Aktywność po operacji kręgosłupa i wynik MR

Witam serdecznie, czekam na operację kręgosłupa szyjnego. Jestem osobą, która zawsze prowadziła bardzo aktywny tryb życia, tj. biegam w maratonach, jeżdżę konno, gram w tenisa itd. i bardzo zależy mi na tym, żeby po operacji w miarę zdrowego rozsądku móc dalej aktywnie żyć. Lekarze zalecają wszczepienie implantu cage i z tego co się dowiadywałam jest to nieruchomy implant. Moje pytanie brzmi: czy nie można wszczepić ruchomego implantu i gdzie mogłabym się z tym zgłosić? Wynik badania MR odcinka szyjnego kręgosłupa. Wyprostne ustawienie osi kręgosłupa w odcinku C2 do C6. Przestrzenie międzykręgowe C4-C5 i C5 do C6 mają dyskretnie zmniejszone wysokości. Niewielkie zaostrzenie tylno-bocznych sąsiadujących krawędzi trzonów kręgowych C4-C5 i C5 do C7 (na tym poziomie zaostrzone są krawędzie po stronie lewej). Na poziomie C4 i C5 centralnie/nieznacznie prawostronnie podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręgowego na głębokość do 2,5 mm z uciskiem głównie od strony prawej przedniej ściany worka oponowego i dyskretnym uciskiem brzusznej powierzchni rdzenia szyjnego po stronie prawej. Wymiar a-p kanału kręgowego w linii środkowej na tym poziomie wynosi 10 mm. Masa wypadniętego dysku nie wpukla się do światła prawego otworu międzykręgowego. Na poziomie C5 C6 centralno lewostronne podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręgowego również na głębokość do 2,5 mm z uciśnięciem w linii środkowej po stronie lewej przedniej ściany worka oponowego, bez bezpośredniego ucisku brzusznej powierzchnie rdzenia szyjnego - wymiar a-p kanału kręgowego w linii środkowej na tym poziomie wynosi 10 mm. Otwory międzykręgowe w odcinku szyjnym obustronnie wolne , korzenie nerwowe w świetle otworów nieuciśnięte. Rdzeń szyjny bez zmian niedokrwiennych malacyjnych lub obrzękowych. Wnioski: dwupoziomowa dyskopatia C4-C5 i C5-C6.

Proszę zdecydować się na taki sposób operacji, który zalecają chirurdzy wykonujący zabiegi na kręgosłupie, którzy w tym względzie mają doświadczenie. Skoro lekarze zalecają wszczepienie implantu nieruchomego to na pewno nie bez powodu. Takie zapewne są wskazania. Nie zawsze wszczepia się implanty ruchome. Oczywiście zawsze w tej sprawie można skonsultować się z innym ośrodkiem zajmującym się operacjami na kręgosłupie i tam zaczerpnąć informacji. Proszę wysłuchać najlepiej osoby, która operuje kręgosłup różnymi technikami i ma w tym względzie największe doświadczenie. Ona zaleci dalszy sposób postępowania. Najlepiej, żeby to był ośrodek kliniczny (neurochirurgiczny lub ortopedyczny), który przeprowadza dużo tego typu operacji.