Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35617 odpowiedzi

59171 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35617)

Czy mogło dojść do takiego transferu HIV?

Witam. Odebrałem dziś z laboratorium test HIV i wynik na szczęście jest ujemny, zaniepokoiła mnie niestety jedna rzecz. Dzień przed badaniem kupiłem sobie z apteki test na hiv producenta Insti i niestety zrobiłem go źle, zrobiłem sobie w placu dziurkę... Witam. Odebrałem dziś z laboratorium test HIV i wynik na szczęście jest ujemny, zaniepokoiła mnie niestety jedna rzecz. Dzień przed badaniem kupiłem sobie z apteki test na hiv producenta Insti i niestety zrobiłem go źle, zrobiłem sobie w placu dziurkę żeby spuścić po kropli krwi do każdej z buteleczki i niestety wytarłem raną na palcu o jedną lub dwie z buteleczek, a potem przeczytałem, że te buteleczki zawierają Antygeny gp41 i g36 i są to podobno małe części wirusa HIV. Później na stronie kliniki w której robiłem test napisane było, że na wynik badania mogą mieć ciała heterofilne i zastanawia mnie czy te antygeny z buteleczek mogły mi wejść do krwi i zafałszować wynik testu. Czy mam się o co obawiać czy mogę spać spokojnie?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pana obawy o zakażenie w tej sytuacji są bezpodstawne, ponieważ antygeny zawarte w teście nie są same w sobie wirusem HIV ani jego żywą częścią. Są to fragmenty białek patogenu, które nie mogą powodować infekcji ani zakażenia HIV... Dzień dobry,
Pana obawy o zakażenie w tej sytuacji są bezpodstawne, ponieważ antygeny zawarte w teście nie są same w sobie wirusem HIV ani jego żywą częścią. Są to fragmenty białek patogenu, które nie mogą powodować infekcji ani zakażenia HIV oraz nie wpływają one na wyniki testu.
W związku z powyższym negatywny wynik badań powinien być wiarygodny - oczywiście, jeśli został on wykonany w odpowiednim czasie od potencjalnej ekspozycji.
Więcej informacji na temat wirusa HIV znajduje się w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hiv-w-polsce
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-co-nalezy-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/hiv-metoda-western-blot
https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-hiv
https://portal.abczdrowie.pl/czy-grozi-nam-epidemia-zakazen-wirusem-hiv
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zakazenia-wirusem-hiv-nie-sa-charakterystyczne
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy taka biegunka ma wpływ na wchłanianie leków?

Czy jeśli mam nietolerancję glutenu i raz na jakiś czas zdarzy mi się biegunka (2-3 luźne stolce w ciągu dnia) to czy to może wpłynąć na wchłanianie się leków? Jeśli nie jem glutenu stolce są normalne ale czasem zdarzy mi... Czy jeśli mam nietolerancję glutenu i raz na jakiś czas zdarzy mi się biegunka (2-3 luźne stolce w ciągu dnia) to czy to może wpłynąć na wchłanianie się leków? Jeśli nie jem glutenu stolce są normalne ale czasem zdarzy mi się zapomnieć i pojawia się luźny stolec. Głównie zależy mi na wchłanianiu się tabletek antykoncepcyjnych Axia Conti. Wiadomo że jeśli biegunka wystąpi do 4 godzin to tabletka się nie wchłonie ale chodzi mi o taka biegunka w ciągu dnia, której już nie ma po zażyciu tabletki po 23:00. Czy tabletka będzie wchłonięta?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku, gdy tabletki antykoncepcyjne są przez Panią przyjmowane o godzinie 23:00, a biegunka występuje w ciągu dnia, nie powinna ona wpłynąć na skuteczność pigułek, zwłaszcza że jak Pani wspomina, są to jedynie 2-3 luźne stolce, a... Dzień dobry,
W przypadku, gdy tabletki antykoncepcyjne są przez Panią przyjmowane o godzinie 23:00, a biegunka występuje w ciągu dnia, nie powinna ona wpłynąć na skuteczność pigułek, zwłaszcza że jak Pani wspomina, są to jedynie 2-3 luźne stolce, a żeby nazywać je biegunką, musiałyby się pojawiać one więcej niż 3 razy na dobę.
Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej:
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę stosować Lamitrin starając się o ciążę?

