Konieczność odstawienia leków Tritace i Atoris przed angio-TK jamy brzusznej

Niedługo mam mieć wykonane badanie angio-tk jamy brzusznej. Choruję na kłębuszkowe zapalenie nerek. W związku z tym mam pytanie czy użyty do tego badania kontrast nie zaszkodzi mi, nadmieniam, że kreatynine mam w normie. Czy to badanie jest bezpieczne? Ponadto przyjmuję na codzień Tritace 10mg oraz atoris 20mg czy te leki musze odstawic przed badaniem. Zadaje pytanie tutaj na forum, gdyż nie mogę się skontaktować ze swoim nefrologiem.

Witam serdecznie,

Po to oznacza się kreatyninę aby ocenić funkcję nerek, ponieważ środki kontrastowe stosowane w m.in. w diagnostyce TK są środkami kontrastowymi urotropowymi tzn. wydalane są przez nerki. Jeśli wynik jest prawidłowy to nie ma przeciwwskazań do podania kontrastu. Natomiast jeśli wynik byłby nieprawidłowy, wówczas decyduje lekarz prowadzący lub radiolog. Badanie TK jest badaniem bezpiecznym, ponieważ dawki promieniowania rentgenowskiego stosowane w badaniach radiologicznych (w tym TK), są dawkami bezpiecznymi.
W przypadku gdy osoba na stałe przyjmuje leki, to powinna przyjąć je również w dniu badania. Zaleca się, jeśli jest to możliwe, aby leki te przyjąć najpóźniej na 3-4 godziny przed badanie. Jeśli nie ma takiej możliwości to wówczas należy przyjąć je o stałej porze. Mimo wszystko sugeruję aby przed badaniem poinformować personel Pracowni TK, która będzie wykonywać badanie, o przyjmowanych na stałe lekach (nazwa leku, dawka etc.).

Pozdrawiam.