Możliwość tomografii brzucha i płuc z kontrastem podczas miesiączki
Witam, Jestem po zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Na dniach robiony będę miała tomograf z kontrastem brzucha oraz płuc. Czy podczas miesiączki można mieć robione takie badanie? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Zwykle nie ma przeciwwskazań do wykonania badania w opisanej przez Panią sytuacji. Sugeruję skonsultować się z radiologiem w Pracowni TK, która ma badanie wykonać.
Pozdrawiam.
Witam,
Miesiączka nie jest przeciwskazaniem do badania TK.
Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.
Przeciwwskazania do badania TK:
bezwzględne: pierwszy trymestr ciąży
względne: (w zależności od wskazań medycznych): drugi i trzeci trymestr ciąży
Przeciwwskazania bezwzględne do stosowania jodowych środków cieniujących:
wole toksyczne tarczycy
ostry krwotok śródmózgowy
Przeciwwskazania względne do stosowania jodowych środków cieniujących:
wiek dzieci poniżej 2. lat
wiek osób dorosłych powyżej 60. lat
nadwrażliwość na jonowe środki cieniujące
ostra i przewlekła niewydolność krążenia
niewydolność wątroby i nerek (również pacjenci dializowani)
astma i rozedma płuc
cukrzyca insulinozależna
nadciśnienie
drgawki o etiologii mózgowej
jaskra