Badania w przypadku poronień nawykowych

Witam. Mam 28 lat, jestem już po dwóch poronieniach w przeciągu roku - w 6 i 5 tyg. Nie powiedziano mi powodu, na nic nie choruję i nie chorowałam. Dostałam wyniki badań immunologicznych, proszę o interpretację. Pisałam już, ale nie podałam norm laboratorium, więc podaje. Anty-Cardiolipiny IgM 1,4 MpL U/ml, poniżej 7.0 w. negatywny powyżej 7,0 w.pozytywny anty- Cardiolipiny IgG 4,3 GPL U/ml, poniżej 10 w. negatywny powyżej 10w.pozytywny anty- dsDNA IgG 26,60 IU/ml. 0,00 - 20,00 Układ krzepnięcia czas kaolionowo - kefalinowy 27,9 sek 24- 38 Miałam robione tylko te 4 badania nic więcej, pani doktor, u której byłam, powiedziała mi tylko, że jeden wynik jest zły, ale nie wiem co znaczą te nazwy. Powiedziała, że trzeba go powtórzyć za jakiś czas, kazała mi poczekać 3 mies i starać się o dziecko i jak zajdę w ciąże to przyjść do niej wtedy da mi jakieś leki. Nie wiem o co chodzi. Próbuje coś czytać w necie, ale nic z tego nie rozumiem. Proszę o pomoc. Czy mam iść do innego lekarza i zrobić jeszcze jakieś badania? Czy wymaga to leczenia?
28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Badania, które miała Pani wykonywane miały na celu sprawdzenie częstszych przyczyn poronień nawykowych tj. zespołu antyfosfolipidowego i występującego często z nim tocznia układowego rumieniowatego. O ile wyniki wykluczyły to pierwsze rozpoznanie, o tyle wynik dodatni przeciwciał przeciwko natywnej nici DNA (anty-dsDNA) może wskazywać na tę drugą jednostkę chorobową. By ją jednak rozpoznać muszą być spełnione inne warunki niż tylko serologiczne stwierdzenie przeciwciał. Dlatego też lekarz zalecił początkowo obserwację i kontrolę badań w przyszłości. W tej sytuacji zalecenie by zaczęła się Pani starać o kolejną ciążę jest trafne. Proponuję uzbroić się w cierpliwość i zaufać swojemu lekarzowi. Często niestety nie udaje się znaleźć przyczyny poronień nawykowych, jednak nie rzadko udaje się takim kobietom urodzić zdrowe dziecko. I tego Pani życzę z całego serca.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.