Czy konieczne jest zastosowanie kontrastu przy TK?

Kilka miesięcy temu miałam niepokojące bóle brzucha, usg niczego nie wykazało. Otrzymałam skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Termin badania się zbliża a dolegliwości ustały jakiś czas temu. W związku z faktem, że jestem uczulona na bardzo wiele substancji bardzo boję się środka kontrastowego, nigdy nie miałam podawanego. Czy TK jamy brzusznej i miednicy można wykonać bez podania tego środka i ma wówczas większą wartość diagnostyczną niż zwykłe usg? Czy badanie wykonane bez tego środka uwidoczni wszelkie patologiczne zmiany, a jego podanie przybliży ewentualnie ich charakter? Jednym słowem jaka jest praktyka w takich przypadkach? Czy radiolog może wykonać TK bez kontrastu i dopiero w przypadku zauważenia jakiś niepokojących zmian podać kontrast? Czy w przypadku rezonansu kontrast też może wywołać reakcję alergiczną?

Będzie na pewno lepszy obraz niż w USG, ale gorszy niż MR z kontrastem.
uczulenie na środki kontrastowe wynika z obecności jodu, można zwykle za dopłatą użyć środek niejodowy.