Wielotorbielowatość nerek a urodzenie dziecka

Chciałabym się dowiedzieć czy przy wielotorbielowatości nerek, odgrywa różnicę wiek, w którym się urodzi dzieci. Słyszałam, że górna granica to 25 lat. Dlaczego? Czy w Polsce są dostępne (odpłatnie) badania genetyczne?

Szanowna Pani,
Generalnie nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciążę dla kobiety z torbielowatością nerek.
Oczywiście taka kobieta musi być dokładniej monitorowana pod kątem wystąpienia nadciśnienia tętniczego lub pogorszenia funkcji nerek własnych.
Wiek do którego można zajść w takiej sytuacji w ciążę to problem indywidualny.
Jeśli przed ciążą występuje nadciśnienie tętnicze to jest to sytuacja poważniejsza ale i tak nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do zajścia w ciąże.
z poważaniem,
J.Zachwieja