Czy stosuje się kontrast w badaniu TK jamy brzusznej?

Mam wykonać badanie TK jamy brzusznej . Czy zawsze stosuje się kontrast ? Czy jest to kontrast doustny czy dożylny ? Jeżeli pacjent nie wyrazi zgody na kontrast to badanie nie będzie wykonane ?

Witam serdecznie,

Nie zawsze wykonanie badani TK jamy brzusznej wymaga podania środka cieniującego (kontrastu). Wszystko zależy od lekarza zlecającego badanie lub radiologa podczas badania. Jeśli pacjent nie wyrazi zgody na podanie kontrastu, wówczas zostanie wykonane badanie bez kontrastu. Proszę w razie jakichkolwiek pytań skontaktować się z Pracownią TK, która ma badanie wykonać.

Pozdrawiam.