Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59170 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy masturbacja ma wpływ na wielkość członka?

Witam, czy masturbacja wpływa na to, że penis zrobi się mniejszy i czy jest możliwość robienia ćwiczeń, rozciaganie prącia żeby go wydłużyć lub żeby był grubszy?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, masturbacja nie wpływa na zmniejszenie rozmiaru penisa. To powszechny mit. Masturbacja to naturalna czynność wynikająca z potrzeby rozładowania napięcia seksualnego. W medycynie estetycznej jest jakaś możliwość poprawy wyglądu oraz rozmiaru członka, niemniej na ten temat powinien wypowiedzieć się... Dzień dobry,
masturbacja nie wpływa na zmniejszenie rozmiaru penisa. To powszechny mit.
Masturbacja to naturalna czynność wynikająca z potrzeby rozładowania napięcia seksualnego. W medycynie estetycznej jest jakaś możliwość poprawy wyglądu oraz rozmiaru członka, niemniej na ten temat powinien wypowiedzieć się lekarz specjalista w tej dziedzinie. Pozostałe metody powiększenia członka, dostępne na rynku, w tym pompki próżniowe są mało skuteczne i nie do końca bezpieczne. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą, jeśli potrzeba powiększenia członka jest nagląca. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://relacje.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji/6955927942613504a
https://relacje.abczdrowie.pl/rozmiar-penisa/6955935091018240a
https://relacje.abczdrowie.pl/co-wplywa-na-rozmiar-twojego-penisa/6956024290548224a
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy konieczna jest dalsza diagnostyka tego węzła chłonnego?

Od kilku miesięcy mam wyczuwalny węzeł chłonny na szyji na wysokości płatka ucha. Dotknięty od przodu jest on jakby miękki i można go delikatnie przesunąć natomiast dotykając go od boku jest on jakby bardzo twardy i nie da się go... Od kilku miesięcy mam wyczuwalny węzeł chłonny na szyji na wysokości płatka ucha. Dotknięty od przodu jest on jakby miękki i można go delikatnie przesunąć natomiast dotykając go od boku jest on jakby bardzo twardy i nie da się go przesunąć. Miałem dwukrotnie usg i radiolodzy mówili że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ te węzły są o prawidłowej morfologii. Czy na pewno można odpuścić dalszą diagnostykę? Czy lekarze mogli popełnić błąd podczas badania? Tak mnie to stresuje że nie mogę przestać dotykać tego węzła. Czy takie ciągłe dotykanie może powodować to, że ten węzeł nie chce się zmniejszyć?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że już zasięgnął Pan opinii lekarskiej i wykonał potrzebne badania. Węzły chłonne mogą się powiększać z różnych powodów, takich jak infekcje, stany zapalne czy reakcje na urazy. Jeśli radiolodzy stwierdzili, że węzły mają prawidłową morfologię na... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że już zasięgnął Pan opinii lekarskiej i wykonał potrzebne badania. Węzły chłonne mogą się powiększać z różnych powodów, takich jak infekcje, stany zapalne czy reakcje na urazy. Jeśli radiolodzy stwierdzili, że węzły mają prawidłową morfologię na podstawie USG, jest to dobry znak, sugerujący, że węzły nie mają cech charakterystycznych dla nowotworów czy innych poważnych schorzeń.
Niemniej jednak z relacji zawartej w pytaniu wynika, że jest Pan dosyć mocno zaniepokojony tym stanem i ma wątpliwości czy nie jest potrzebna dalsza diagnostyka. Wydaje się, że skoro niepokój jest na tyle duży, to warto może zasięgnąć drugiej opinii i wówczas podjąć decyzję co do dalszego postępowania. W swoim zakresie może Pan obserwować węzeł, jego rozmiary i w razie niepokojącego wzrostu czy bolesności udać się do lekarza. Warto także zaprzestać drażnienia tego miejsca dotykiem, aby węzeł mógł zmniejszyć się naturalnie. Zachęcamy zatem do obserwacji tego miejsca i podjęcia konsultacji lekarskiej, jeśli uzna to Pan za konieczne. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-wezla-chlonnego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co może oznaczać ten ból pod łopatką?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu doświadczam bólu pod lewą łopatką. Najpierw myślałem że jest to ból pod sercem/ nad żołądkiem ale po rozmasowaniu pleców w tym miejscu ból już jest wyczuwalny właśnie z tamtego miejsca. (Pod łopatką). Warto dodać że mam skoliozę.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, ból pod lewą łopatką może mieć różne przyczyny. W pytaniu pisze Pan o skoliozie, która może być jednym z czynników przyczyniających się do tych dolegliwości. To jednak niejedyna możliwa przyczyna, należy tu wymienić między innymi: zaburzenia mięśniowe w... Dzień dobry,
ból pod lewą łopatką może mieć różne przyczyny. W pytaniu pisze Pan o skoliozie, która może być jednym z czynników przyczyniających się do tych dolegliwości. To jednak niejedyna możliwa przyczyna, należy tu wymienić między innymi: zaburzenia mięśniowe w postaci nadwyrężenia mięśni pleców, problemy z kręgosłupem i krążkami międzykręgowymi. Nie należy zapominać o problemach z przewodem pokarmowym: nadkwaśność, refluks żołądkowo-przełykowy czy wrzody żołądka także spowodują taki ból. Na pewno można wspomnieć też o nerwobólach, które pojawiają się na skutek silnego i długotrwałego stresu. One także mogą somatycznie tak się ujawniać.
Niemniej, jednak jeśli ból jest długotrwały, uciążliwy oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie, to z pewnością powinien Pana obejrzeć lekarz. Na podstawie badania fizykalnego i zebranego wywiadu będzie mógł wstępnie powiedzieć coś na temat diagnozy i zaproponować dalsze postępowanie. Niewykluczone, że konieczne będą badania obrazowe oraz laboratoryjne. Możliwe, że będzie także potrzebna konsultacja specjalistyczna. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lopatka-przyczyny-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/skolioza
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można wykonać biopsję piersi podczas krwawienia z odstawienia?

Dzień dobry, czy krwawienie z odstawienia (2 dzień) przeszkadza w przeprowadzeniu biopsji piersi?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wydaje się, że decyzję o tym, czy taka procedura medyczna jest możliwa do przeprowadzenia w trakcie krwawienia z odstawienia powinien podjąć lekarz. Niemniej jednak, krwawienie z odstawienia nie powinno przeszkadzać w wykonaniu biopsji piersi. Biopsja piersi koncentruje się... Dzień dobry,
wydaje się, że decyzję o tym, czy taka procedura medyczna jest możliwa do przeprowadzenia w trakcie krwawienia z odstawienia powinien podjąć lekarz.
Niemniej jednak, krwawienie z odstawienia nie powinno przeszkadzać w wykonaniu biopsji piersi. Biopsja piersi koncentruje się na tkankach piersi, a krwawienie z odstawienia dotyczy układu rozrodczego, dlatego nie powinny one wzajemnie wpływać na siebie. Jako że krwawienie czy to miesiączkowe, czy z odstawienia generuje pewien dyskomfort, to można wziąć pod uwagę ten aspekt. Ponadto z pewnością lekarz wykonujący zabieg musi bezwzględnie wiedzieć o tej sytuacji. Trzeba poinformować lekarza wykonującego biopsję o swoim stanie, aby mógł dostosować procedurę do Pani potrzeb i upewnić się, że nie ma żadnych dodatkowych czynników, które mogłyby wpłynąć na badanie. Zawsze najlepiej jest skonsultować się bezpośrednio z lekarzem wykonującym biopsję, aby uzyskać konkretną poradę i upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań w każdym indywidualnym przypadku. Lekarz może również dać wskazówki dotyczące przygotowania do biopsji, które mogą być pomocne w zależności od sytuacji zdrowotnej.
Zachęcamy zatem do podjęcia rozmowy z lekarzem, aby zabieg był jak najbardziej komfortowy i bezpieczny. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-odstawienia
https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/biopsja
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-czesto-potrzebne-do-potwierdzenia-prawidlowej-diagnozy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak leczyć te zmiany po ukąszeniu owada?

Witam, od dłuższego czasu mam problem ze zmianami skórnymi po ukąszeniu komara (tak domniemam). Otóż po ugryzieniu zostaje mi na skórze zaczerwieniony, twardy guzek. Nie odczuwam w związku z nimi żadnych dolegliwości, ale wyglądają nieestetycznie, a przy każdym ugryzieniu boję... Witam, od dłuższego czasu mam problem ze zmianami skórnymi po ukąszeniu komara (tak domniemam). Otóż po ugryzieniu zostaje mi na skórze zaczerwieniony, twardy guzek. Nie odczuwam w związku z nimi żadnych dolegliwości, ale wyglądają nieestetycznie, a przy każdym ugryzieniu boję się, że znowu pozostanie zmiana. Czy jest jakiś sposób na wyeliminowanie problemu, może jakaś maść?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pani, że po ukąszeniu owada (podejrzewa Pani komary), powstają twarde guzki, które są zaczerwienione. Poza tym nie pojawiają się inne objawy. Wydaje się, że takie symptomy mogą oznaczać lokalną reakcję zapalną skóry. Dlatego też warto... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pani, że po ukąszeniu owada (podejrzewa Pani komary), powstają twarde guzki, które są zaczerwienione. Poza tym nie pojawiają się inne objawy. Wydaje się, że takie symptomy mogą oznaczać lokalną reakcję zapalną skóry. Dlatego też warto podjąć kilka działań, które zmniejszą wielkość tych zmian oraz złagodzą zaczerwienienie.
W aptekach dostępnych jest wiele środków antyhistaminowych w postaci maści, które zmniejszą reakcję alergiczną. Zredukują także uciążliwy świąd i zaczerwienienie. Przeważnie takie maści mają w składzie hydrokortyzon, aloes oraz inne. Ważne jest, aby nie drażnić miejsca ukąszenia drapaniem. Może to jedynie zwiększyć świąd a dodatkowo wywołać zakażenie takiego miejsca.
Ponadto ważna jest profilaktyka, czyli stosowanie różnego rodzaju repelentów czy odzieży ochronnej w miejscach, gdzie jest dużo komarów. Jeśli problem będzie się utrzymywać, warto skonsultować się z dermatologiem. Może on zalecić silniejsze leki przeciwhistaminowe lub inne metody leczenia, które pomogą zmniejszyć reakcje skórne. Dermatolog może także przeprowadzić testy, aby wykluczyć inne przyczyny takich reakcji skórnych. Zachęcamy zatem do wdrożenia powyższych kroków albo kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-ukaszenia-owadow-sprawdz-ktore-sa-niebezpieczne
https://portal.abczdrowie.pl/uzadlenia-przez-owady
https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-jad-owada
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak poprawić drożność nosa?

Mam problem z oddychaniem przez nos, czuję lekki ale jednak zauważalny opór przy oddychaniu i brak pełnej drożności nosa. Miałem przeprowadzony zabieg korekcji przegrody nosa - zdaniem laryngologa wszystko jest w porządku a przegroda jest prosta, natomiast problem pozostał.... Mam problem z oddychaniem przez nos, czuję lekki ale jednak zauważalny opór przy oddychaniu i brak pełnej drożności nosa. Miałem przeprowadzony zabieg korekcji przegrody nosa - zdaniem laryngologa wszystko jest w porządku a przegroda jest prosta, natomiast problem pozostał. Zauważyłem natomiast, że delikatne rozchylenie nosa palcami zupełnie rozwiązuje problem i dopiero wtedy czuję brak "oporu" przy oddychaniu i idealną drożność. W takim razie czy to może być wciąż problem z nie do końca prawidłową budową nosa i czy można coś takiego leczyć (idealnie w ramach NFZ)?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, bardzo dobrze, że konsultował Pan swoje objawy z laryngologiem. W pytaniu pisze Pan, że miał przeprowadzony zabieg korekty przegrody nosowej. Pomimo to pojawia się uczucie zaburzonej drożności i utrudnionego przepływu powietrza. Wydaje się, że taki opis dolegliwości może... Dzień dobry,
bardzo dobrze, że konsultował Pan swoje objawy z laryngologiem. W pytaniu pisze Pan, że miał przeprowadzony zabieg korekty przegrody nosowej. Pomimo to pojawia się uczucie zaburzonej drożności i utrudnionego przepływu powietrza. Wydaje się, że taki opis dolegliwości może sugerować problemy z anatomiczną budową nosa albo strukturalne zmiany w nosie, które nie zostały całkowicie rozwiązane przez korekcję przegrody. Aby stwierdzić faktyczną przyczynę, warto byłoby ponowić kontakt z laryngologiem i dokładnie nakreślić, w czym leży problem. Lekarz może wówczas wykonać inne badania diagnostyczne, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy. Nie można wykluczyć, że wada w budowie nosa będzie wymagała jeszcze ingerencji chirurgicznej. Dlatego też zachęcamy do kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://uroda.abczdrowie.pl/korekcja-przegrody-nosowej
https://portal.abczdrowie.pl/operacja-przegrody-nosowej-wskazania-zalecenia-i-przeciwwskazania https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa
https://portal.abczdrowie.pl/budowa-nosa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Laryngologia Nos

Co oznacza taki wynik gastroskopii u 26-letniego mężczyzny?

Dzień dobry, miałem wykonaną gastroskopię w celu podejrzenia refluksu przy przewlekłym zapaleniu krtani: Przełyk bez zmian. Linia Z na granicy fałdów żołądkowych. Jeziorko śluzowe bardzo obfite, mętne. Wpust na wprost i w inwersji szczeliny. Zołądek podatny na insuflację powietrza, o... Dzień dobry, miałem wykonaną gastroskopię w celu podejrzenia refluksu przy przewlekłym zapaleniu krtani: Przełyk bez zmian. Linia Z na granicy fałdów żołądkowych. Jeziorko śluzowe bardzo obfite, mętne. Wpust na wprost i w inwersji szczeliny. Zołądek podatny na insuflację powietrza, o prawidłowej motoryce. Błona śluzowa okolicy podwpustowej i sklepienia prawidłowa. Błona śluzowa trzonu prawidłowej barwy i konfiguracji fałdów. Jeziorko śluzowe klarowne. Błona śluzowa antrum prawidłowa, odźwiernik okrągły. Opuszka dwunastnicy i część pozaopuszkowa prawidłowe. Czy taki stan może świadczyć o refluksie i być przyczyną przewlekłych zapaleń gardła/krtani?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wyniki gastroskopii z pewnością wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ specjalista najlepiej będzie potrafił wyjaśnić jej zapisy. Niemniej można po opisie sądzić, że prawidłowy stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, sugeruje brak widocznych zmian typowych dla refluksu żołądkowo-przełykowego. Obfite, mętne jeziorko... Dzień dobry,
wyniki gastroskopii z pewnością wymagają konsultacji lekarskiej, ponieważ specjalista najlepiej będzie potrafił wyjaśnić jej zapisy. Niemniej można po opisie sądzić, że prawidłowy stan przełyku, żołądka i dwunastnicy, sugeruje brak widocznych zmian typowych dla refluksu żołądkowo-przełykowego. Obfite, mętne jeziorko śluzowe może świadczyć o zwiększonej produkcji śluzu, co bywa obserwowane przy refluksie, ale samo w sobie nie jest jednoznacznym wskaźnikiem tej choroby. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą, aby omówić dalszą diagnostykę oraz zaplanować ewentualne leczenie. Możliwe, że jest jeszcze jakaś inna przyczyna objawów, jakie u Pana występują.
Zachęcamy zatem do konsultacji lekarskiej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-krtani
https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z uciskiem w klatce piersiowej?

Mam 38 lat. Cierpię na nadwagę. Ostatnio zrzuciłem 10 kg i obecnie przy wzroście 1,72 m ważę 85 kg. Od ok. roku czuję ucisk i bóle z lewej strony klatki piersiowej. Mam nagłe skoki ciśnienia (w ciągu godziny bez wyraźnej... Mam 38 lat. Cierpię na nadwagę. Ostatnio zrzuciłem 10 kg i obecnie przy wzroście 1,72 m ważę 85 kg. Od ok. roku czuję ucisk i bóle z lewej strony klatki piersiowej. Mam nagłe skoki ciśnienia (w ciągu godziny bez wyraźnej przyczyny potrafi wzrosnąć z 112/67/94 do 142/82/98). Puls zawsze powyżej 80. Przy najlżejszym wysiłku bardzo obficie się pocę. Wizyty u lekarza 1. kontaktu zawsze przebiegają tak samo: pani dr zleca badania krwi, stwierdza że wyniki są w normie i nie widzi powodu żeby skierować mnie do kardiologa. Temat serca ucina, radzi tylko schudnąć. Chudnę, ale nie czuję się lepiej. Mam nawet wrażenie, że dolegliwości się nasilają. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w pytaniu pisze Pan, że od jakiegoś czasu pojawiają się uciski w klatce piersiowej. Zaczęły występować, gdy Pan schudł. Dodatkowo ma Pan podwyższone ciśnienie oraz zlewne poty. Te objawy są niepokojące i mogą wskazywać na problemy kardiologiczne lub... Dzień dobry,
w pytaniu pisze Pan, że od jakiegoś czasu pojawiają się uciski w klatce piersiowej. Zaczęły występować, gdy Pan schudł. Dodatkowo ma Pan podwyższone ciśnienie oraz zlewne poty. Te objawy są niepokojące i mogą wskazywać na problemy kardiologiczne lub inne poważne schorzenia. Konsultował się Pan już kilkukrotnie z lekarzem pierwszego kontaktu, ale po podstawowych badaniach nie stwierdzono żadnej przyczyny. Dlatego też warto w tej sytuacji podjąć kilka działań, które przyspieszą postawienie diagnozy.
Można spróbować zasięgnąć opinii innego lekarza oraz poprosić o skierowanie na dalszą dokładniejszą diagnostykę. Może także uda się otrzymać skierowanie do lekarza specjalisty. Na własną rękę może Pan mierzyć regularnie ciśnienie oraz wartości zapisywać, aby mieć udokumentowane wahania, o których Pan pisze. Warto też wdrożyć zdrową dietę, zadbać o higienę snu oraz aktywność fizyczną.
Ponadto należy zadbać także o stan psychiczny oraz unikanie stresowych sytuacji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-klatce-piersiowej
https://portal.abczdrowie.pl/bole-w-klatce-piersiowej-jakie-sa-i-co-oznaczaja
https://portal.abczdrowie.pl/skoki-cisnienia-tetniczego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Na co wskazuje taki wynik WR u 36-latki?

