Ataki utraty przytomności po operacji usunięcia guza GISTz jelita cienkiego

Mam 55 lat. Dwa lata temu przeszedłem operację usunięcia guza GIST z jelita cienkiego wraz z 10 cm odcinkiem jelita. Od tamtej pory co kilka miesięcy miewam długie wielogodzinne uciskowe bóle brzucha wraz z uporczywym odbijaniem z przewodu pokarmowego. Konsekwencją tego jest kilkuminutowa utrata przytomności z równoczesnym bezwiednym oddaniem moczu. Podczas takiego ataku utrata przytomności powtarza się dwa do czterech razy z takimi samymi objawami w przeciągu kilku godzin. Ból brzucha z coraz mniejszym natężeniem czuję jeszcze kilka dni po ataku. Czterokrotnie po takich atakach karetka zawoziła mnie do szpitala na SOR. Zrobiono mi ta tomograf głowy, badanie neurologiczne, EKG, USG jamy brzusznej, oczywiście badanie krwi i wszystko było w normie. W poradni neurologicznej wykonałem EEG i wykluczono padaczkę, dwukrotnie USG brzucha bez zmian. Wykonałem gastroskopię i kolonoskopię, wszystko w należytym stanie. Kardiolog zlecił i opisał Holtera EKG jako bardzo dobry wynik. Oczywiście wszystkie te badania były robione ambulatoryjnie w okresie pomiędzy atakami.

Badało mnie i myślało nad tym przypadkiem wielu lekarzy. Niektórzy przyznawali, że jest to przypadek dla Dr. House i rozkładali ręce, a ja czekam na następny atak i szukam Dr. House.

Witam!

Przedstawiony przez Pana problem niewątpliwie jest zagadką diagnostyczną. Dotychczas wykluczano padaczkę jak również zmiany organiczne OUN mogące powodować opisane utraty przytomności. W wykonanym jednorazowo Holter EKG (prawdopodobnie 24 godz.) nie stwierdzono istotnych zmian, co nie znaczy, że takich zmian nie ma. Uważa się, że badanie Holter EKG jest skuteczne w wykrywaniu arytmii wówczas gdy do utraty przytomności dochodzi często. W Pana przypadku do utraty przytomności dochodzi rzadko, co kilka miesięcy. W takich sytuacji optymalnym rozwiązaniem diagnostycznym byłoby użycie wszczepialnego rejestratora EKG. Niestety urządzenie jest drogie, przez co jest trudno dostępne, aczkolwiek w większych ośrodkach klinicznych wykorzystuje się te urządzenia do długoterminowej rejestracji czynności elektrycznej serca. Z opisu wynika, że utrata przytomności jest krótkotrwała i może być reakcją na ból. Okres utraty przytomności wg Pana relacji jest dłuższy niż typowe omdlenie, ale przy braku innych przyczyn takie podejrzenie jest najbardziej prawdopodobne. Proponuję porozmawiać z kardiologiem o wszczepialnym rejestratorze arytmii. Na pewno z uwagi na okoliczności, w których dochodzi do utraty przytomności konieczne jest zastosowanie w okresie objawów bólowych odpowiedniego leczenie przeciwbólowego oraz rozkurczowego. Być może pozwoli to zapobiec utracie przytomności. Niestety nic więcej w tej chwili nie można powiedzieć nic więcej.

Pozdrawiam serdecznie!