Czy kontrast jodowy powoduje dużo działań niepożądanych?

mam za 2 tygodnie tomograf z kontrastem na jamę brzuszna i nerki.czemu aż 3 kontrasty chcą mi dać? 2 do picia najpierw a później dożylnie. nie za dużo naraz?waze 47 kg i boję się że będę miała za dużo tego w sobie i będę źle się czuć. to będzie kontrast jodowy.podobno powoduje dużo działan niepożądanych tak??

Witam serdecznie,

Środki cieniujące (kontrast, środki kontrastowe) rzeczywiście powodują działania niepożądane., ale mimo wszystko proszę się ich nie bać. Będzie Pani pod opieką, więc jeśli coś niepożądanego będzie się działo po podaniu kontrastu, to personel medyczny odpowiednio zareaguję. Natomiast jeśli jest Pani uczulona na jod to proszę poinformować o tym fakcie personel Pracowni, która będzie u Pani wykonywać badanie.

Pozdrawiam.