Analiza wyników krwi + rozmaz manualny

Bardzo proszę o interpretację wyników. Kobieta, 20 lat. Zaznaczyłam wszystkie braki. Najbardziej martwi mnie brak IRF i ret M, nigdzie nie mogę znaleźć, czym to jest spowodowane. Z góry dziękuję i pozdrawiam :) Erytrocyty 4,74, leukocyty 3,65 L, hemoglobina 14,5, hematokryt 43,7, MCV 92,2, MCH 30,6, MCHC 33,2, RDW-CV 12,2, RDW-SD 40,2, PLT 165, PCT 0,18 L, MPV 10,7, PDW 14,6, P-LCR 31,5, NEU 1,63 L, EOS 0,04, BAS 0,03 L, LYM 1,6, MON 0,35, NEU% 44,7, EOS% 1,1, BAS% 0,8, LYM% 43,8, MON% 9,6. Niedojrzałe granulocyty IMG 0,0. Rozmaz: NEU% 46 L, EOS% 2, BAS 0, LYM% 43, MON% 9, retikulocyty RET% 0,93, retikulocyty RET 0,0441, IRF% 0,0 L, Ret L % 100.0, Ret H% 0,0, Ret M% 0,0 L.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W wyniku morfologii nieprawidłowe jest obniżenie ilości leukocytów, a konkretnie granulocytów obojętnochłonnych. Może to być spowodowane przebytą niedawno (bądź obecnie trwającą) infekcją, i wtedy nie budzi niepokoju. Jeśli natomiast nie można wytłumaczyć wyniku badania w ten sposób - powinno ono zostać w najbliższym czasie powtórzone.

Jeśli chodzi o nurtujące Panią parametry Ret H, Ret M i Ret L (klasy dojrzewania retikulocytów), a także IRF (wskaźnik retikulocytów niedojrzałych): wszystkie Pani retikulocyty zawierają niską ilość RNA (są dojrzałe), stąd wskaźnik niedojrzałych form wynosi 0. Nie należy się tym przejmować, ponieważ wszystkie istotne parametry układu czerwonokrwinkowego (w tym bezwzględna wartość ilości retikulocytów, jak również ich odsetkowy udział wśród krwinek czerwonych), są prawidłowe.

Pozdrawiam.