Ból nerek w sytuacjach stresogennych

witam. mam 18 lat, choruje na nadciśnienie i od jakiegoś czasu bolą mnie nerki po sytuacjach w których podnosi się ciśnienie. czy to może być coś poważnego?

Szanowny Panie,
Ból nerek wynika najczęściej z rozciągania torebki nerkowej. Tam są połozone zakończenia nerwowe. W związku z tym do przyczyn bólu należą stany, które powodują obrzęk miąższu nerkowego lub powodują ostry zastój moczu. Sytuacje stresogenne nie powinny mieć związku z bólami nerek. Sytuacja może być odwrotna tzn ból w okolicach nerek może powodować dyskomfort i co za tym idzie poczucie zdenerwowania.
Tak czy inaczej, bez względu na kolejność zdarzeń, powinien Pan próbować ustalić przyczynę bólów. Szczególnie jeśli towarzyszy temu nadciśnienie tętnicze. Samemu będzie trudno. Wizyta u specjalisty nefrologa chyba będzie konieczna.
z poważaniem,

J.Zachwieja