogą wpływać na sen. Obecnie są także takie osoby, które zajmują się fachowo oceną wzorców snu. Może trzeba poszukać kontaktu, aby uzyskać szczegółowe zalecenia. Warto również szukać wsparcia i informacji w grupach rodziców z podobnymi doświadczeniami. Czasami wymiana doświadczeń i porad może przynieść nowe pomysły i rozwiązania. Jeśli problemy ze snem będą się utrzymywać, to konieczna będzie dalsza współpraca z lekarzami i specjalistami, aby znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Pani dziecka.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/kilka-rad-jak-uspokoic-placzace-dziecko
https://portal.abczdrowie.pl/placz-niemowlecia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Pediatria Dziecko

Czy mogło dojść do przeniesienia HIV podczas seksu oralnego?

Witam uprawiałem seks oralny z "kobietą lekkich obyczajów". Parę dni wcześniej miałem opryszczkę na wardze i pozostała mi w tym miejscu mała ranka która jeszcze w pełni się nie zagoiła. Czy mogłem zostać zarażony wirusem Hiv lub Aids
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, ryzyko zakażenia wirusem HIV poprzez seks oralny jest znacznie niższe niż przez stosunek waginalny czy analny, ale nie jest zerowe. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko zakażenia. Wśród nich należy wymienić na pewno obecność ran lub... Dzień dobry,
ryzyko zakażenia wirusem HIV poprzez seks oralny jest znacznie niższe niż przez stosunek waginalny czy analny, ale nie jest zerowe. Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na ryzyko zakażenia. Wśród nich należy wymienić na pewno obecność ran lub uszkodzeń błony śluzowej. W pytaniu pisze Pan, że miał w ostatnim czasie opryszczkę, która niedawno się wygoiła, ale pozostał jeszcze strupek. Niestety niezagojona opryszczka może zwiększyć ryzyko zakażenia, ponieważ wirus HIV może łatwiej przenikać przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową.
Trzeba także wziąć pod uwagę stan zdrowia kobiety, z którą uprawiał Pan seks oralny. Ryzyko zakażenia HIV zależy również od tego, czy partnerka jest nosicielem wirusa. Jeśli jest zakażona, istnieje większe ryzyko przeniesienia wirusa. Z tego też względu warto zastanowić się, czy poza raną po opryszczce nie ma Pan innych uszkodzeń błon śluzowych.
Ponadto w tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, aby podjąć ewentualnie badania w kierunku wirusa HIV. Dodatkowo do czasu wizyty może Pan bardziej obserwować organizm pod kątem objawów infekcyjnych. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/hiv
https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv
https://relacje.abczdrowie.pl/seks-oralny/6955862733326880a
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty