Antykoncepcja awaryjna a cykl miesiączkowy

Witam. Miesiąc temu współżyłam z chłopakiem i zaliczyliśmy wpadkę (zsunęła się prezerwatywa), nie doszedł we mnie, wzięłam E*** dla pewności. Po tej tabletce wszystko było ok, miesiączka w przewidzianym terminie. W tym miesiącu okres powinnam dostać 7 października, ale tydzień wcześniej mieliśmy stosunek przerywany, w 60 h po stosunku zażyłam 4 tabletki R*** i następnie 4 po 12 h. Czy mogę być pewna, że nie jestem w ciąży? Robiłam rano test - wyszedł negatywny. Czy od metody yuzpe może przesunąć się okres? Błagam o pomoc i konkretną poradę, bo odchodzę od zmysłów.

Witam serdecznie!

Zarówna metoda Yuzpe jak i tabletka alarmowa mogą wpłynąć na wydłużenie cyklu. Proszę pamiętać, że tabletka 72h zawiera niezwykle wysokie stężenie hormonów, które nie pozostaje bez wpływu dla organizmu. U znacznej części pań stosujących tę metodę zabezpieczenia występują zaburzenia miesiączkowania w pierwszych kilku miesiącach od ich zastosowania.

W Pani przypadku, gdy na kilka dni po przyjęciu tabletki alarmowej zdecydowała się Pani na skorzystanie z metody Yuzpe najprawdopodobniej doszło do zaburzeń hormonalnych objawiających się przesunięciem krwawienia.

W obecnej sytuacji ryzyko ciąży jest znikome. Test należy wykonać nie wcześniej niż 14 dni po stosunku.
Ze względu na częste ryzykowne zbliżenia warto zastanowić się nad zmianą metody antykoncepcji, by nie rozregulować układu hormonalnego.

Pozdrawiam