Badania hormonalne w 11. dniu cyklu

Witam. Chciałabym się dowiedzieć coś więcej odnośnie moich wyników hormonalnych, w 11 dniu cyklu FSH 4,61 mIU/ml , LH 14,34 mIU/ml DHEA-S 466,70 ug/dl norma 20-24 lat 148-407 mam 24 lata, byłam u pani doktor w 16 dc i robiła mi usg i powiedziała że po usg widać że wszystko raczej ok ale po wynikach podejrzewa pco, proszę o poradę gdyż planuje zajść w ciąże do roku, z pierwszym dzieckiem nie było problemu ale to było 5 lat temu.

Lek. Tomasz Budlewski

Przede wszystkim badania zostały wykonane nie w tych dniach co powinny stąd trudnosc w ich interpretacji. Ale generalnie podejrzenia lekarza jest prwidłowe gdyż wg norm ma Pani podwyższony poziom LH przy prawidłowym poziomie FSH. Badanie wykonuje się na początku (2-4 dzień) cyklu, stosunek LH:FSH jak 2:1 lub większy wskazuje na PCOS.

Pierwsze badania, czyli te w fazie folikularnej, najlepiej wykonać między 3. a 5. dniem cyklu, a kolejne, które wypadają w trakcie owulacji, między 12-14 dnia cyklu (przy 28-dniowym cyklu) lub na 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką (w pozostałych przypadkach). Oznaczenia w fazie lutealnej przeprowadza się zazwyczaj ok. 21. dnia cyklu.