Lekarz rodzinny zaproponował mi zamiennik z Lamitrin 50 mg na Lamitrin S 2x 25mg na padaczkę. Planuję zajść w ciążę czy Lamitrin S będzie bezpieczny dla mnie i przyszłego dziecka? Czy jakieś są skutki uboczne dla przyszłego dziecka?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Stosowanie lamotryginy przez kobiety planujące ciążę/ciężarne powinno odbywać się jedynie po konsultacji z lekarzem i jego zgodzie na przyjmowanie tego leku w przypadku, gdy korzyści wynikające z jej przyjmowania przewyższają ewentualne ryzyko. Jeżeli wcześniej dobrze czuła się... Dzień dobry,
Stosowanie lamotryginy przez kobiety planujące ciążę/ciężarne powinno odbywać się jedynie po konsultacji z lekarzem i jego zgodzie na przyjmowanie tego leku w przypadku, gdy korzyści wynikające z jej przyjmowania przewyższają ewentualne ryzyko. Jeżeli wcześniej dobrze czuła się Pani podczas leczenia Lamitrinem, nie powinna Pani odczuwać różnicy przy zamienniku medykamentu. Poza tym lek ten nie powinien zwiększać ryzyka powstawania wad u poczętego dziecka.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat przyjmowania leków w ciąży:
https://portal.abczdrowie.pl/leki-w-ciazy
https://parenting.pl/leki-w-ciazy
https://parenting.pl/jakie-leki-mozna-brac-w-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy możliwe jest zapłodnienie przy torbieli krwotocznej?

Dzień dobry, chciałabym zapytać czy możliwe, że doszło do zapłodnienia w przypadku gdy podczas wizyty w 20 dniu cyklu zaobserwowano torbiel krwotoczną 5 centymetrową?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku obecności torbieli krwotocznej zapłodnienie nie jest wykluczone, ponieważ zmiana ta powstaje podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa (owulacji), poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych, dlatego jeżeli odbyła Pani stosunek i podejrzewa ciążę, warto wykonać test w dniu spodziewanej menstruacji.... Dzień dobry,
W przypadku obecności torbieli krwotocznej zapłodnienie nie jest wykluczone, ponieważ zmiana ta powstaje podczas pęknięcia pęcherzyka Graafa (owulacji), poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych, dlatego jeżeli odbyła Pani stosunek i podejrzewa ciążę, warto wykonać test w dniu spodziewanej menstruacji.
Polecamy zapoznać się z poniższymi artykułami poruszającymi temat zapłodnienia:
https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
https://portal.abczdrowie.pl/wczesny-test-ciazowy-kiedy-go-wykonac-jak-dziala https://portal.abczdrowie.pl/zagniezdzenie-zarodka
https://portal.abczdrowie.pl/rozpoznanie-ciazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dotyczy: Ginekologia Torbiel

Co robić z bólem i uciskiem okolicy pępka?

Witam , co to jest za ból , najpierw po prawej stronie lekki , później na dole pod pępkiem ucisk . Na dole czuje zwłaszcza jak leżę np po jedzeniu ?.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry,Ból i uścisk w okolicy pępka może mieć różne podłoże, dlatego w celu otrzymania diagnozy powinien się Pan udać do specjalisty. Wśród przyczyn, które mogą objawiać się takimi dolegliwościami, możemy wyróżnić między innymi: zespół jelita drażliwego, zapalenie... Dzień dobry,
Ból i uścisk w okolicy pępka może mieć różne podłoże, dlatego w celu otrzymania diagnozy powinien się Pan udać do specjalisty.
Wśród przyczyn, które mogą objawiać się takimi dolegliwościami, możemy wyróżnić między innymi: zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit/wyrostka robaczkowego, niestrawność, przepuklinę pępkową.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/dlugotrwaly-bol-brzucha
https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka
https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-i-wymioty
https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można mieć naklejony plaster?

Czy mogę mieć nalepiony plaster Transtec 35mcg/h, biorąc na noc Ketrel 200 mg 0-0-2, Lithium 250 mg 2-0-2, Oriven 150 mg 2-0-0, Bupropion 300 mg 1-0-0, Fluanxol 0,5 mg 1-1-0, Topamax 50 mg 1-1-1, Relanium 5 mg 1-1-1 i Egzyste 150 mg 1-1-1?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Niestety, lek Transtec może wchodzić w interakcje ze wszystkimi wymienionymi przez Panią lekami, prowadząc do nasilania działania niektórych z nich, zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, drgawek, spłycenia oddechu, nadmiernego uspokojenia, senności, nadmiernego wzrostu poziomu serotoniny, zaburzeń... Dzień dobry,
Niestety, lek Transtec może wchodzić w interakcje ze wszystkimi wymienionymi przez Panią lekami, prowadząc do nasilania działania niektórych z nich, zwiększenia ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, drgawek, spłycenia oddechu, nadmiernego uspokojenia, senności, nadmiernego wzrostu poziomu serotoniny, zaburzeń rytmu serca, obniżenia temperatury ciała.
W związku z powyższym, aby używać plastrów Transtec, konieczna jest najpierw konsultacja z lekarzem, który określi czy korzyści z ich stosowania są większe niż ewentualne ryzyko powstania skutków ubocznych.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można brać ten lek tydzień przed chirurgicznym usuwaniem dolnej ósemki?

Czy można brać scrobolamid tydzień przed chirurgicznym usuwaniem dolnej ósemki?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Tydzień przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów, w tym np. usunięcia ósemki, nie zaleca się przyjmowania leków, które mogą rozrzedzać krew, niosąc ryzyko pojawienia się obfitego krwawienia. Do takich medykamentów należy również Scorbolamid, dlatego odradzamy jego przyjmowanie 7 dni... Dzień dobry,
Tydzień przed wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów, w tym np. usunięcia ósemki, nie zaleca się przyjmowania leków, które mogą rozrzedzać krew, niosąc ryzyko pojawienia się obfitego krwawienia. Do takich medykamentów należy również Scorbolamid, dlatego odradzamy jego przyjmowanie 7 dni przed ekstrakcją zęba.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wyrwanie-osemki-jak-sie-odbywa-wyrywanie-zabieg-profilaktyka
https://portal.abczdrowie.pl/komplikacje-po-wyrwaniu-osemki
https://portal.abczdrowie.pl/chirurgiczne-usuwanie-osemek-przebieg-zabiegu-wskazania-po-zabiegu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć leki na trądzik i depresję?

Witam, od kilku miesięcy zmagam się z trądzikiem. Lecze się na depresję i przyjmuje Prefaxine i Pregabaline. Ginekolog zapisał mi belare a dermatolog tetralysal. Czy te leki nie wchodzą w interakcje Że sobą ? Czy nie będzie to negatywnie wpływać na mój stan psychiczny?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Leki Prefaxine, Tetralysal i Pregabalina nie powinny wchodzić ze sobą w negatywne interakcje, jednak Tetralysal może reagować z Belarą, osłabiając jednocześnie jej działanie antykoncepcyjne, dlatego należy wtedy pomimo wszystko używać dodatkowego zabezpieczenia przed zapłodnieniem podczas stosunków. Jeżeli przepisane... Dzień dobry,
Leki Prefaxine, Tetralysal i Pregabalina nie powinny wchodzić ze sobą w negatywne interakcje, jednak Tetralysal może reagować z Belarą, osłabiając jednocześnie jej działanie antykoncepcyjne, dlatego należy wtedy pomimo wszystko używać dodatkowego zabezpieczenia przed zapłodnieniem podczas stosunków.
Jeżeli przepisane przez lekarza medykamenty zostały odpowiednio dobrane, raczej nie powinna Pani doświadczać pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, jednak w razie odczuwania negatywnych skutków ich zażywania, zalecamy odbycie wizyty u lekarza.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami poruszającymi temat interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze
https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-interakcje-lekow-na-nadcisnienie
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-jak-bezpiecznie-przyjmowac-leki
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-farmakologia-skutki-ogolne-z-alkoholem-z-zywnoscia
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć Bibloc preparaty żelaza?

Dzień dobry, Czy jak lekarz przepisał mi bibloc 2,5 mg - dawka startowa, nie zaczynałam od połówki (biorę od 4 dni) i potas 600mg to mogę to połączyć? Niestety naczytalam się, że bloker i tak "zatrzymuje" potas więc stąd obawy:(... Dzień dobry, Czy jak lekarz przepisał mi bibloc 2,5 mg - dawka startowa, nie zaczynałam od połówki (biorę od 4 dni) i potas 600mg to mogę to połączyć? Niestety naczytalam się, że bloker i tak "zatrzymuje" potas więc stąd obawy:( Bibloc przepisany, gdyż czasami tetno w spoczynku wynosiło 100. Teraz jest 60-80. Cisnienie ok 120/80 czasami 105/68 . Te niższe zazwyczaj jest z rana, pół godziny po przebudzeniu. Wizyta kontrolna dopiero w lipcu Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Zazwyczaj nie zaleca się łączenia leku Bibloc z potasem, chyba że inaczej zaleci lekarz w związku ze wskazaniami medycznymi, co najprawdopodobniej miało miejsce u Pani. Jeżeli jednak ma Pani obawy dotyczące łączenia tych medykamentów, warto skonsultować się... Dzień dobry,
Zazwyczaj nie zaleca się łączenia leku Bibloc z potasem, chyba że inaczej zaleci lekarz w związku ze wskazaniami medycznymi, co najprawdopodobniej miało miejsce u Pani. Jeżeli jednak ma Pani obawy dotyczące łączenia tych medykamentów, warto skonsultować się jeszcze z innym specjalistą, który na podstawie wszystkich wyników badań określi możliwość jednoczesnego przyjmowania tych farmaceutyków.
Preparat Bibloc można łączyć z żelazem.
Zachęcamy do przeczytania poniższych odpowiedzi udzielonych na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-tej-sytuacji-moze-zrobic-sobie-tatuaz
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tatuaz-moze-miec-wplyw-na-moje-znamie
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-leki-amoksiklav-ibuprofen-hasco-i-apselan-po-wykonaniu-tatuazu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogę wykonać tatuaż podczas tego leczenia pokrzywki?

Czy podczas leczenie biologicznego omalizumabem można wykonać tatuaż? Leczenie mam z powodu pokrzywki
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, W przypadku występowania zmian skórnych, np. pokrzywki, nie zaleca się wykonywania tatuażu, ponieważ istnieje ryzyko, że zmiany te się zaostrzą, co utrudni gojenie skóry, pogorszy jej stan, wywoła reakcję alergiczną czy nawet doprowadzi to do infekcji.... Dzień dobry,
W przypadku występowania zmian skórnych, np. pokrzywki, nie zaleca się wykonywania tatuażu, ponieważ istnieje ryzyko, że zmiany te się zaostrzą, co utrudni gojenie skóry, pogorszy jej stan, wywoła reakcję alergiczną czy nawet doprowadzi to do infekcji. Sama kuracja omalizumabem nie powinna stanowić przeciwwskazania do tatuażu, jednak na ten moment warto byłoby się wstrzymać.
Zachęcamy do przeczytania poniższych odpowiedzi udzielonych na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-tej-sytuacji-moze-zrobic-sobie-tatuaz
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tatuaz-moze-miec-wplyw-na-moje-znamie
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-leki-amoksiklav-ibuprofen-hasco-i-apselan-po-wykonaniu-tatuazu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty