Badania płuc, cytologia aspiratu oskrzelowego i TK

rozpoznanie:nawarstwiania opłucnowe w lewym kącie przeponowo-sercowym, obserwacja w kierunku płynu w lewej jamie opłucnej ujemna, pojedyncze zmiany guzkowate w płucu prawym z nawarstwieniami opłucnymi szczytów obu płuc.Cytologia aspiratu oskrzelowego (-)BK2 (-)Bk3, odczyt tuberkulinowy dodatni. Badanie TK pojedyncze zmiany guzkowate segm 8 o śr 3 i 5 mm nawarstwiania, zrosty. Badanie prątka grużlicy ujemny. Nie wiem czy mam się martwić czy nie proszę o wytłumaczenie tych termonów. Dziękuję Łucja

Witam! Opisane w tomografii komputerowej zmiany mogą towarzyszyć gruźlicy płuc. Jednak ani dodatni odczyn tuberkulinowy ani ujemne badanie plwociny nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mamy do czynienia właśnie z gruźlicą. Ten pierwszy jest bowiem dodatni zarówno w przypadku choroby jak i samego zetknięcia się z prątkiem gruźlicy, również w przypadku szczepienia. Plwocina jest natomiast tzw. materiałem ubogoprątkowym w którym bardzo rzadko udaje się wykryć prątki gruźlicy. Proszę zgłosić się do pulmonologa który przeprowadzi bezpośrednie badanie kliniczne i zweryfikuje konieczność pogłębienia diagnostyki.