Wpływ kontrastu na zdrowie podczas badania TK

Witam! Proszę mi napisać czy kontrast podawany podczas TK jest bezpieczny w takim sensie że nie wpłynie negatywnie na organy i nie wywoła jakiejś choroby? Wiem że może uszkodzić nerki, wywołać alergię ale czy coś po za tym? Przed i po badaniu wypiłam może łącznie z 1,5 litra płynów ( neiwiem czy nie za mało bo nikt mnie nie poinformował o tym ), nic się nie działo, badania krwi po roku czasu wporządku czy mogę być spokojna?

Witam serdecznie,

Środek kontrastowy podawany w badaniach kontrastowych TK są środkami na bazie jodu. Dlatego osoby uczulone na jod powinna zgłosić to lekarzowi zlecającemu badanie lub radiologowi w Pracowni. Mogą wystąpić działania niepożądane po podaniu kontrastu takie jak świąd skóry, uczucie gorąca, duszność etc. Objawy te występują zwykle natychmiast po podaniu kontrastu lub w niedalekiej przyszłości. Środki kontrastowe nie wywołują innych chorób lub stanów, zawartych w Pani pytaniu oraz odpowiedzi. Jeśli do tej pory jest wszystko ok, to znaczy, że tak jest i nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam.