Białe krwinki - jak podnieść ich ilość?

Dzień dobry, Generalnie jestem osobą zdrową. Jestem także osobą oddającą krew. W trakcie jednych z badań okazało się, że mam niski poziom białych krwinek w ilości 3700, a do oddawania krwi muszę mieć 4000, co wcześniej miałem. Jak się dowiedziałem nic to nie jest strasznego, lecz aby móc oddawać krew jako dawca muszę mieć 4000 (jest to norma). Chciałbym się dowiedzieć jak można podnieść tą ilość, tzn. poprawić odporność na infekcje, które i tak mi nie dokuczają. Czy wystarczy odpowiednia dieta? Jakie jednak produkty podniosą ilośc białych krwinek? A może należy przyjmować jakieś suplementy? Czy jest sposób, aby podnieść ilość bbiałych krwinek? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Proszę skontrolować jeszcze raz morfologię krwi. Przejściowe obniżenie poziomu leukocytów może mieć zwiazek np. z przebytą infekcją.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

uzyskany przez Pana wynik morfologii krwi odbiega od normy tak naprawdę w bardzo nieznacznym stopniu. Ogólnie można przyjąć, że nie ma w tej sytuacji powodów do obaw – zrozumiałe (ze względu na chęć oddawania krwi) wydają się jednak Pana działania zmierzające do podwyższenia ilości białych krwinek w organizmie.

W przypadku znaczącego obniżenia ilości leukocytów we krwi (związanego np. z leczeniem choroby nowotworowej) pacjentom mogą być podawane preparaty czynników wzrostu, które stymulują konkretne prekursory białych krwinek do wzrostu. Leki te są jednak wykorzystywane u chorych z wyraźnie zmniejszoną liczbą białych krwinek – w Pana przypadku stosowanie takich preparatów raczej nie byłoby możliwe.

Ogólnie ciężko jest powiedzieć, czy istnieje jakaś specyficzna dieta na podniesienie poziomu leukocytów. Najkorzystniej byłoby po prostu dbać o zróżnicowaną, a jednocześnie bogatą we wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, dietę. Przy analizowaniu, jak powinien wyglądać jadłospis, wesprzeć się można tzw. piramidą żywienia – określa ona, jakich pokarmów powinniśmy spożywać najwięcej, a których produktów należy z kolei unikać.

Na końcu warto jeszcze dodać, że mógłby Pan w niedługim czasie powtórzyć badanie krwi. Obniżenie ilości leukocytów we krwi może być stanem przejściowym związanym z przebyciem jakiejś (nawet drobnej) infekcji czy z doświadczaniem silnego stresu.