Czy badanie angio-TK jamy brzusznej jest bezpieczne?

Niedługo mam mieć wykonywaną angio-tk jamy brzusznej w celu lepszego uwidocznienia tętnic wątrobowych i śledzionowych.Czy to badanie jest bezpieczne, a także podawany kontrast też jest w miarę ok?

Witam,
badanie angio-TK jest obciążone niskim ryzykiem wystąpienia powikłań związanych z podaniem kontrastu. U około 3% pacjentów, czyli u 3 osób na 100, mogą wystąpić przemijające zaczerwienienie, świąd, zawroty głowy. Reakcje ciężkie występują bardzo rzadko, bo u 0,004% osób i pojawiają się do 15 minut od podania kontrastu. Osoby o większym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych to m.in.: chorzy na astmę, alergicy, cukrzycy z niewydolnością nerek. Dlatego bezpośrednio przed badaniem proszę poinformować technika o Pańskich chorobach.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Jest badaniem bezpiecznym. Co do kontrastu to podaje się środki kontrastowe na bazie jodu. Więc jeśli jest Pan uczulony na jod to proszę niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego oraz personel przed badaniem TK. Oznacza się przed badaniem również poziom kreatyniny w celu oceny funkcjonowania nerek. Jeśli brak u Pana alergii na jod oraz poziom kreatyniny jest prawidłowy to wówczas nie ma przeciwwskazań do podania kontrastu. W trakcie badania personel medyczny będzie na Panem czuwał w razie jakichkolwiek sytuacji alarmowych zareaguję.
Jeśli ma Pan wciąż obawy sugeruje porozmawiać z lekarzem zlecającym badaniem lub radiologiem w pracowni, która będzie wykonywać badanie.

Pozdrawiam.