Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59171 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy ta substancja jest na pewno bezpieczna?

Dzień dobry, od roku choruje na nerwicę lękową w tym momencie doszły też objawy depresji lekarz psychiatra przepisał mi nowy lek Efectin Er którego substancją czynną jest wenlafaksyna. Czy ta substancja jest na pewno bezpieczna ? czytałem dużo opinii o... Dzień dobry, od roku choruje na nerwicę lękową w tym momencie doszły też objawy depresji lekarz psychiatra przepisał mi nowy lek Efectin Er którego substancją czynną jest wenlafaksyna. Czy ta substancja jest na pewno bezpieczna ? czytałem dużo opinii o tym i nie wszystkie są pozytywne jak również czytałem że leki z grupy SSRI potrafią zrobić spustoszenie w organizmie czy to prawda ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Substancja aktywna leku Efectin Er – wenlafaksyna jest dość silna i zapewnia wysoką skuteczność leczenia, jednak jest to bezpieczny medykament, jeśli jest stosowany pod kontrolą lekarza. Należy mieć świadomość, że każdy farmaceutyk może powodować powstawanie wielu skutków ubocznych... Dzień dobry,
Substancja aktywna leku Efectin Er – wenlafaksyna jest dość silna i zapewnia wysoką skuteczność leczenia, jednak jest to bezpieczny medykament, jeśli jest stosowany pod kontrolą lekarza. Należy mieć świadomość, że każdy farmaceutyk może powodować powstawanie wielu skutków ubocznych i tak jest również w tym przypadku, jednak specjaliści zalecają zażywanie konkretnych leków tylko w przypadkach, gdy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko wynikające z ich stosowania.
Wenlafaksyna nie należy do grupy SSRI, lecz SNRI i prawidłowo zażywana nie powinna być groźna dla organizmu.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ten lek można stosować długotrwałe?

Czy ibesan można stosować długotrwale? Wiem,że należy po kuracji zachować kilka dni odstępu,ale czy można brać lek z tymi właśnie odstępami przez długi czas?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, czas trwania kuracji za pomocą Ibesanu najlepiej skonsultować z lekarzem, który potwierdzi, czy istnieje konieczność jego długotrwałego przyjmowania. Medykament ten można stosować przez 30 dni, a następnie po 4-dniowej przerwie w razie potrzeby może on zostać ponownie włączony... Dzień dobry,
czas trwania kuracji za pomocą Ibesanu najlepiej skonsultować z lekarzem, który potwierdzi, czy istnieje konieczność jego długotrwałego przyjmowania.
Medykament ten można stosować przez 30 dni, a następnie po 4-dniowej przerwie w razie potrzeby może on zostać ponownie włączony do diety.
Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi udzielonych na pytania o podobnej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-alkohol-i-ibesan-moga-wejsc-w-interakcje
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-w-tej-sytuacji-stosowac-ibesan
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę wrócić do stosowania antybiotyku?

Witam, choruję na zapalenie ucha, katar, ból gardła, głowy. Dostałem antybiotyk Zamur, który brałem prawie do końca, ale mi nie pomógł nic. Pominąłem ostatnie 3 dawki. Poszedłem do lekarza ponownie i dostałem klindamycynę. Na początku brałem regularnie biorąc go... Witam, choruję na zapalenie ucha, katar, ból gardła, głowy. Dostałem antybiotyk Zamur, który brałem prawie do końca, ale mi nie pomógł nic. Pominąłem ostatnie 3 dawki. Poszedłem do lekarza ponownie i dostałem klindamycynę. Na początku brałem regularnie biorąc go 3 dni po 2 razy dziennie. Po 6 dawce leku dostałem biegunki, której nigdy wcześniej nie miałem. Była tak duża ze musiałem pominąć 2 dawki, następnie wziąłem 1 dawkę i pominąłem kolejne 2. Widzę, że nie jestem do końca zdrowy i czy mogę wrócić do stosowania antybiotyku ? Zostało mi 5 dawek. Jeśli dostałem po nim biegunki to już zawsze tak będzie ? Przez opuszczenie dawek nie będę uodporniony na ten antybiotyk, będzie on działał ? Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy w trakcie stosowania antybiotyku opuszczał Pan jego dawki, a następnie przerwał jego przyjmowanie, powrót do jego zażywania nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ jego działanie może być osłabione. Poza tym takie zachowanie mogło doprowadzić do uodpornienia... Dzień dobry,
W przypadku, gdy w trakcie stosowania antybiotyku opuszczał Pan jego dawki, a następnie przerwał jego przyjmowanie, powrót do jego zażywania nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ jego działanie może być osłabione. Poza tym takie zachowanie mogło doprowadzić do uodpornienia patogenów bytujących w organizmie.
Z uwagi na pojawienie się biegunki podczas przyjmowania leku, konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej, ponieważ może Pan mieć uczulenie na składnik medykamentu lub Pana korzystna flora bakteryjna została nadmiernie osłabiona.
W taj sytuacji lekarz najprawdopodobniej dobierze inny lek, który pozwoli na osiągnięcie prawidłowego stanu zdrowia.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat przyjmowania antybiotyków: https://portal.abczdrowie.pl/alternatywa-dla-antybiotykow
https://portal.abczdrowie.pl/co-po-antybiotyku
https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-bierz-z-glowa
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy ta wysypka jest skutkiem farbowania włosów?

Dzień dobry. Ok. Tydzień temu farbowałam włosy i dostałam uczulenia w postaci wysypki na szyi i czole oraz podrażnienia na uszach. Mimo że na czole wysyłka ustąpiła, a na szyi jak i na uszach zdecydowanie się polepszyło poprzez używanie... Dzień dobry. Ok. Tydzień temu farbowałam włosy i dostałam uczulenia w postaci wysypki na szyi i czole oraz podrażnienia na uszach. Mimo że na czole wysyłka ustąpiła, a na szyi jak i na uszach zdecydowanie się polepszyło poprzez używanie maści przeciwhistaminowych oraz bepanthenu, to wczoraj zaobserwowałam na moim języku biały nalot oraz mnóstwo chrost, które są w kolorze samego języka (nie ropne tylko jakby pęcherzyki). Moim pytaniem jest - czy ma to związek z reakcją uczuleniową na tą farbę, czy jednak należy doszukiwać się sedna gdzieś indziej. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pojawienie się białego nalotu i krostek na języku mogło być spowodowane reakcją alergiczną na farbę użytą do włosów, jednak nie należy wykluczać też innych przyczyn typu zakażenie grzybicze (dla którego charakterystyczny jest właśnie biały nalot). W związku z... Dzień dobry,
Pojawienie się białego nalotu i krostek na języku mogło być spowodowane reakcją alergiczną na farbę użytą do włosów, jednak nie należy wykluczać też innych przyczyn typu zakażenie grzybicze (dla którego charakterystyczny jest właśnie biały nalot).
W związku z powyższym, jeżeli kiedykolwiek w przyszłości Pani organizm zareagowałby w podobny sposób, zalecamy wtedy odbycie wizyty u lekarza, który na podstawie objawów stwierdzi ich dokładną przyczynę, co pozwoli na ewentualne wyeliminowanie czynnika uczulającego z życia.
Zachęcamy do przeczytania poniższych odpowiedzi udzielonych przez naszych specjalistów na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwa-alergia-na-farbe-do-wlosow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyprysk-na-rekach-a-alergia-na-farbe-do-wlosow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-dloni-i-stop-a-alergia-na-farbe-do-wlosow
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/reakcja-uczuleniowa-na-farbe-do-wlosow
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy muszę wykonać badania wirusologiczne po przekłuciu uszu?

Witam. 3 tygodnie temu i 3 dni temu wpadłam na okropny pomysł i przebiłam sobie sama uszy. Igły były nowe,wyjęte przeze mnie z opakowania i zdezynfekowałam je wodą utlenioną. Od kilku dni mam kaszel,małą wysypkę na rękach i... Witam. 3 tygodnie temu i 3 dni temu wpadłam na okropny pomysł i przebiłam sobie sama uszy. Igły były nowe,wyjęte przeze mnie z opakowania i zdezynfekowałam je wodą utlenioną. Od kilku dni mam kaszel,małą wysypkę na rękach i piersiach, przez jeden dzień miałam gorączkę i mam infekcję intymną,ale je mam często. Kilka dni temu wracając do domu strasznie zmokłam,więc to może być po prostu przeziębienie. Mam hipochondrię i strasznie się boję. Czy to może być HIV? Niby igły były nowe,więc nie było na nich niczyjej krwi i zdezynfekowałam je w wodzie utlenionej,ale nadal się boję,wiem że moje zachowanie było głupie,ale często robię coś pod wpływem impulsu,a później żałuję. Czy zrobić badania na HIV? I czy badania Combo IV generacji są wiarygodne? I po jakim czasie je zrobić?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Nie ma potrzeby wykonywania badań wirusologicznych po przekłuciu uszu samodzielnie w domu nową igłą, ponieważ nie istnieje zagrożenie zakażenia żadnym z wirusów w ten sposób. Igły, które znajdują się w opakowaniu są sterylne. Najprawdopodobniej objawy, które się u... Dzień dobry,
Nie ma potrzeby wykonywania badań wirusologicznych po przekłuciu uszu samodzielnie w domu nową igłą, ponieważ nie istnieje zagrożenie zakażenia żadnym z wirusów w ten sposób. Igły, które znajdują się w opakowaniu są sterylne. Najprawdopodobniej objawy, które się u Pani pojawiły są związane z typowym przeziębieniem, jednak w razie dalszych obaw zalecamy udać się do lekarza POZ.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-co-nalezy-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-metoda-western-blot
https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-hiv
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy antykoncepcja pomoże przy insulinooporności?

Witam, mam 21 i zdiagnozowano u mnie PCOS i insulinooporność. Powizytach u diabetologa i ginekologa przepisano mi metformax i Vibin mini. Moja waga przy wzroście 157 cm wynosi 60 kg. Już teraz mam problem żeby wdrożyć dietę i aktywność fizyczną,... Witam, mam 21 i zdiagnozowano u mnie PCOS i insulinooporność. Powizytach u diabetologa i ginekologa przepisano mi metformax i Vibin mini. Moja waga przy wzroście 157 cm wynosi 60 kg. Już teraz mam problem żeby wdrożyć dietę i aktywność fizyczną, a co za tym idzie bezskutecznie próbuję schudnąć. Boje się, że bo tabletkach antykoncepcyjnych będę miała jeszcze większy apetyt i przybiorę na wadze. Czy można jakoś temu zaradzić? Czy przyjmowane leki unormują IO?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Prawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, a wręcz pomoże uporać się z występującymi przy PCOS dolegliwościami. Przepisany przez lekarza Metformax pomaga w stabilizowaniu poziomu glukozy we krwi i uwrażliwianiu tkanek na działanie... Dzień dobry,
Prawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna nie powinna przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, a wręcz pomoże uporać się z występującymi przy PCOS dolegliwościami. Przepisany przez lekarza Metformax pomaga w stabilizowaniu poziomu glukozy we krwi i uwrażliwianiu tkanek na działanie insuliny, dlatego wraz z czasem Pani samopoczucie się poprawi, a waga powinna zmaleć przy zachowywaniu odpowiedniej diety i dbaniu o codzienną aktywność fizyczną.
Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej i insulinooporności:
https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie
https://portal.abczdrowie.pl/anna-powierza-ma-insulinoopornosc-przytylam-35-kilogramow-w-kilka-miesiecy
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co robić z hirsutyzmem podczas stosowania antykoncepcji?

Witam chciałam zapytać czy któraś z was stosowała tabletki slinda przy zaburzeniach miesiączkowania miałam podejrzenia pcos ale się nie potwierdziły lekarz mi przepisał antykoncepcje pojawił mi się niewielki hirsutyzm co mogę zastosować
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry,Antykoncepcja hormonalna pomaga zazwyczaj uregulować poziom hormonów m.in. w przypadkach takich, jak zaburzenia miesiączkowania, PCOS czy hirsutyzm, który może być jednym z jego objawów. W związku z powyższym, lek ten najprawdopodobniej z czasem zniweluje występujące dotychczas... Dzień dobry,
Antykoncepcja hormonalna pomaga zazwyczaj uregulować poziom hormonów m.in. w przypadkach takich, jak zaburzenia miesiączkowania, PCOS czy hirsutyzm, który może być jednym z jego objawów. W związku z powyższym, lek ten najprawdopodobniej z czasem zniweluje występujące dotychczas dolegliwości poprzez uregulowanie pracy układu endokrynologicznego. Slinda nie powinna być przyczyną pojawienia się nadmiernego owłosienia, a jego wzrost mógł po prostu nałożyć się z rozpoczęciem terapii.
Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej:
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można z dnia na dzień odstawić ten lek?

Witam. Chcialem spytac czy moge odstawic z dnia na dzien finlepsin retard 200, gdy bralem 1 tabletke rano i 1 wieczorem przez 2 tyg. Pytam bo musze zaczac brac inne leki ktore wchodzą w interakcję z finlepsin. Stosowalem go na objawy odstawienne alkoholu
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Niestety nie zaleca się nagłego odstawiania leku takiego jak Finlepsin retard, ponieważ może to prowadzić do nawrotu objawów odstawiennych po alkoholu, które ma on za zadanie niwelować. Istnieje też ryzyko powstania innych niepożądanych efektów. W związku z... Dzień dobry,
Niestety nie zaleca się nagłego odstawiania leku takiego jak Finlepsin retard, ponieważ może to prowadzić do nawrotu objawów odstawiennych po alkoholu, które ma on za zadanie niwelować. Istnieje też ryzyko powstania innych niepożądanych efektów.
W związku z powyższym, przed odstawieniem Finlepsinu i rozpoczęciem zażywania nowych leków, które mogą wchodzić z nim w interakcje, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, który może ustalić plan stopniowego odstawienia Finlepsinu lub zaproponować inne rozwiązanie, aby zmniejszyć ryzyko objawów odstawiennych i niepożądanych reakcji.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-interakcje-lekow-na-nadcisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy te ziołowe tabletki mają jakieś skutki uboczne?

Dzień dobry Chciałam zapytać czy przy codziennym przyjmowaniu tabletek na nadciśnienie Diuresin SR oraz Tritace 2,5 mogę zacząć brać tabletki serpina himalaya? Czy te ziołowe tabletki mają jakieś skutki uboczne? I czy na prawdę działają? Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam Sylwia
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Stosowanie preparatów ziołowych w połączeniu z lekami na nadciśnienie powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który wykluczy ewentualne ryzyko powstania działań niepożądanych na podstawie historii choroby. Istnieje możliwość, że naturalne suplementy mogą wejść w interakcje z medykamentami, takimi... Dzień dobry,
Stosowanie preparatów ziołowych w połączeniu z lekami na nadciśnienie powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który wykluczy ewentualne ryzyko powstania działań niepożądanych na podstawie historii choroby.
Istnieje możliwość, że naturalne suplementy mogą wejść w interakcje z medykamentami, takimi jak Diuresin SR i Tritace – np. Arjuna, zawarty w Serpinie Himalaya, może wpływać na ciśnienie krwi i zwiększać efekt obniżający ciśnienie krwi leków na nadciśnienie.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-interakcje-lekow-na-nadcisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w przypadku podwyższonej ilości potasu i dużej ilości płytek krwi mogę przyjmować ten lek?

Dzień dobry mam pytanie mam podwyższoną ilość potasu ,i dużą ilość płytek krwi czy mogę brać acard z berberyną?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku dużego stężenia potasu w organizmie należy ostrożnie stosować leki takie jak Acard, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko hiperkaliemii w niektórych przypadkach. Z kolei, jeśli ma Pani dużą ilość płytek krwi (trombocytozę), leczenie za pomocą Acardu może... Dzień dobry,
W przypadku dużego stężenia potasu w organizmie należy ostrożnie stosować leki takie jak Acard, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko hiperkaliemii w niektórych przypadkach. Z kolei, jeśli ma Pani dużą ilość płytek krwi (trombocytozę), leczenie za pomocą Acardu może być stosowane, ale wymaga monitorowania przez lekarza.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badania-krwi-potas-k
https://portal.abczdrowie.pl/potas-we-krwi
https://portal.abczdrowie.pl/potasu-nie-mozna-laczyc-z-lekami-na-nadcisnienie-tetnicze-to-moze-doprowadzic-do-hiperkaliemii
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty