Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59170 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy powinien mnie martwić taki okres?

Witam. Mam pytanie w sprawie okresu. Ajpierw iposze sutuacje z ostatnich miesiecy. Mój chłopak siedział w więzieniu prawie trzy miesiące. Wtedy doświadczałam ekstremalnego stresu. Miałam szereg różnych objawów somatycznych których w normalnej sytuacji nie ma. Były to migreny, bilety brzucha... Witam. Mam pytanie w sprawie okresu. Ajpierw iposze sutuacje z ostatnich miesiecy. Mój chłopak siedział w więzieniu prawie trzy miesiące. Wtedy doświadczałam ekstremalnego stresu. Miałam szereg różnych objawów somatycznych których w normalnej sytuacji nie ma. Były to migreny, bilety brzucha i mdlosci na widok funkcjonariuszy. Poza tym jeździłam do zakładu karnego co mnie wiele kosztowało. Kiedy chlopak wrocil dostałam okresu tydzień wcześniej tak jakby przyszedł z nadmiaru emocji. Teraz mam czwarty dzień i nadal leci tyle co 3go dnia. To moja taka druga sytuacja w życiu (wtedy okres wyrównał się sam). Teraz jednak mam 37 lat i nie wiem czy organizm sobie poradzi. Dodam że wyniki krwi które robiłam zanim to się stało są w porządku. Moje wcześniejsze miesiączki kiedy nic sie takiego nie działo mieściły się w zakresie 4-7 dni. Sam cykl 24-27 dni.
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zazwyczaj krwawienie miesiączkowe trwa od trzech do siedmiu dni. Czterodniowe krwawienie nie jest więc niepokojące. Bardzo możliwe, że Pani organizm zareagował w ten sposób na skutek stresu i z tego powodu miesiączka pojawiła się wcześniej niż powinna. Z... Witam serdecznie,
zazwyczaj krwawienie miesiączkowe trwa od trzech do siedmiu dni. Czterodniowe krwawienie nie jest więc niepokojące. Bardzo możliwe, że Pani organizm zareagował w ten sposób na skutek stresu i z tego powodu miesiączka pojawiła się wcześniej niż powinna.
Z opisu nie wydaje się, aby Pani stan był niepokojący. Proszę jednak obserwować swój organizm. Gdyby krwawienie przedłużało się i trwało dłużej niż siedem dni, to warto zapisać się na wizytę do ginekologa.
Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-okres-moze-mi-sie-spozniac-z-powodu-stresu,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzony-okres-i-zmiana-charakteru-krwawienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-stres-a-miesiaczka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten przepisany lek na pewno jest bezpieczny w ciąży?

Witam jestem w ciąży w 7 tygodniu lekarz wypisał mi nitrofuratonin 50 mg czy napewno jest bezpieczny?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nitrofurantoina nie jest zalecana we wczesnej oraz późnej ciąży. Może być stosowana tylko wtedy, gdy nie ma innych opcji leczenia. Najbezpieczniej stosować ją w drugim i trzecim trymestrze, lecz nie pod koniec ciąży. Proszę zatem ponownie skonsultować się... Witam serdecznie,
nitrofurantoina nie jest zalecana we wczesnej oraz późnej ciąży. Może być stosowana tylko wtedy, gdy nie ma innych opcji leczenia. Najbezpieczniej stosować ją w drugim i trzecim trymestrze, lecz nie pod koniec ciąży.
Proszę zatem ponownie skonsultować się z lekarzem i wyraźnie poinformować go o wczesnej ciąży lub umówić się do innego specjalisty.
Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-antybiotyku-nitrofurantoin-w-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-posiewu-moczu-w-37-tygodniu-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/infekcje-pochwy-w-19-tygodniu-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to jednak ciąża u 19-latki?

Okres spóźnił się dwa tygodnie, po tygodniu spóźnienia się wykonałam test ciążowy, wyszedł ujemny. Po dwóch tygodniach dostałam okresu, przez 12 dni miałam leciutkie zaplamienia, dziś mija 14 dzień i od wczoraj te plamienia sie zwiększyły bardzo. Właśnie czekam wkolejce... Okres spóźnił się dwa tygodnie, po tygodniu spóźnienia się wykonałam test ciążowy, wyszedł ujemny. Po dwóch tygodniach dostałam okresu, przez 12 dni miałam leciutkie zaplamienia, dziś mija 14 dzień i od wczoraj te plamienia sie zwiększyły bardzo. Właśnie czekam wkolejce u lekarza, będę bardzo długo czekać i wolałabym teraz wiedzieć. Czy to ciąża?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest Pani w ciąży na podstawie krótkiego opisu. Potwierdzenie ciąży możliwe jest przy pomocy badania ginekologicznego oraz w oparciu o wynik testu ciążowego. Skoro otrzymała Pani negatywny wynik testu ciążowego, to albo... Witam serdecznie,
nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest Pani w ciąży na podstawie krótkiego opisu. Potwierdzenie ciąży możliwe jest przy pomocy badania ginekologicznego oraz w oparciu o wynik testu ciążowego.
Skoro otrzymała Pani negatywny wynik testu ciążowego, to albo nie jest Pani w ciąży, albo test został wykonany zbyt wcześnie. Zakłada się jednak, że testy ciążowe są wiarygodne w terminie spodziewanej menstruacji. Nieregularne i wydłużające się plamienia mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.
Podobne pytania można znaleźć tutaj:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-i-negatywny-test-ciazowy-a-mozliwosc-zaplodnienia,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/negatywny-test-ciazowy-a-plamienia-koloru-brazowego,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-brak-miesiaczki-i-brazowe-plamienia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć Depralin i Duomox?

Czy biorac depralin 10mg moge brac antybiotyk duomox? Z gory dziekuje za odp
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, między podanymi przez Panią lekami nie powinno dochodzić do interakcji. W związku z tym najprawdopodobniej można je przyjmować w jednym czasie. Proszę jednak pamiętać, żeby nie stosować antybiotykoterapii na własną rękę, tylko skonsultować swój przypadek z lekarzem. Inne... Witam serdecznie,
między podanymi przez Panią lekami nie powinno dochodzić do interakcji. W związku z tym najprawdopodobniej można je przyjmować w jednym czasie. Proszę jednak pamiętać, żeby nie stosować antybiotykoterapii na własną rękę, tylko skonsultować swój przypadek z lekarzem.
Inne pytania o interakcje między lekami można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-laczyc-lek-depralin,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-laczyc-depralin-i-emanere,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednoczasowe-stosowanie-depralin-z-ataraxem-na-noc-na-bezsennosc.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę zajść w ciążę podczas przerwy w stosowaniu krążków?

Czy mogę zajść w ciążę podczas 7 dniowej przerwy od stosowania krążku NuvaRing? Wyjęłam krążek 7 lipca około godziny 4:00. krążek był stosowany bez przerw przez 3 tygodnie. 8 lipca o godzinie 2:50 odbyłam stosunek przerywany, przed którym wystąpił stosunek... Czy mogę zajść w ciążę podczas 7 dniowej przerwy od stosowania krążku NuvaRing? Wyjęłam krążek 7 lipca około godziny 4:00. krążek był stosowany bez przerw przez 3 tygodnie. 8 lipca o godzinie 2:50 odbyłam stosunek przerywany, przed którym wystąpił stosunek oralny. Upewniłam się czy na praciu nie znajduje się nasienie (przed stosunkiem przerywanym). Jakie są szanse na zajście w ciążę??
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, krążki antykoncepcyjne stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają ochronę przed ciążą także podczas siedmiodniowej przerwy na krwawienie z odstawienia. W związku z tym opisany przez Panią stosunek należy uznać za chroniony. W razie wątpliwości proszę wykonać test ciążowy... Witam serdecznie,
krążki antykoncepcyjne stosowane zgodnie z zaleceniami producenta zapewniają ochronę przed ciążą także podczas siedmiodniowej przerwy na krwawienie z odstawienia. W związku z tym opisany przez Panią stosunek należy uznać za chroniony.
W razie wątpliwości proszę wykonać test ciążowy po dwóch tygodniach od tego współżycia.
Inne pytania z tej tematyki można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-krazka-dopochwowego-a-ryzyko-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-krazka-przez-16-dni-a-ryzyko-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-ciazy-po-wydluzonym-stosowaniu-krazka-antykoncepcyjnego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co mogą oznaczać takie wyniki poziomu żelaza?

Dzień dobry, ostatnio badałam kontrolnie żelazo - norma to 50-170, moje jest za wysokie bo ma 186 ug/dl. Dodam, że nie przyjmuję żadnych suplementów.Lekarz rodzinny zlecił mi usg brzucha. Jestem przerażona... Co to może być? :(
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, proszę nie przejmować się na zapas. Wynik żelaza w Pani przypadku nie jest mocno podwyższony. Zdaniem naszych ekspertów przyczyn podwyższonego poziomu żelaza może być wiele. Wśród nich wyróżnić można nadmierną podaż żelaza, ale także wirusowe zapalenie wątroby, niedokrwistości,... Witam serdecznie,
proszę nie przejmować się na zapas. Wynik żelaza w Pani przypadku nie jest mocno podwyższony. Zdaniem naszych ekspertów przyczyn podwyższonego poziomu żelaza może być wiele. Wśród nich wyróżnić można nadmierną podaż żelaza, ale także wirusowe zapalenie wątroby, niedokrwistości, hemochromatozę oraz zapalenie nerek.
Badanie USG jamy brzusznej jest badaniem kontrolnym i pozwoli zobrazować stan Pani zdrowia. Proszę być dobrej myśli!
Inne pytania o nadmiar żelaza w organizmie umieszczamy pod linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-nadmiar-zelaza-w-organizmie,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-podwyzszonego-poziomu-zelaza-we-krwi,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-podwyzszony-poziom-zelaza-we-krwi.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dlaczego mam w dalszym ciągu biegunkę po tej zupie?

W czwartek zjadłam zupkę chińską na pusty żołądek - w efekcie w piątek rano dostałam biegunki. Wzięłam Stoperan i pomogło na cały dzień. Ale w sobotę, niedzielę - i dzisiaj w poniedziałek dalej mam problem z biegunką. Dzisiaj nie... W czwartek zjadłam zupkę chińską na pusty żołądek - w efekcie w piątek rano dostałam biegunki. Wzięłam Stoperan i pomogło na cały dzień. Ale w sobotę, niedzielę - i dzisiaj w poniedziałek dalej mam problem z biegunką. Dzisiaj nie jest już ona tak zaawansowana, ale jest bolesna. Jak mogę sobie z nią poradzić?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, biegunka po spożyciu pokarmu najpewniej jest objawem zatrucia. Lekiem udało się ją zahamować na jeden dzień. Niemniej jednak w kolejnych dalej się pojawiała i powodowała ból. Biegunka, która trwa przez kilka dni, może być uciążliwa i osłabiająca. Z... Dzień dobry,
biegunka po spożyciu pokarmu najpewniej jest objawem zatrucia. Lekiem udało się ją zahamować na jeden dzień. Niemniej jednak w kolejnych dalej się pojawiała i powodowała ból.
Biegunka, która trwa przez kilka dni, może być uciążliwa i osłabiająca. Z tego też względu należy z pewnością włączyć odpowiednie postępowanie. W szczególności trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Warto pić dużo wody, unikać napojów zawierających kofeinę, alkohol i słodzone napoje. Można również sięgnąć po elektrolity dostępne w aptece, aby uzupełnić utracone minerały. Konieczne jest spożywanie lekkostrawnych pokarmów. Aby poprawić stan flory bakteryjnej, można wprowadzić probiotyki w postaci jogurtów albo suplementacji diety. Jeśli biegunka jest mocno nasilona, to także warto sięgnąć po leki przeciwbiegunkowe. Niemniej trzeba pamiętać, że można je stosować, ale krótkotrwale.
Jeśli objawy są uporczywe, to konieczna może być konsultacja lekarska. Szczególnie gdy dołączy gorączka, osłabienie, krew w stolcu. Zachęcamy zatem do wdrożenia odpowiednich działań oraz do konsultacji lekarskiej, jeśli objawy nie znikną. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki
https://portal.abczdrowie.pl/biegunka
https://portal.abczdrowie.pl/zatrucia-pokarmowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w trakcie PMS można zrobić badanie ogólne moczu?

Czy w trakcie PMS można zrobić badanie ogólne moczu? Miesiączkę powinnam dostać za 3 dni,mam skurcze podbrzusza oraz przechodzę przez PMS. Czy kilka dni przed miesiączka można zrobić badanie moczu czy wyniki mogą być zafałszowane?
Redakcja abcZdrowie
Witam serdecznie, zdaniem naszej ekspertki można wykonać badanie moczu przed terminem spodziewanej miesiączki i nie powinno to mieć wpływu na wynik badania. PMS nie powinien mieć większego znaczenia. Badanie moczu w trakcie menstruacji oraz tuż po jej zakończeniu nie jest... Witam serdecznie,
zdaniem naszej ekspertki można wykonać badanie moczu przed terminem spodziewanej miesiączki i nie powinno to mieć wpływu na wynik badania. PMS nie powinien mieć większego znaczenia.
Badanie moczu w trakcie menstruacji oraz tuż po jej zakończeniu nie jest wskazane, ponieważ wynik może być fałszywy z uwagi na zanieczyszczenie próbki krwią miesiączkową.
Poniżej umieszczamy przykładowe pytania z tej tematyki:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badania-moczu-przed-miesiaczka,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialko-w-moczu-a-badanie-przed-okresem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-badania-moczu-dwa-dni-przed-okresem.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy wymiary mojego członka są prawidłowe?

Witam chciałbym spytać mój penis w czasie erekcji osiąga długość 13 czasem 14 cm ale już obwód to 4 czy mam się tym martwić czy tymi wymiarami zaspokoje kobietę
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, wymiary członka to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na zaspokojenie potrzeb seksualnych kobiety. Wymiary Pańskiego penisa jak najbardziej znajdują się w normie. Niemniej ważniejsze wydaje się samo zbudowanie relacji intymnej z partnerką. W kontekście satysfakcji seksualnej długość... Dzień dobry,
wymiary członka to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na zaspokojenie potrzeb seksualnych kobiety. Wymiary Pańskiego penisa jak najbardziej znajdują się w normie. Niemniej ważniejsze wydaje się samo zbudowanie relacji intymnej z partnerką.
W kontekście satysfakcji seksualnej długość i obwód penisa to tylko jeden z wielu czynników. Ponadto, wiele kobiet odczuwa największą przyjemność z pobudzenia łechtaczki i stref erogennych, a nie tylko z penetracji. Dlatego też ważne jest, aby poznać dobrze swoje ciało i partnerki oraz to, jakie ma preferencje, aby współżycie było jak najbardziej spełnione.
Poza tym, jeśli łączy Państwa głębokie uczucie, to współżycie także naturalnie będzie udane. Jeśli jednak rozmiary członka dalej będą niepokoić, to warto udać się po poradę do seksuologa. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://relacje.abczdrowie.pl/rozmiar-penisa/6955935091018240a
https://relacje.abczdrowie.pl/co-wplywa-na-rozmiar-twojego-penisa/6956024290548224a https://relacje.abczdrowie.pl/powiekszanie-penisa/6955923331156512a
https://portal.abczdrowie.pl/krotka-erekcja
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Urologia Prącie

Czy taki zabieg na piersi da trwały efekt?

Witam, czy zabieg push up na piersi polegający na rytmicznym zasysaniu daje trwałe efekty czy efekt będzie chwilowy i piersi wrócą do poprzedniego stanu ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, zabieg push-up na piersi, o którym Pani pisze w treści pytania, jest znany jako pompa próżniowa lub terapia próżniowa. Polega on rytmicznym zasysaniu tkanek i skóry piersi. Stosowana metoda wykorzystuje specjalne urządzenie, które tworzy próżnię wokół piersi, powodując... Dzień dobry,
zabieg push-up na piersi, o którym Pani pisze w treści pytania, jest znany jako pompa próżniowa lub terapia próżniowa. Polega on rytmicznym zasysaniu tkanek i skóry piersi. Stosowana metoda wykorzystuje specjalne urządzenie, które tworzy próżnię wokół piersi, powodując ich tymczasowe uniesienie i powiększenie.
Niestety efekty takiego zabiegu są zazwyczaj tymczasowe. Mechanizm działania polega na zwiększeniu przepływu krwi do tkanek piersiowych oraz na chwilowym rozciągnięciu skóry i tkanki tłuszczowej. Po zakończeniu sesji piersi mogą wydawać się pełniejsze i bardziej uniesione, jednak te rezultaty utrzymują się zwykle tylko przez kilka godzin lub dni, w zależności od indywidualnych cech organizmu. U niektórych kobiet efekt będzie bardziej widoczny i trwały a u innych mniej.
Stałe efekty można osiągnąć jedynie poprzez bardziej inwazyjne metody, takie jak chirurgiczne powiększanie piersi implantami lub przeszczepem tłuszczu.
Podsumowując, zabieg push-up na piersi przy użyciu zasysania nie zapewnia trwałych efektów. Piersi wracają do swojego poprzedniego stanu po krótkim czasie. Dla długotrwałych rezultatów konieczne są bardziej zaawansowane metody medycyny estetycznej.
Aby dowiedzieć się jaka metoda powiększenia piersi będzie dla Pani bezpieczna i da satysfakcjonujący efekt, trzeba udać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej. Specjalista oceni potencjalne ryzyko, zaproponuje zabieg, a także zleci odpowiednie badania, aby procedura była bezpieczna. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://uroda.abczdrowie.pl/powiekszenie-piersi
https://uroda.abczdrowie.pl/wyglad-piersi https://uroda.abczdrowie.pl/podniesienie-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/medycyna-estetyczna-jakie-problemy-pozwala-zwalczyc-czy-jest-skuteczna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty