5 tydzień ciąży a badanie usg

witam,niedawno dowiedzialam sie ze jestem w ciazy , z obliczen wydaje mi sie ze jestem w 5 tyg ciazy.. strasznie mnie bola piersi i w dole brzucha.. itp. chcialam sie zapytac czy mam juz teraz isc do lekarza? czy mam sie wstrzymac. zastanawiam sie czy cos bedzie widac na usg.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najbezpieczniej zgłosić się do ginekologa po 6-7 tygodniach od rozpoczęcia ciąży (pozwoli to uniknąć niepotrzebnych stresów, że obraz w badaniu jest niejednoznaczny). W USG zarodek w tym czasie powinien być już dobrze widoczny. Pierwsze badanie ultrasonograficzne wykonywane jest tylko w celu potwierdzenia obecności zarodka. Dopiero kolejne badanie, wykonywane między 10 a 12 tygodniem służy do oceny dobrostanu płodu.