Badania na płodność przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, Od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa. Czy można zrobić badania na płodność (kobieta) kiedy tak naprawdę nie staramy się z partnerem o dziecko? Chciałabym profilaktycznie sprawdzić czy nie ma żadnego problemu ponieważ stosuję hormonalną antykoncepcję i nie chciałabym mieć później problemów z zajściem w ciąże. A może się okazać, że za kilka lat może być za późno na leczenie. Bardzo bym prosiła o rzetelną odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie można wykonać wiele badań, które pozwolą ocenić Pani płodność. Ich prawidłowe wyniki absolutnie nie dają jednak żadnej gwarancji. W przypadku problemów z zajściem w ciążę wykonuje się bowiem wiele specjalistycznych badań np. metodami zabiegowymi, których profilaktycznie nikt Pani nie wykona. Ponadto płodność spada wraz z wiekiem - aktualnie wykonane badania niczego nie gwarantują na przyszłość. O szczegółach proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.