Adenoma tubulare cum dysplasia minoris gradus w wyniku kolonoskopii

Mialem robiona kolonoskopie, w trakcie usunieto mi polip zapalny. W zwiazku z tym prosze o wyjasnienie rozpoznanis histopatologicznego: adenoma tubulare cum dysplasia minoris gradus. Excisio completa. Z czym sie wiaze taki wynik?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Wynik to gruczolak cewkowy z dysplazją małego stopnia. Zmiana tego typu wycięta w całości (u Pana tak się stało) jest uważana za wyleczoną. W razie wątpliwości proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Lek. Magdalena Pikul

Witam Pana,
Gruczolak - z nieprawidłowym utkaniem komórkowym (dysplazja - zmiana nowotworowa niezłośliwa) - tym bardziej,że stopień zmian jest określony jako I-szy (klasyfikacja III stopniowa - najłagodniejszy jest stopień 1-szy). Zmiana została usunięta w całości - nie ma obaw na przyszłość. Natomiast, proponuję kontrolne badanie kolonoskopowe co 2-3 lat. Jeżeli, kiedykolwiek rozpoznano polipa jelita grubego - to jest to pewna predyspozycja. Należy to okresowo sprawdzać.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski