Alergia u dziecka

Jestem w ciąży. Czy mogę jakoś zapobieć pojawieniu się alergii u mojego dziecka? Ja mam alergię tylko na kurz i sierść zwierząt. Czy na alergię dziecka po urodzeniu ma wpływ moja dieta, zachowanie?

KOBIETA ponad rok temu

Alergia. Fakty i mity

Czy człowiek rodzi się z alergią? Czy można być uczulonym na nieszkodliwe wcześniej alergeny? Czy alergia to to samo, co nietolerancja pokarmowa? Zobacz popularne fakty i mity na temat alergii.

Witam serdecznie,

na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka składa się wiele czynników, zarówno tych, których zmienić się nie da - tzw. niemodyfikowalnych, czyli np. skłonność genetyczna - jeżeli jedno lub oboje rodziców dziecka są alergikami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko także będzie alergikiem. Do czynników modyfikowalnych, czyli takich, na które możemy mieć wpływ należy m.in. stan zdrowia matki w ciąży, a także opieka oraz żywienie dziecka począwszy od pierwszych chwil jego narodzin. Będąc w ciąży, kobieta powinna przestrzegać po prostu zasad prawidłowej, zbilansowanej diety, unikać alkoholu oraz palenia tytoniu. Dieta dziecka w pierwszym roku życia ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim, jeśli istnieje możliwość, należy dziecko jak najdłużej karmić piersią. W diecie matki karmiącej należy unikać pokarmów uczulających - takich jak owoce cytrusowe. W przypadku braku pokarmu lub innych czynników uniemożliwiających karmienie piersią należy wybrać mleko modyfikowane adekwatne do wieku dziecka. Mleko krowie można podawać dziecku dopiero po ukończeniu przez niego 3 lat, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju alergii pokarmowej. Nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo, pojedynczo.

Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy