Badanie progesteronu w 21 dniu cyklu

Witam. Robiłam badanie progesteronu w 21 dniu cyklu - wynik 8,91 ng/ml. Czy jest on w normie??? Pozdrawiam

Witam Panią,

Stężenie progesteronu we krwi w fazie lutealnej osiąga swoje maksimum ok 21-22 dnia cyklu.Badanie tego hormonu z krwi tylko raz może dać fałszywy wynik. Niektórzy zalecają, aby badania były wykonane w ciągu 3 dni z rzędu, aby mieć prawidłowy obraz poziomu tego hormonu u danej kobiety.
Proszę pamiętać że progesteron jest wydzielany w sposób pulsacyjny i jego stężenie we krwi może zmieniać się co kilka godzin. Podany przez Panią wynik znajduje się w zakresie wartości prawidłowych dla fazy lutealnej.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz