Badanie rezonansu magnetycznego
Witam. Ostatnio miałam wykonany rezonans magnetyczny głowy, który wyszedł prawidłowo. Mam pytanie - czy przy stwardnieniu bocznym zanikowym rezonans wychodzi prawidłowo, czy to badanie wykryłoby jakieś zmiany charakterystyczne dla tej choroby?

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Rezonans magnetyczny nie jest badaniem diagnozującym stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Jest badaniem pomocnym w diagnostyce różnicowej, gdy rozpoznanie kliniczne wskazuje na SLA, a badania tego nie potwierdzają. W chorych z SLA nie ma charaktersytycznych zmian w rezonansie. W diagnostyce SLA największe znaczenie ma bowiem badanie EMG (elektromiografia mięśni) oraz ENG (elektroneurografia, czyli badanie przewodzenia we włóknach ruchowych i czuciowych).