Witam! Mam 36 lat robilam badania pod kontem reumatoidalnego i wyniki sa dobre tylko odczyn waltera rose wyszedł mi dodatni 1:1 co to oznacza. proszę o odpowiedz
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, odczyn Waltera-Rosego (WR) to jedno z badań stosowanych do wykrywania obecności reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz innych chorób autoimmunologicznych. W pytaniu pisze Pani, że wykonała też inne badania w tym kierunku, które okazały się prawidłowe. Wynik dodatni w... Dzień dobry,
odczyn Waltera-Rosego (WR) to jedno z badań stosowanych do wykrywania obecności reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz innych chorób autoimmunologicznych. W pytaniu pisze Pani, że wykonała też inne badania w tym kierunku, które okazały się prawidłowe.
Wynik dodatni w postaci miana 1:1 oznacza, że w krwi wykryto obecność czynnika reumatoidalnego, ale w niskim stężeniu. Jest to najniższy możliwy dodatni wynik, co sugeruje, że obecność RF jest minimalna. Niemniej jednak ten jeden wynik nie przesądza o diagnozie. Na nią muszą złożyć się też inne elementy, w tym diagnostyka obrazowa oraz stan kliniczny. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zinterpretuje wynik w kontekście pozostałych badań. Zachęcamy zatem do kontaktu ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/odczyn-waalera-rosego
https://portal.abczdrowie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs
https://portal.abczdrowie.pl/potrafisz-rozpoznac-pierwsze-objawy-reumatoidalnego-zapalenia-stawow
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-autoimmunologiczne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy te zmiany w kręgosłupie mogą mieć wpływ na późniejszą ciążę?

Dzień dobry Czy rotacja kręgów lędźwiowych, pogłębioną lordoza lędźwiową mogą przyczynić się do problemów z zajściem w ciąże ?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, rotacja kręgów lędźwiowych i pogłębiona lordoza lędźwiowa mogą powodować różne dolegliwości bólowe i problemy z postawą. Jednak bezpośredni wpływ tych problemów na zdolność zajścia w ciążę jest raczej wątpliwy. Jeśli więc ma Pani problemy z zajściem w ciążę,... Witam serdecznie,
rotacja kręgów lędźwiowych i pogłębiona lordoza lędźwiowa mogą powodować różne dolegliwości bólowe i problemy z postawą. Jednak bezpośredni wpływ tych problemów na zdolność zajścia w ciążę jest raczej wątpliwy.
Jeśli więc ma Pani problemy z zajściem w ciążę, to w pierwszej kolejności proszę udać się do ginekologa, który po zbadaniu Pani będzie mógł powiedzieć coś więcej. Kluczowe będą informacje na temat dotychczasowego miesiączkowania oraz aktualnych wyników badań.
Inne pytania, w których poruszane były podobne tematy umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-u-matki-z-rozszczepem-kregoslupem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-kregoslupem-a-cesarskie-ciecie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-sercem-a-planowanie-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty